Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Замінити дрони на супутникові технології: що це дасть сільському господарству

Віталій Вишняк
Віталій Вишняк менеджер по роботі з клієнтами EOS Data Analytics
15 листопада 2022 6 хвилин читання

Простий візуальний огляд місцевості ще надовго залишиться незмінним інструментом роботи фахівця. Тільки людина з досвідом здатна ухвалити правильне рішення про необхідність певних робіт. Але за всіх переваг простий обхід ділянки має недоліки, адже навіть на ідеальній рівнині поле зору обмежене. Що вже говорити про роботу на складному рельєфі або кукурудзяному полі, де агроном бачить 2-3 десятки рослин навколо.  

Польоти БпЛА поки зо заборонені Польоти БпЛА поки зо заборонені

Тому збирання інформації за допомогою БпЛА у поєднанні зі штучним інтелектом став справжнім проривом у низці галузей — від сільського господарства до видобувної промисловості. Перевагою є його копійчана вартість у порівнянні з малою авіацією, можливість управління зі смартфонів і відсутність постійного перебування людини у процесі. До того ж у сільському господарстві облаштування дронів баками із сумішами СЗР або мікродобрив дає змозу швидко реагувати і обробити підозрілу ділянку.

Та що робити, коли польоти БпЛА заборонені? Відповідь проста: використовувати низькоорбітальні супутники.

Зрозуміло, що космічні технології ще не дозволяють отримувати таку деталізацію зображення, як дрони. Та й про оперативний обробіток можна забути. Проте можна робити значне ширше охоплення місцевості, а супутник, рухаючись постійною орбітою, створить хронологічну картинку певної ділянки.

У яких сферах супутники можуть замінити дрони

Користь від даних дистанційного зондування Землі постійно зростає – і її використовувати не лише в сільському господарстві. Які ще сфери можуть виграти від використання низькоорбітальних супутників

Об'єктом аналізу може бути лісове господарство, інфраструктура, транспортна мережа, характеристики ґрунту та вивітрюваність порід тощо.

Візьмемо за приклад лісове господарство. Уявіть собі власників землі чи, наприклад, лісозаготівельних компаній, які контролюють стан своїх лісових масивів віддалено, а також отримують автоматизовані повідомлення про можливі ризики чи зміни електронною поштою. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

У видобувній галузі спостереження та аналітика супутникових даних допомагають приймати управлінські рішення на кожному кроці життєвого циклу типової шахти, включно із пошуком родовищ корисних копалин та рекультивацією, себто відновленням земель.

Моніторинг за допомогою супутника Моніторинг за допомогою супутника

Моніторинг за допомогою супутникових даних також використовується у геологорозвідувальних роботах, особливо коли вони проводять у важкодоступних місцях. У Європі, до прикладу, де якісні шахти майже вичерпані, фахівці вимушені проводити пошук нових родових у віддалених районах, і супутниковий моніторинг значно пришвидшує та спрощує подібну роботу. 

Наша компанія випустила рішення для керування лісовим господарством EOSDA Forest Monitoring у 2021 році. 

Як можна використовувати штучний інтелект для моніторингу

Деякі наші рішення використовують технології на базі нейронних мереж: під кожне рішення ми будуємо модель машинного навчання, що тренується на даних, зібраних для конкретної задачі.

У лісовому господарстві такі моделі стають у нагоді для виявлення вирубок, спостереження за станом лісу та процесом його відновлення на заданих ділянках.  

У рішеннях для агросфери наш штучний інтелект використовує знімки з супутника Sentinel 2, щоб об'єднувати великі обсяги важливої інформації про стан посівів на єдиній онлайн-платформі. Так управління полями стає значно простішим для кінцевого користувача.

Як супутниковий моніторинг допомагає бізнесам

Використання супутникового моніторингу надає бізнесам реальні результати. Продемонструю це на прикладі партнерів, які користуються рішеннями EOSDA. 

  • Продовольчий холдинг HIT Group скорочує експлуатаційні витрати: з використанням нашого Crop Monitoring компанія стала віддалено відстежувати свої поля та оперативно реагувати на аномальну вегетацію. Результатом стали краща якість та підвищена врожайність томатів.
  • У сфері агрострахування компанія Der Neue Horizont Re, S.A. заощаджує ресурси та валідує страхові претензії швидше і точніше. Тепер спірні питання, що стосуються страховий претензій, вирішуються оперативніше, а ресурси скаутів, які оглядають поля, розподіляються ефективніше. Страхові компанії потребують історичних даних щодо сільськогосподарського виробництва, адже вони допомагають оцінити потенціал продуктивності певного регіону. Використання супутникових зображень та інструментів моніторингу дозволяє краще обґрунтовувати потенціал продуктивності конкретного господарства і досягати більш справедливих фінансових умов.

Так само можна використовувати супутниковий моніторинг у врегулюванні претензій щодо оцінки збитків, адже він гарантує достовірність та якість зібраних даних. 

Як працює моніторинг з супутника

Наша компанія наразі займається запуском власного супутникового угруповання EOS SAT, яке дозволить збирати, обробляти та використовувати в продуктах ексклюзивні дані. Це угруповання із семи оптичних супутників, які будуть виведені на низьку навколоземну орбіту. 

Перший супутник планується до запуску в 2022 році, повної операційної працездатності угрупування досягне до 2025 року.

Деталізація отриманих параметрів об'єктів залежить від просторового розрізнення датчиків, що встановлені на супутниках. Як правило, ми використовуємо дані супутників Sentinel 1 та Sentinel 2 з розрізненням 10 м, але є дані з просторовим розрізненням до 1.5 м і вище. Наприклад, наші супутники EOS SAT матимуть розрізнення 1,4 м для панхроматичних зображень та 2,8 м в мультиспектрі.

 

 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Морські дрони СБУ Sea Baby дистанційно заклали понад 15 мін

Олеся Дерзська 24 червня 2024 15:09

На виставці Eurosatory 2024 українські розробники показали новий дрон-камікадзе

Олеся Дерзська 18 червня 2024 20:10

НАУ проведе інженерний інтенсив з розробки дронів для студентів та аспірантів (+ фото)

Олеся Дерзська 14 червня 2024 19:59

В Україні показали роботизовану платформу Moroz, яка працює на фронті — відео

Владислав Паливода 10 червня 2024 11:01

Наземних роботів-камікадзе та заміновувачів показали в Україні — відео

Владислав Паливода 5 червня 2024 23:28