Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
2 червня 2023 12 хвилин читання

Чи потрібна айтівцям університетська освіта? Відповідають топові IT-компанії

Під час повномасштабної війни українське IT стало не лише провідною експортною галуззю, а й фінансовим драйвером перемоги — йдеться про донати, волонтерство, створення miltech-рішень і таких, що дозволяють боротися з агресором на кіберфронті. ІТ зі своїми досить високими зарплатами та перспективами роботи зі світовими компаніями приваблює дедалі більше українців. Що, безумовно, хороша новина для галузі. 

Але останнього року IT-ринок України перетворився на ринок роботодавця: кількість вакансій, особливо на junior-рівні, зменшилася, а умови тепер диктує компанія, а не кандидат. У кого більші шанси працевлаштуватися? SPEKA розбиралася, чи допоможе кандидату виділитися з-поміж інших пошукачів повноцінна IT-освіта, які переваги вона дає та чи зважають на неї провідні українські та міжнародні компанії. 

Достатньо курсів чи все ж потрібен університет? Відповідають рекрутери, експерти та провідні IT-компанії. 

Де айтівці можуть отримати профільну вищу освіту в Україні

Українці мають досить широкий вибір IT-програм в університетах Києва, Львова, Харкова, Дніпра, Сум та Одеси. Серед цих вишів є American University Kyiv (АЮК), який навчає у партнерстві з американським Arizona State University (ASU) — університетом, що за інноваціями тримає першість серед американських вишів. Саме університети США вважаються альма-матер академічних IT-програм, тому диплом американського зразка відкриває перед айтівцями можливості, які не в змозі гарантувати жодні курси. 

Відкриття кампусу АЮК в київському Річпорту
Відкриття кампусу АЮК в київському Річпорту
Відкриття кампусу АЮК в київському Річпорту

Курси чи університет для роботи в IT: у чому різниця

Декан EPAM School of Digital Technologiesу American University Kyiv Яцек Лесков розповідає SPEKA, що профільна освіта — саме університетська, а не в межах курсів — дозволяє студентові здобути не лише навички роботи з певною платформою чи мовою програмування, але й сформувати фундаментальне розуміння IT-сфери загалом та її ключових закономірностей. 

«Існують мільйони курсів та навчальних програм з IT — онлайн чи офлайн, на будь-який смак. Але коли я викладаю, то говорю про глобальний ланцюжок цінностей, про те, як створювати алгоритми. Я не навчаю їх, як створювати програму на певній платформі. У цьому і полягає фундаментальна різниця між університетською освітою та курсами. 
Звісно, якщо ви розробник, то повинні мати актуальні знання про те, як працює певна платформа чи ПЗ. Тож цінність курсів висока, але вистачає її ненадовго, адже програмне забезпечення та платформи оновлюються дуже швидко. За кілька років цінність пройдених вами курсів упаде, бо вийде нова версія програми», — пояснює Лесков. 

Яцек Лесков
Яцек Лесков Декан EPAM School of Digital Technologiesу, American University Kyiv

Але якщо ви маєте у своєму пасиві фундаментальне розуміння того, як створюються і працюють алгоритми, ці знання будуть вам у пригоді ще багато десятиліть, зазначає він. А таке фундаментальне розуміння може дати лише університетська освіта

Такої ж думки дотримуються у IT-компанії Sigma Software:

«Питання здобуття вищої освіти — це питання формування світогляду дорослої людини, яка готова не просто виконувати певні завдання, а мислити більш широко і стратегічно. Чи потрібні в ІТ такі люди? Однозначно так. Чи може потрапити до ІТ-компанії людина без вищої профільної освіти? Також так. Звісно, університетська освіта допомагає людям швидше просуватися у компанії, адже такі люди мають для цього добру основу». 

Підписуйтеся на наші соцмережі

«Вища освіта не є ключовим критерієм, але часто плюсом. Насамперед ми оцінюємо навички конкретної людини та чи відповідають вони позиції», — розповідає SPEKA Ольга Гончарова, HR бізнес партнерка Rakuten Viber в Україні та міжнародній команді. 

У EPAM академічну освіту IT-спеціалістів вважають одним з пріоритетів У EPAM академічну освіту IT-спеціалістів вважають одним з пріоритетів

«Щоб побудувати успішну кар’єру в ІТ-індустрії, академічна освіта є необхідним  пріоритетом. Адже тут йдеться не просто про диплом про закінчення вишу, а про фундаментальні знання, можливість швидко опановувати нові навички та технології, уміння структурувати інформацію та загалом мати системне бачення. І базу для цього дає саме фундаментальна освіта у вищих навчальних закладах. Водночас ми розуміємо, що сьогодні поєднання формальної академічної та неформальної прикладної освіти — це, напевно, єдиний механізм, який наповнює ІТ-індустрію кваліфікованими фахівцями», — розповідають у EPAM. 

«Навчання в університеті — це не лише про hard skills. Багато софтових навичок, які дає університетська освіта, є корисними для роботи в продуктовому ІТ. Проте згідно з опитуванням Genesis Academy, 95% студентів не вистачає практичної складової в навчальних програмах. Тож більшість сучасних студентів паралельно з навчанням у ЗВО займаються самоосвітою: проходять додаткове навчання на відкритих платформах, профільних каналах та блогах, а також проходять безкоштовні курси. Тож наша рекомендація — шукати університет, який зацікавлений у розвитку співпраці з бізнесами, щоби давати своїм студентам ще більше користі. І користуватися цими можливостями», — зазначили у компанії Genesis

СЕО Whitesales Валентин Яроменко вважає, що університетська освіта потрібна, але якщо вона інтегрована у реальне середовище — з можливістю не просто вчити теорію, а потрапляти у повноцінну екосистему бізнесу, стартапів, інвесторів, держави. Так, наприклад, в AUK партнером виступає IT-компанія EPAM, де студенти можуть проходити стажування, набути  досвіду та шукати роботу після закінчення університету. 

Чи потрібна університетська IT-освіта на рівні middle/senior: розповідають компанії  

«Це одна з наших перших вимог», — ділиться Яроменко. У Whitesales також цікавляться успіхами в освіті та соціальному студентському житті. «Ми постійно намагаємось організовувати внутрішнє навчання, наставництво та повністю чи частково фінансуємо навчання команди на профільних програмах чи курсах, які можуть принести користь нашій команді», — зазначає CEO. 

У MacPaw звертають  увагу на освіту кандидатів на посади, пов’язані з Data Science. 
«Зараз спостерігаємо тенденцію йти на магістратуру чи аспірантуру за профільним напрямом серед світчерів, особливо серед тих, хто працює у великих аутсорс-компаніях із замовниками зі США», — кажуть у компанії. 

«Наявність освіти загалом є умовою необхідною, але недостатньою. Аби стати  фахівцем рівня сеньор чи мідл, необхідно значно більше умінь та навичок, які здобуваються як на практиці, так і під час навчання і самонавчання. Галузь ІТ — це безперервний процес навчання і самовдосконалення», — резюмують у Sigma Software

«У Genesis є п’ять етапів відбору для кандидатів, і всі вони є обов’язковими і направленими на те, аби всебічно перевірити як hard skills, так і soft skills та обрати людей з експертизою необхідного рівня. Наявність диплома не буде для нас вирішальним фактором при наймі. Незважаючи на це, ми б не називали це категоричним підходом. Часто профільна університетська освіта дає базу і хороший старт технічним фахівцям. Тому в деяких випадках це є неабияким плюсом для кандидата», — розповіли в Genesis.

Чи допомагають IT-компанії своїм співробітникам здобути вищу освіту

«У нашій компанії є чимало курсів та навчальних активностей, тут і практичні проєкти, і інтернатури, які дають змогу людям від рівня початківця до досвідченого експерта знайти для себе навчальну програму. Навіть більше, ми зараз практикуємо кооперації з університетами, де реалізуємо спільні програми», — розповідають у Sigma Software

У Sigma Software реалізують спільні програми з університетами У Sigma Software реалізують спільні програми з університетами

У Whitesales співробітникам покривають 50% вартості будь-яких професійних курсів та програм, семінарів і конференцій.

У компанії KnubiSoft співробітникам компенсують частину витрат на профільні курси, лекції та інші освітні можливості. Крім того, компанія має власний Education Center, де навчає Java Developers, QA і Sales Manager. Це можливість для Trainee-спеціалістів набути реального досвіду, а для Senior спеціалістів — спробувати себе у менторстві та викладанні.

У Rakuten Viber усім охочим забезпечують доступ до Udemy, а також організовують навчання за кошти Viber, зокрема програми з публічних виступів, для ефективних перемовин, презентацій, програми для менеджерів та лідерів, програми, присвячені інструментам роботи (як-от Agile).

У MacPaw є напрям Learning & Development, у межах якого компанія пропонує спеціалізовані програми за конкретними запитами спеціалістів.

ЕРАМ активно розвиває програму з поєднання формальної академічної освіти та неформальної прикладної корпоративної освіти від компанії.

«Ми пропонуємо поєднувати теоретичні фундаментальні знання, які студенти здобувають в університеті, та прикладні програми, як застосовувати ті знання безпосередньо під час роботи в індустрії.  Натепер ми вже  підписали договори з 10 університетами, які поєднують формальну та неформальну освіту», — розповідають у компанії. 

У компанії також діє відділ Learning and Development, який створює та координує потужну внутрішню екосистему навчальних програм. 

В Genesis нам розповіли наступне: «Ми створюємо середовище, де співробітники навчаються та зростають упродовж усього періоду роботи в компанії. Навчання відбувається у різних доменах — 13 профільних та три непрофільних. Ця система обміну експертизою існує, щоб підтримувати кожного співробітника у прагненні навчатися й будувати карʼєру. Спеціаліст будь-якої професії та ґрейду може обрати зручний формат корпоративного навчання. Окрім цього, усі генезійці мають постійний доступ до онлайн-навчання наEducational Platform — це платформа для навчання співробітників , на якій зберігаються записи проведених зустрічей та лекцій, презентації й додаткові матеріали за профільними та непрофільними доменами. Також на ній розміщені анонси всіх прийдешніх подій. Від 2018 року, в межах корпоративного навчання було реалізовано 25 довгострокових проєктів, де пройшли навчання понад 1500 співробітників екосистеми бізнесів Genesis та компаній-партнерів».

Водночас, ми створюємо середовище, де співробітники навчаються та зростають упродовж усього періоду роботи в компанії. 

Отже, чи потрібна айтівцю профільна вища освіта? 

Більшість співрозмовників SPEKA погоджуються, що для успішної карʼєри в IT вища профільна освіта є суттєвою перевагою, але якщо це якісна освіта, що надає практичні знання. 

Яцек Лесков, Декан EPAM School of Digital Technologies, American University Kyiv Яцек Лесков, Декан EPAM School of Digital Technologies, American University Kyiv

«На мою думку, для справжнього успіху айтівцеві потрібні обидві сторони медалі — і університетська освіта, і курси, — вважає Яцек Лесков. — Університетська освіта забезпечує фундаментальні знання, а курси допомагають завжди залишатися в курсі актуальних трендів, платформ та програмного забезпечення, що змінюється дуже динамічно». 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Освіта 2024: Чи треба школярам іти у технарі?

Сергій Коноплицький 25 червня 2024 18:28

Аспірантура на контракті не даватиме відстрочки від мобілізації

Владислав Паливода 24 червня 2024 20:39

НАУ проведе інженерний інтенсив з розробки дронів для студентів та аспірантів (+ фото)

Олеся Дерзська 14 червня 2024 19:59

EPAM безплатно навчить освітян ІТ та цифрової доступності

Олеся Дерзська 11 червня 2024 17:09

Лідерство та стратегія в ІТ та бізнесі — подкаст SPEKA «Що буде далі?» #4

Сергій Коноплицький 11 червня 2024 12:26