Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені виявили найстарішу чорну діру у Всесвіті

Дмитро Мухін
Дмитро Мухін
17 грудня 2023 2 хвилин читання

Астрономи виявили найстарішу з чорних дір, що коли-небудь спостерігалися. Її вік — понад 13 млрд років. Спостереження, проведені телескопом «Джеймс Вебб», показують, що вона утворилася через 440 млн років після Великого вибуху. Про це пише The Guardian.

Маса чорної діри, виявленої у галактиці GN-z11, приблизно у мільйон разів перевищує масу Сонця. Зображень об'єкта немає, але астрономи виявили характерні ознаки його акреційного диска, ореолу газу та пилу, який швидко обертається навколо космічної вирви.

Вчені виявили найстарішу чорну діру у Всесвіті Вчені виявили найстарішу чорну діру у Всесвіті

Підписуйтеся на наші соцмережі

Вчені вважають, що ранні чорні діри можуть допомогти дізнатися, як їхні гігантські аналоги у центрах галактик, як-от Чумацький Шлях, виросли до маси у мільярди разів більше Сонця.

Донедавна вважалося, що вони просто об'єднувалися сніговою грудкою протягом майже 14 млрд років, неухильно розростаючись через злиття та поглинання зірок та інших об'єктів. Але цей сценарій не може повністю пояснити епічні розміри сучасних надмасивних чорних дір.

Одне з пояснень, відоме як сценарій важкого насіння, полягає в тому, що раннє покоління чорних дір народилося внаслідок прямого колапсу величезних хмар газу, а не зі згорілих зірок, які зруйнувалися під дією власної гравітації наприкінці свого життя.

Інша гіпотеза — існування так званих первинних чорних дір, що виникли під час космічної інфляції — періоду розширення Всесвіту зі швидкістю, що перевищує швидкість світла. Це явище сталося через секунду після Великого вибуху. Ця версія може перевернути багато звичних законів формування космічних об'єктів.

Отримані результати є останніми у серії приголомшливих відкриттів, зроблених космічною обсерваторією NASA лише через два роки після її запуску. «Джеймс Вебб» приблизно у 100 разів чутливіший, ніж попередні телескопи, такі як «Хаббл», за виявленні інфрачервоного світла — частини спектра, яка використовують для спостереження за найбільш віддаленими об'єктами.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Вебб» і «Габбл» сфотографували одну й ту саму галактику — і це немов два різні об'єкти

Дмитро Мухін 1 грудня 2024 13:14

Вчені висунули теорію появи «неможливих» гігантських чорних дір

Дмитро Мухін 23 листопада 2024 20:29

Виявлено зірку-дзиґу, яка робить 716 обертів на секунду і генерує термоядерні спалахи

Дмитро Мухін 9 листопада 2024 13:23

Загадкова екзопланета підказує, що чекає Землю через 8 млрд років

Вікторія Рудзінська 26 вересня 2024 21:32

Невідоме минуле Землі: вчені вважають, що наша планета мала кільце

Вікторія Рудзінська 18 вересня 2024 22:28