Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Зброя для контрнаступу: як танки Challenger 2 допоможуть ЗСУ

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
6 червня 2023 4 хвилин читання

З-поміж танків, які мають передати або вже передали Україні для успішного контрнаступу, можна виділити західні розробки — Leopard 1, Leopard 2, Challenger 2 і M1 Abrams. SPEKA розповідає, чим цікавий і особливий танк Challenger 2 від Великої Британії та які його характеристики.

Танк Challenger 2  Танк Challenger 2 

Що таке танк Challenger 2

Challenger 2 — основний бойовий танк третього покоління сухопутних військ Великої Британії. Його операторами є всього три країни: власне Велика Британія, Оман і Україна. Вартість одиниці — 4,2 млн фунтів стерлінгів (4,88 млн євро, або $5,22 млн). 

Його спроєктувала та побудувала компанія Vickers Defence Systems, танк передали на озброєння у 1994 році. До 2002-го Challenger 2 повністю замінив попередню версію — Challenger 2 — в армії Великої Британії.

Танки Challenger 2 експортували також до Оману, а бойове хрещення пройшли у Косові, Іраку та Боснії й Герцеговині.

Яке озброєння має Challenger 2

Основним озброєнням танку Challenger 2 є 120-мм нарізна гармата L30A1 55 калібру. Вона відлита зі сталі та є єдиною гарматою такого калібру, що стоїть на озброєнні в НАТО. Стабілізована гармата вкрита термокожухом, її приводи наведення повністю електричні. Ефективна дальність пострілу бронебійно-фугасними снарядами — 8 км. Крім того, танк Challenger 2 оснащений двома 7,62-мм кулеметами — L94A1 і L37A2 (останній служить для протиповітряної оборони).

Challenger 2 має цифрову систему керуванням вогнем від General Dynamics і використовує бронебійний оперений підкаліберний снаряд L27 і може пробити броню у 7 см на відстані 2 км. Крім БОПС, гармата може стрілями безосколковими фугасними та димовими снарядами. До танку підключений цифровий компʼютер керування Computing Devices Co., крім того, на ньому можна додатково увімкнути систему управління інформацією Battlefield.

Танк Challenger 2 також має:

  • гіростабілізований приціл SAGEM VS 580-10 з лазерним далекоміром для командира;
  • вісім перископів з круговим оглядом для командира;
  • тепловізійний та артилерійський приціл TOGS II від Thales;
  • стабілізований основний приціл з лазерним далекоміром для навідника;
  • пасивний перископ Thales Optronics і тепловізійну камеру для водія.

Як захищений танк Challenger 2

Challenger 2 є одним з найбільш важкоброньованих танків країн НАТО.

Його лобові проекції корпусу та башти містять блоки багатошарової комбінованої броні Chobham armour, усі відомості про яку засекречено. 

Форма танка спеціально розроблена таким чином, аби мінімізувати його радіолокаційну помітність. На танк можна додатково встановити модулі динамічного захисту ROMOR у поєднанні з ґратчастими екранами.

Екіпаж захищений від радіологічної, хімічної та біологічної зброї та може встановлювати димову завісу для зниження шансів бути поміченим ворогом.

Боєкомплект зберігають у броньованих контейнерах, аби мінімізувати ризик детонації. Рівень стійкості лобової частини Challenger 2 оціюють у 1200 мм від комулятивних снарядів і 800 мм – від бронебійних, що порівнювано з танком Leopard A5 (1300 і 800 мм)  

Як Україна отримала танки Challenger 2

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році колишній премʼєр-міністр Великої Британії Борис Джонсон відхилив прохання Києва про постачання танків Challenger 2. 

Проте вже 14 січня 2023 року уряд Великої Британії на чолі з премʼєром Ріші Сунаком схвалив виділення 14 Challenger 2 для України для початку, а також 30 САУ AS-90 зі снарядами до них. 

Таким чином Лондон зробив символічний, але дуже важливий крок для розблокування танкової коаліції для України: саме після січневого Рамштайну-2023 і рішення Великої Британії Німеччина врешті погодилася схвалити постачання танків Leopard Києву.

Технічні характеристики танка Challenger 2

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

США передадуть Україні невелику кількість ATACMS

Іван Чернов 22 години тому

Байден розповів, коли перші танки Abrams приїдуть в Україну

Юлія Даниленко 22 вересня 2023 06:46

Британський суддя використав ChatGPT для написання судового рішення

Юлія Мирська 21 вересня 2023 13:40

Велика Британія передала Україні безпілотники Malloy T400

Богдан Камінський 14 вересня 2023 17:59

Meta відключить Facebook News в Європі

Артем Житкевич 6 вересня 2023 21:12