Астрономи визначили форму корони чорних дір за допомогою рентгенівського телескопа IXPE
Дослідження, проведене за допомогою рентгенівського телескопа Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE), вперше визначило форму корони чорних дір, повідомляє The Astrophysical Journal.
Астрономи виявили, що корона, гаряча плазмова область, яка випромінює інтенсивне рентгенівське світло, має витягнуту форму в тому ж напрямку, що й акреційний диск — кільце речовини, яке обертається навколо чорної діри.
Хоча раніше були ідентифіковані корони чорних дір, їх геометрія та склад залишалися невивченими. Науковці використали дані місії IXPE для вивчення 12 чорних дір, серед яких системи Cygnus X-1, Cygnus X-3, LMC X-1 та LMC X-3, які розташовані на різних відстанях від Землі.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Порівняння характеристик чорних дір зоряної маси з надмасивними чорними дірами в галактиках NGC 1068 та NGC 4151 вказує на те, що акреційні процеси в них мають схожу структуру, що є важливим кроком у розумінні механізмів, які живлять чорні діри. Використання рентгенівської поляризації відкриває нові можливості для дослідження геометрії акреційних процесів.
Дослідження також показало, що зоряні та надмасивні чорні діри можуть мати спільну корональну геометрію, що підкреслює схожість їх фізичних властивостей.
Читайте також: Вчені виявили найстарішу чорну діру у Всесвіті.