Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Втрати та перспективи сонячної енергії під час війни в України

Назарій Присяжнюк
Назарій Присяжнюк
8 вересня 2023 6 хвилин читання

Нині велику увагу приділяють використанню відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), зокрема сонячної енергії. Україна не залишається осторонь цього тренду та активно розвиває галузь сонячної енергетики. Попри це в Україні зростає заборгованість держави перед виробниками ВДЕ за поставлену електроенергію до Об'єднаної енергосистеми країни (ОЕК). 

SPEKA виділила основне з аналізу The Page щодо сонячної енергетики в Україні.

Стан сонячної енергетики в Україні у вересні 2023 року

Промислові сонячні електростанції (СЕС) розташовані не лише на півдні країни. До 2022 року лідерами за загальною потужністю СЕС були такі області:

  • Дніпропетровська — 290 МВт;
  • Одеська — 240 МВт;
  • Вінницька — 230 МВт;
  • Херсонська — 100 МВт.

Для порівняння: потужність зруйнованої Каховської ГЕС становила 335 МВт. В Україні до війни було приблизно 10 тис. індивідуальних (домашніх) та 2 тис. промислових СЕС. Але внаслідок війни частина сонячних електростанцій зазнала пошкоджень або опинилася на окупованих територіях.

Пошкоджена промислова СЕС. Фото: Асоціація сонячної енергетики України Пошкоджена промислова СЕС. Фото: Асоціація сонячної енергетики України

Для стимулювання виробництва електроенергії в Україні запровадили зелені тарифи, що значно перевищують стандартні. Інвестори зацікавилися цими тарифами, тому вклали значні кошти у будівництво станцій. Проте держава, зважаючи на різні причини, не платить їм у повному обсязі за електроенергію, що подається до Об'єднаної енергетичної системи країни (ОЕК). Ця проблема існувала до початку війни та не вирішилася і зараз. Рівень розрахунків відрізняється для різних компаній, але у середньому становить трохи більше 50%.

Неплатежі та складні системи перехресної оплати є хронічною проблемою недореформованої енергетичної галузі України. Наприклад, наприкінці літа борг «Укренерго» перед держпідприємством «Гарантований покупець» становив 32,2 млрд грн. На середину серпня цей борг становив 26 млрд грн. А «Гарантований покупець» зобов’язаний виплачувати ВДЕ-виробникам.

Серед цих проблем на тлі розслідування виник скандал, пов’язаний із сонячними електростанціями. Розслідувачі з проєкту Bihus.Info заявляють, що компанія, пов’язана із заступником голови ОП Ростиславом Шурмою, отримала кошти за електроенергію, яка не надходила до Об'єднаної енергосистеми країни.

Інші джерела свідчать, що електроенергія, можливо, все ж таки потрапляла до ОЕС партизанськими стежками. Доки ця ситуація розглядається, сторони обмінюються звинуваченнями у медіа і поки що немає інформації про проведення професійного розслідування.

Проблеми з розрахунками за електроенергію та війна значно вплинули на зменшення обсягу інвестицій у зелену генерацію. За даними Energy Map, у 2022 році інвестиції у відновлювану енергетику України впали з 982 млн євро до 258 млн у 2021-му.

Перспективи сонячної енергетики в Україні

Дія зеленого тарифу в Україні за кілька років припиниться. Він поступово знижується (з різною швидкістю для різних станцій) і до 2030-го зрівняється зі звичайним.

При цьому на тій самій конференції у Берліні голова Міненерго заявив, що розвиток ВДЕ — це майбутнє української енергетики. Він вбачає майбутній енергетичний мікс України таким: 50% — це атомна генерація і 50% вироблятимуться з відновлюваних джерел.

Галущенко сказав, що пришвидшити розвиток ВДЕ змушує і війна. Минулої осені та взимку росіяни цілеспрямовано руйнували системи передання електроенергії, що не дозволяло передавати її з одного регіону до іншого. Розвиток ВДЕ дозволить децентралізувати генерацію електроенергії та підвищити безпеку постачання.

На Конференції з відновлення України у Лондоні в червні 2023-го Галущенко презентував Енергетичну стратегію України до 2050 року. У ній йдеться, що наша країна має потенціал до цього терміну збільшити потужності вітряної генерації до 140 ГВт, сонячної — до 94 ГВт, накопичувачів енергії (energy storage) — до 38 ГВт, атомної генерації — до 30 ГВт, ТЕЦ та біоенергетичних потужностей — до 18 ГВт, гідрогенерації — до 9 ГВт.

<span>СЕС «Мерефа» (Харківська область). Фото: Станіслав Ігнатьєв</span> СЕС «Мерефа» (Харківська область). Фото: Станіслав Ігнатьєв

Загалом інвестиційні можливості для нових енергетичних потужностей становлять $383 млрд. Обґрунтованість та реалістичність цих цифр викликає сумніви, але вони щонайменше свідчать про тренд, про який заявляє влада країни. Але втілювати тренд у життя будуть приватні інвестори, яким уряд та законодавці України мають створити привабливі умови роботи і гарантувати справедливий судовий захист.

Зазначимо, що географічне розташування України сприяє розвитку проєктів сонячної енергетики. Наприклад, показники української інсоляції (кількість сонячної енергії, що досягає поверхні землі) вищі, ніж у Німеччині — провідній країні ЄС із виробництва енергії на СЕС.

Відновлювана енергетика в Європі оновлює рекорди

Генерація з ВДЕ досягає рекордних значень у Європі. Влітку 2023 року в Німеччині, Бельгії, Франції, Італії та Великій Британії вироблення з енергії вітру та сонця досягло рекордного середнього значення у 45 ГВт. Середня потужність вітру і сонця від початку червня була на 20% вищою за попередні максимуми, збільшивши частку ВДЕ у структурі електроенергії цих п'яти країн до 27%. Потужність сонячної генерації у них має зрости цього року на 13,4 ГВт — на 14% порівняно з аналогічним періодом минулого року, перевищивши попередньо рекордне збільшення на 8,3 ГВт у 2022 році.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Відключення світла 2 липня 2024 року будуть — ДТЕК

Олеся Дерзська 12 годин тому

Відключення світла 29 червня 2024 року будуть – Укренерго

Олеся Дерзська 28 червня 2024 17:54

Графіки відключення світла 28 червня 2024

Владислав Паливода 27 червня 2024 18:47

Стан української енергосистеми 26 червня

Владислав Паливода 26 червня 2024 11:03

Як відключатимуть світло в Україні 26 червня

Владислав Паливода 25 червня 2024 18:01