Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Жінки у космосі: Наскільки зросла кількість астронавток у світі

Назарій Присяжнюк
Назарій Присяжнюк Журналіст SPEKA
26 червня 2023 3 хвилин читання

Уявіть себе на межі невідомого, де кожен крок стає великим стрибком для людства. Величезні ракети, пронизані тишою космосу, заряджають нас неймовірними експедиціями і таємничістю. Але чи замислювалися ви коли-небудь про те, хто саме стоїть за кермом цих космічних кораблів? Колись це були переважно чоловіки. Але часи змінюються, а разом з ними й наша уява про космос.

Тож SPEKA розповість, які країни мають найбільшу кількість жінок-астронавтів та чи існує нині рівність у космосі.

Який відсоток жінок проходив навчання в академіях NASA за всю історію

Довгий час NASA було виключно чоловічим робочим місцем, але це змінюється. Перший вихід у відкритий космос повністю жіночої команди на МКС відбувся у 2019 році. Перша жінка на Місяці (або на Марсі) ще не побувала, і оскільки NASA планує незабаром повернути астронавтів на Місяць, жінки, яких навчали у  2017-2021 рр можуть стати тими, хто досягне цих успіхів.

<span>Перші астронавтки NASA з м’ячом-рятувальником у 1978 році / Фото NASA</span> Перші астронавтки NASA з м’ячом-рятувальником у 1978 році / Фото NASA

Першими жінками, які закінчили курси астронавтів NASA, були Саллі Райд, Анна Фішер, Джудіт Резнік, Кетрін Салліван, Маргарет Реа та Шеннон Люсід, які вступили на програму в 1978 році.

За даними NASA та Collect Space, кількість жінок, допущених до програми, зросла як загалом, так і у відсотковому відношенні до астронавтів-початківців. Фішер стала першою матір'ю, яка здійснила політ у космос. 

<span>Перша матір у космосі в 1984 році/ Фото NASA</span> Перша матір у космосі в 1984 році/ Фото NASA
<span>Співвідношення чоловіків і жінок у експедиціях NASA протягом 1959-2021 років<br></span> Співвідношення чоловіків і жінок у експедиціях NASA протягом 1959-2021 років

А у 2013 році з'явилася перша, хоч і невелика, гендерно рівна група астронавтів: четверо чоловіків і четверо жінок розпочали, а згодом закінчили підготовку астронавтів NASA .

Остання навчальна група 2021 року має співвідношення 42%/58% (п'ять жінок, сім чоловіків).

В яких країнах було найбільше жінок-астронавтів і космонавток

Міжнародна база даних астронавтів Центру міжнародних і стратегічних досліджень стверджує, що понад 500 осіб з майже 40 країн побували в космосі.

Станом на 16 червня 2023 року, найбільше жінок-астронавтів/космонавтів нараховується у США, росії, Канаді, Китаї, Японії тощо. 

Кількість астронавток та космонавток за країнами станом на червень 2023 року Кількість астронавток та космонавток за країнами станом на червень 2023 року

Попри це, розрив між кількістю чоловіків і жінок серед астронавтів все ж існує і досі залишається значним.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

В Південній Кореї роботи навчатимуть школярів англійської мови

Богдан Камінський 15 годин тому

Японська агенція аерокосмічних досліджень JAXA зазнала кібератаки

Юлія Мирська 20 годин тому

NASA відправить імена охочих на супутник Юпітеру: як додати своє ім’я

Юлія Мирська 28 листопада 2023 11:52

Велика Британія та США розробили глобальні рекомендації з безпеки ШІ

Юлія Мирська 28 листопада 2023 10:03

NASA планує заплатити $1 млрд за виведення МКС з орбіти

Юлія Мирська 28 листопада 2023 09:02