Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Українське IT у 2023 році: прогнози, виклики, тренди

Alex Igrov
Alex Igrov Chief marketing officer in ITFin
23 січня 2023 7 хвилин читання

У перший місяць року саме час прогнозувати, яким він може бути і намагатись отримати максимум від цієї інформації. Ми в ITFin переглянули всі можливі аналітичні матеріали з прогнозами щодо українського ІТ у 2023-му і зібрали ключові ідеї у цьому матеріалі, щоб ви могли зекономити час.


Гарних новин не так багато, адже окрім війни в Україні весь світ перебуває у глибокій рецесії, більшість країн відчуває велику нестачу енергоресурсів, а інфляція набуває історичних масштабів. Достатньо лише подивитися на Туреччину з її 66% або Аргентину з її майже 95%. Окрім того, важливим чинником стає закінчення вільних грошей в економіці, які були у 2020-2021 роках, масові звільнення в ІТ-компаніях, а також підняття ключової ставки у США, що негативно впливає на весь бізнес першої економіки світу, а отже, і на весь світ. Також актуальне питання — де брати гроші на відбудову української економіки.

Водночас це не зупиняє активного зростання глобального ІТ-ринку — більшість аналітиків прогнозують щонайменше 6% зростання у 2023 році. Очікується, що найбільше зростання покажуть сфери, як-от телеком, обчислювання великих об'ємів даних, кібербезпека, системи автоматизації і зменшення витрат (як наша cистема ) 3D-друк, штучний інтелект і, звісно, метавсесвіт.

Що ж буде з українською ІТ-індустрією, здебільшого залежить від ситуації на фронті. І статися насправді може будь-що. Але, проаналізувавши прогнози аналітиків, плани та цілі великих компаній та службовців, ми впевнено можемо казати про шість головних трендів.

Спочатку давайте подивимося на ключові підсумки року в цифрах.

Підсумки 2022 року для українського ІТ

Підсумки 2022 року для українського ІТ Підсумки 2022 року для українського ІТ

Цей рік, безперечно, був найтяжчим для всієї країни, економіки та для ІТ-галузі. Та попри це саме ІТ-ком'юніті стало фінансовою опорою економіки, швидко адаптувалося до нових викликів і не тільки змогло утримати позиції, але й показати зростання у порівнянні в попередніми роками.

  • Українські IT-компанії забезпечили приблизно 44% усього експорту послуг з України, що принесло майже $7 млрд.
  • Країну покинуло приблизно 57 тис. фахівців (20%) і ще 7 тис. (2,5%) мобілізувалися, залишилося 228 тис. (80%).
  • Водночас загальна кількість спеціалістів збільшилася і на натепер становить понад 309 тис.
  • Найбільшими осередками українських IT-компаній за кордоном стали Польща, Німеччина та Румунія.
  • Ринок кандидата змінився на ринок роботодавця, адже світові компанії почали суттєво зменшувати наймання в Україні з очевидних причин, а з ними і аутсорсингові компанії, які є ядром економіки.
  • Згідно з аналітикою Djinni, кількість вакансій за рік упала майже вдвічі (з 34 до 16 тис.), водночас кількість охочих отримати роботу зросла також майже вдвічі (з 35 до 59 тис.).
  • Вакансій на позиції без або з мінімальним досвідом зменшилося на 70% від довоєнного часу, а джунів, навпаки, стало у 3,5 раза більше.
  • Деякі компанії мали не лише стале зростання, а й отримали великі раунди інвестицій: з п'яти таких компаній у галузі WEB3 це Near Protocol ($350 млн), Matter Labs ($200 млн) та Unstoppable Domains ($65 млн).

Шість головних трендів українського ІТ у 2023 році

Шість головних трендів українського ІТ у 2023 році Шість головних трендів українського ІТ у 2023 році

Активне зростання military-tech

У 2022 році розпочалося неймовірне зростання цієї галузі, і на озброєння стали десятки БПЛА та систем, розроблених здебільшого цивільними, враховуючи надпопулярні системи «Кропива», Delta, GisArta, «Броня». Але держава також виділяє значні ресурси, тож у 2023-му ми побачимо велику кількість проєктів як від волонтерів, так і від держави, і завершення роботи над найочікуванішим ударним дроном «Дзвін» із дальністю польоту 1000 км від «Укроборонпрому».

Диджиталізація держави

Цього року Мінцифри планує активно продовжувати диджиталізацію всіх державних органів — від систематизації даних щодо військовозобов'язаних та резервістів через «Дію», створення багатьох фінансових сервісів для бізнесу, оцифрування комунальних сервісів до багатьох інших. Тож «держава у смартфоні» стане ще більш функціональною і зручною.

Сповільнення зростання IT-сфери

Враховуючи нинішню тенденцію, існує велика ймовірність, що вперше за 25 років українське ІТ не покаже зростання, а, можливо, навіть покаже невеликий спад через ускладнення робочих умов, відсутність інтернету, блекаути і пов'язане с цим побоювання європейських замовників у замовленні українських підрядників.

Ментальне здоров'я та працездатність

Велика кількість стресу, відсутність світла та інтернету, економічна ситуація та інші чинники істотно впливають на роботу всієї галузі, і більшість компаній планує активно працювати над цим чинником. Це враховуватиме і більш гнучку комунікацію, і вмтрати ресурсів на забезпечення нормальної роботи, і турботу про ментальне здоров'я. Активну участь у цьому процесі бере й держава, яка запускає багато програм фінансової, психологічної, кар'єрної та інших видів допомоги.

Ускладнення інвестиційного клімату

Окрім війни в Україні ми бачимо загальносвітову рецесію, зменшення кількості вільних грошей і сповільнення довгих інвестицій. Це напряму вплине на неприбуткові стартапи, яким доведеться зменшувати витрати, швидко шукати моделі монетизації або зупиняти існування. Хоча не можна не сказати, що стартапи у сфері Web3 страждатимуть менше. Навіть у 2022 році українські компанії з цієї сфери закрили великі раунди: Near Protocol ($350 млн), Matter Labs ($200 млн), Unstoppable Domains ($65 млн).

Утримання поточних позицій

За останніми дослідженнями, понад 65% компаній показали сповільнення зростання або значний спад, тож утримання поточного рівня прибутку і наймання є головною метою навіть лідерів ринку. Більшість із них не прогнозують зростання цього року. Питання стабільної роботи в умовах відсутності інтернету та світла досі лишається незакритим, так само як дотримання стабільних показників роботи, дотримання дедлайнів і довіри світових клієнтів.


Сподіватимемось, що це радше песимістичні сценарії і вже у найближчі місяці ми побачимо багато позитивних індикаторів як на економічному фронті, так і на військовому. Адже у такий час робити прогнози складно, а українці дійсно вміють дивувати і знаходити вихід з будь-якої ситуації. 💛💙 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Благодійна конференція “Вчасно.Кращі Незламні” обʼєднає найкращі практики цифровізації бізнесу

Ольга Топольська 4 години тому

Приватність найвищого рівня. Як Apple показала конфіденційний AI, а Ілон Маск не зрозумів

Сергій Коноплицький 5 годин тому

Що повинні знати маркетологи про український YouTube

AIR Brands 6 годин тому

Як ми створювали першу афіліатку в українській бʼюті-сфері: кейс FABO Affiliate Program

Владислав Миронович 7 годин тому

В Україні пропонують 500 тис євро на розвиток стартапів

Владислав Паливода 7 годин тому