Космічний корабель NASA «Вояджер-1» вийшов на зв’язок вперше за 5 місяців

23 квітня 2024 2 хвилин читання

Міжзоряний дослідник «Вояджер-1» нарешті поспілкувався із наземною станцією у зрозумілий спосіб. Космічний корабель оновив дані вперше за останні 5 місяців, пише Space

І хоча космічний апарат досі не надсилає достовірні наукові дані на Землю, він почав оновлювати інформацію про стан своїх бортових систем. 

Космічний корабель «Вояджер-1» запустили у 1977 році. Через 35 років він першим зі створених людиною об’єктів залишив Сонячну систему й увійшов у міжзоряний простір

У 2018 році запустили «Вояджер-2», який досі працює та підтримує зв’язок із Землею. 

Ці два космічні апарати залишаються єдиними об’єктами, які досліджують космос поза впливом Сонця і були створені людьми. 

Обмін інформацією між «Вояджер-1» та наземною станцією припинився 14 листопада 2023 року, після 11 років досліджень міжзоряного простору на відстані 24 млрд км від Землі.

З'ясувалося, що зламався вбудований чип пам'яті FDS та програмний код комп’ютера, втрата яких позбавила «Вояджер-1» «зору, мови та пам'яті». 

Фізично відремонтувати чи замінити цей чип неможливо, проте команда NASA змогла віддалено перенести пошкоджений код в інший блок пам’яті FDS. 

18 квітня 2024 року команда NASA почала переміщувати код у нове місце пам’яті FDS. Кропіткий процес зайняв чимало часу, адже радіосигналу потрібно 22,5 години, щоб подолати відстань від Землі до космічного корабля, а потім ще стільки ж, щоб отримати сигнал від «Вояджер-1». 

Вже у суботу 20 квітня NASA підтвердила зв’язок із космічним апаратом.

Наступні кілька місяців вчені працюватимуть над налаштуванням решти програмного забезпечення FDS і відновленням систем, які відповідають за отримання наукових даних за межами Сонячної системи.