Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому важливо уникати краху банків. За що американським економістам дали Нобелівську премію

Валерій Моісєєв
Валерій Моісєєв Економіка
11 жовтня 2022 3 хвилин читання

Нобелівський тиждень добіг кінця: лауреатами Нобелівської премії з економіки 2022 року стали американці Бен Бернанке, Дуглас Даймонд та Філіп Дібвіг «за дослідження банків та фінансових криз».

У 2022 році лауреати отримують 10 млн шведських крон грошового призу (приблизно $900 тис.). Якщо лауреатів кілька, то гроші поділяють між ними відповідно до рекомендацій академії наук. Цьогорічні лауреати отримають різні частини грошової премії. 

Хто отримав Нобелівську премію з економіки

Лауреатами стали американці Бен Бернанке, Дуглас Даймонд та Філіп Дібвіг  Лауреатами стали американці Бен Бернанке, Дуглас Даймонд та Філіп Дібвіг 

За що дали Нобелівську премію з економіки

«За дослідження банків та фінансових криз»

Підписуйтеся на наші соцмережі

Чим важливе дослідження Бернанке, Даймонда і Дібвіга

Сучасні дослідження пояснюють, навіщо потрібні банки, як зробити їх менш уразливими під час криз і як крах банків поглиблює кризи. Підвалини цих досліджень були закладені Беном Бернанке, Дугласом Даймондом і Філіпом Дібвігом ще на початку 1980-х років.

Щоб економіка функціонувала, заощадження мають бути спрямовані на інвестиції. Однак тут виникає конфлікт: 

Вкладники хочуть мати миттєвий доступ до своїх грошей на випадок непередбачених витрат, а підприємства та домовласники мають знати, що їх не змусять достроково погашати кредити.

У своїй теорії Даймонд та Дібвіг показують оптимальне розв'язання цієї проблеми банками. У якості посередників банки можуть дати вкладникам терміновий доступ до їхніх грошей за потреби, а позичальникам надати довгострокові кредити. 

Проте аналіз економістів продемонстрував ще один важливий тренд: поєднання цих двох видів діяльності робить банки вразливими до суспільних настроїв. Якщо значна кількість вкладників одночасно захоче забрати з банку свої гроші, це може спричинити ефект доміно: забирають більше грошей, ніж банк може видати, і це призводить до краху. Цьому можна запобігти, якщо уряд забезпечить страхування депозитів і виступить для банків кредитором останньої інстанції.

Якщо значна кількість вкладників одночасно захоче забрати з банку свої гроші, це може спричинити ефект доміно Якщо значна кількість вкладників одночасно захоче забрати з банку свої гроші, це може спричинити ефект доміно

Даймонд пояснив, що банки виконують ще одну соціально важливу функцію. Як посередники між вкладниками та позичальниками, саме вони можуть оцінювати кредитоспроможність позичальників.

Бернанке, у свою чергу, проаналізував Велику депресію 1930-х років. Він продемонстрував, як саме масові навали на зняття грошей у банках призвели до того, що криза була такою глибокою і тривала так довго. Через падіння безлічі банків цінна інформація про позичальників була втрачена, і на її відновлення знадобився довгий час. Таким чином, здатність суспільства спрямовувати заощадження у продуктивні інвестиції різко зменшилася.

 

 

 

 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Випивка — так: Таїланд хоче переглянути свої обмеження на алкоголь

Владислав Паливода 3 липня 2024 08:09

Як змінились зарплати в українському IT з початку 2024

Олеся Дерзська 1 липня 2024 13:29

Знання англійської дозволяє збільшити доходи на 40% — дослідження

Олеся Дерзська 27 червня 2024 21:01

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

«Ефект концерту Тейлор Свіфт»: скільки грошей принесло сонячне затемнення у США

Олександр Тартачний 9 квітня 2024 15:42