Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому важливо уникати краху банків. За що американським економістам дали Нобелівську премію

Валерій Моісєєв
Валерій Моісєєв Економіка
11 жовтня 2022 3 хвилин читання

Нобелівський тиждень добіг кінця: лауреатами Нобелівської премії з економіки 2022 року стали американці Бен Бернанке, Дуглас Даймонд та Філіп Дібвіг «за дослідження банків та фінансових криз».

У 2022 році лауреати отримують 10 млн шведських крон грошового призу (приблизно $900 тис.). Якщо лауреатів кілька, то гроші поділяють між ними відповідно до рекомендацій академії наук. Цьогорічні лауреати отримають різні частини грошової премії. 

Хто отримав Нобелівську премію з економіки

Лауреатами стали американці Бен Бернанке, Дуглас Даймонд та Філіп Дібвіг  Лауреатами стали американці Бен Бернанке, Дуглас Даймонд та Філіп Дібвіг 

За що дали Нобелівську премію з економіки

«За дослідження банків та фінансових криз»

Чим важливе дослідження Бернанке, Даймонда і Дібвіга

Сучасні дослідження пояснюють, навіщо потрібні банки, як зробити їх менш уразливими під час криз і як крах банків поглиблює кризи. Підвалини цих досліджень були закладені Беном Бернанке, Дугласом Даймондом і Філіпом Дібвігом ще на початку 1980-х років.

Щоб економіка функціонувала, заощадження мають бути спрямовані на інвестиції. Однак тут виникає конфлікт: 

Вкладники хочуть мати миттєвий доступ до своїх грошей на випадок непередбачених витрат, а підприємства та домовласники мають знати, що їх не змусять достроково погашати кредити.

У своїй теорії Даймонд та Дібвіг показують оптимальне розв'язання цієї проблеми банками. У якості посередників банки можуть дати вкладникам терміновий доступ до їхніх грошей за потреби, а позичальникам надати довгострокові кредити. 

Проте аналіз економістів продемонстрував ще один важливий тренд: поєднання цих двох видів діяльності робить банки вразливими до суспільних настроїв. Якщо значна кількість вкладників одночасно захоче забрати з банку свої гроші, це може спричинити ефект доміно: забирають більше грошей, ніж банк може видати, і це призводить до краху. Цьому можна запобігти, якщо уряд забезпечить страхування депозитів і виступить для банків кредитором останньої інстанції.

Якщо значна кількість вкладників одночасно захоче забрати з банку свої гроші, це може спричинити ефект доміно Якщо значна кількість вкладників одночасно захоче забрати з банку свої гроші, це може спричинити ефект доміно

Даймонд пояснив, що банки виконують ще одну соціально важливу функцію. Як посередники між вкладниками та позичальниками, саме вони можуть оцінювати кредитоспроможність позичальників.

Бернанке, у свою чергу, проаналізував Велику депресію 1930-х років. Він продемонстрував, як саме масові навали на зняття грошей у банках призвели до того, що криза була такою глибокою і тривала так довго. Через падіння безлічі банків цінна інформація про позичальників була втрачена, і на її відновлення знадобився довгий час. Таким чином, здатність суспільства спрямовувати заощадження у продуктивні інвестиції різко зменшилася.

 

 

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Українські олігархи за часів війни: пристосування до нових реалій

Владислав Миронович 5 годин тому

Які новини не варто читати, або Шість червоних прапорців від Євгена Дубогриза

Юлія Даниленко 23 години тому

Підвищення благоустрою міст і розвиток туризму: до чого тут бізнес-клуби і як створити спільноту, яка працюватиме на благо економіки

Владислав Миронович 5 грудня 2022 15:30

Що відбуватиметься із фінансовою допомогою Україні — головне з дискусії ЦЕС

Олександр Тартачний 1 грудня 2022 17:26

Кінець гри для криптовалют? — The New York Times

Олександр Тартачний 29 листопада 2022 16:30