Археологи знайшли лавові трубки, в яких 7 тисяч років жили давні люди

20 квітня 2024 2 хвилин читання

Міжнародна група археологів виявила цілий розсип цінних знахідок, які розповідають про спосіб життя стародавніх людей, які мешкали на території Саудівської Аравії. Мережа печер, що є лавовими трубками, використовувалася регулярно як місце проживання для великої кількості наших предків протягом приблизно 7 тисяч років, починаючи з позначки 10 тисяч років тому. Про це пише Plos One.

Печера Умм-Джирсан

Печера Умм-Джирсан довжиною півтора км сформувалася потоком лави і виявилася зручним природним притулком для давніх людей. Тут були знайдені фрагменти одягу, оброблені дерев'яні деталі, уламки кам'яних конструкцій та предмети з каменю, які могли бути примітивними знаряддями праці. Також археологи знайшли безліч кісток тварин, як похованих, так і складених у своєрідні сміттєві ями.

Печера Умм-Джирсан

Аналіз людських останків, знайдених у печері, показує, що протягом тисячоліть її мешканці вживали багато білка. При цьому неухильно зростало споживання рослин, характерних для оаз, розташованих неподалік. Це свідчить про те, що соціальні та економічні зв'язки давніх людей поступово розросталися.

Печера Умм-Джирсан

Ці відкриття доповнюють більш ранні дослідження, які передбачали, що такі печери також використовувалися скотарями як місце відпочинку, коли вони переміщалися між оазами. Так створювалися умови для торгівлі.

Печера Умм-Джирсан

Використання печер скотарями підтвердили й нещодавно знайдені наскельні малюнки. На них зображена велика рогата худоба, кози та вівці. Археологи розраховують виявити в Умм-Джирсані та інших подібних печерах ще чимало свідчень, які розкажуть про побут і життя давніх людей оскільки матеріал у таких місцях менше схильний до згубного впливу сонця та вітрів.