Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Невизначеність, яка погіршує бізнес-клімат: на які рішення робити ставку

Кирило Тишкевич
Кирило Тишкевич CEO Underdog Agency
12 лютого 2024 3 хвилин читання

Днями відвідав захід Svoï in Tec від BazaIT та SKELAR. Тема дискусії — як складні часи народжують сильні стартапи. Важко не погодитись із тим, що час великих криз — це ще й пропорційні можливості для великого зростання. Власне, про це і говорили учасники панельної дискусії. 

Стан українського бізнесу

Багато думаючи про це, зрозумів наступне. Для стартапів з венчурним капіталом зараз справді вистачає можливостей. Але погляньмо на інші категорії українського бізнесу. Усі, з ким говорив за останні півтора місяця з абсолютно різних сфер, жаліються на падіння продажів та складну фінансову ситуацію у компанії. 

Помітно зростає мілітарі-сегмент, на рівні тримається продуктовий та ритейл техніки. Решта категорій — аграрка, сервісні IT-компанії, сфера послуг, медійний ринок, консалтингові компанії —характеризують ситуацію в кращому разі як загрозливу.

Якщо говорити про власний бізнес, який теж є показником, то у грудні ми опрацювали та віддали комерційні пропозиції за 10 запитами на стратегію, кампейни, річне обслуговування брендів. Це нормальний показник. 

Класною конверсією було б 60% підтверджень проєктів, нормальним — 40%, на рівні рентабельності — 20%. Але підтвердилося з них — нуль. Нічого. Щось перенеслось на пізніший період, щось ми програли конкурентам. Але здебільшого саме завдання заморозилось через нестабільну ситуацію. 

Так, є похибка на сезонність, січень у нашому бізнесі в усі роки був млявим та мінусовим. Але не так, щоб прямо нуль нових проєктів. Востаннє такий показник був у березні 2022 року, і це доволі промовистий факт про стан речей в Україні зараз. 

Тоді це було обумовлено об’єктивними чинниками — стояло питання виживання країни як такої. А зараз усі ніби причаїлися та чекають нової хвилі кризи, навіяної мобілізацією, політичними ігрищами та повною невизначеністю. Вкладати у майбутнє і розвиток ніби й хочеться, та й до шаленого родео непередбачуваності бізнес якось підлаштувався. Але витрачати гроші тут і зараз ніхто не поспішає, бо ризики вищі за звичні. 

І це засмучує, бо причина такої ситуації не тільки у війні (вона була і рік тому), а й у відсутності нормальної комунікації з боку держави, що породжує страхи у суспільстві. 

Як приклад з нашого досвіду — команда отримує круті відгуки від активних клієнтів за презентовані у січні стратегії і запущені кампейни. Деякі вдало запускаються, що свідчить про якість продукту. Але, зважаючи на ринкову ситуацію, будемо робити ставку на рішення, які можуть працювати для бізнесів тут і зараз.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як мігрувати з одного таскменеджера на інший без втрати важливих завдань

Максим Лелюшок 9 годин тому

Правило п’ятьох рукостискань: як у пошуку фахівців допоможе реферальна програма

Yalantis Company 12 годин тому

Без обмежень: п’ять історій дітей, які змінили стереотипи про «правильний» вік для входу в IT

Владислав Миронович 21 лютого 2024 17:15

Мобілізація — це не форс-мажор. ІТ-компанія не виплатила зарплату розробнику, який пішов воювати

Анна Нагорна 21 лютого 2024 16:45

П’ять психологічних порад для ефективної торгівлі криптовалютою

Павло Осадчук 21 лютого 2024 15:00