XRISM відкрив нові подробиці про приховану чорну діру у Cygnus X-3
Рентгенівський телескоп XRISM, спільний проєкт Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA) та NASA, створив найбільш детальну мапу газових потоків у подвійній системі Cygnus X-3.
Про це пише Space.
Ця система, розташована за 32 тис. світлових років у сузір’ї Лебедя, приховує компактний об’єкт, імовірно чорну діру, та масивну зірку, що створює потужні зоряні вітри.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Чорна діра та її зоряний компаньйон
Компактний об’єкт та зірка розташовані настільки близько, що завершують орбіту навколо одне одного менш ніж за 5 годин. Це дозволяє чорній дірі (або іншим компактним залишкам) пожирати газ із зірки. Вчені підозрюють, що ця зоря належить до рідкісного типу Вольфа-Рає, який відзначається інтенсивними зоряними вітрами.
Газ на швидкості 1,5 млн км/год
Завдяки 18 годинам спостережень інструменту Resolve вчені створили спектр високої роздільної здатності, який показує динаміку газу в системі. Основна частина газу рухається до Землі зі швидкістю 1,5 млн км на годину — у 1000 разів швидше за звук.
Цікаво, що газ із Cygnus X-3 значно більше поглинає рентгенівські промені, ніж випромінює. Це пов’язано із сильною іонізацією, зокрема елементом заліза, що допомогло вченим краще зрозуміти структуру зоряного вітру.