Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вірити онлайн. Як церкви по всьому світу переходять у віртуальний формат

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
16 квітня 2023 6 хвилин читання

Марк Цукерберг не єдиний, хто будує метавсесвіт і мріє збирати однодумців (та потенційних клієнтів) у контрольованому віртуальному просторі. Останні тренди у розвитку технологій штовхнули в онлайн навіть тих, хто раніше не мислив себе поза реальним фізичним контактом, зокрема поставив на шлях інновацій (принаймні щодо форматів служб і відвідування) церкви. 

На Великдень-2023 SPEKA розповідає про цифрові церкви та про те, як спільноти вірян по всьому світу переходять в онлайн. 

Що це взагалі таке — цифрова церква? 

Сьогодні ми поговоримо з вами не лише про церкви, що мають власний вебсайт та дозволяють вірянам долучитися до служби онлайн — таких лише у Північній Америці та Канаді понад 800 на вибір — різних конфесій та рівня цифровізації. 

Цифрова церква —  це окреме утворення, що виконує всі традиційні церковні функції онлайн. Така церква може мати фізичні будівлі, але від вірян не вимагають відвідувати їх: ви можете бути членом конгрегації й отримувати всі потрібні вам послуги та підтримку, жодного разу не переступивши порогу храму. 

Одна з найбільших цифрових церков у світі  Life.Church  зареєстрована у США, штаті Оклахома. Вона обслуговує понад 70 тис. вірян, які можуть долучатися до спільноти лише віртуально. 

Цікаво, що ця цифрова церква почалася з гаража. Буквально. Її творець Крейг Грошель запустив її у гаражі, а для трансляцій купив вживане обладнання та проєктор. Зараз церква має 27 фізичних будівель, але своєму онлайн-корінню не зрадила. 

Власне, службу там можна прослухати прямо зараз , навіть якщо ви не є учасником спільноти. 

Нестандартна онлайн-служба у Life.Church  Нестандартна онлайн-служба у Life.Church 

Серед інших великих цифрових церков (найбільші з них очікувано розташовані у США) — Високогірна церква з 40 тис. вірян, Громадська церква Норт-Пойнт — 39 тис. вірян, Седдлбекська церква — 25 тис. вірян. 

Звісно, ці цифри дуже незначні порівняно з кількістю людей, що продовжують відвідувати фізичні церкви, але наявність такого тренду цікава, та й стежити за розвитком цифрових церков не зайве, адже диджиталізація торкається усіх сфер людського життя. 

Які послуги надають цифрові церкви

Такі самі, що й звичайні церкви, але повністю онлайн. Інколи за процесами у спільноті можна стежити у зручному чи не дуже застосунку. Наприклад, в останній рік великої популярності набув біблійний застосунок YouVersion, щоправда, виявилося, що його корені ведуть у Китай. 

Застосунок YouVersion

Деякі віряни мають змогу долучитися до служб та релігійних практик у режимі VR, і ми тут не тільки про християн. Так, застосунок VR Devotee дозволяє індуїстам відвідувати церемонії і навіть робити віртуальні жертви богам. 

Інтерфейс VR Devotee  Інтерфейс VR Devotee 

Також віртуально можна долучитися до відвідування низки фізичних церков. 

Як створити цифрову церкву? Їх взагалі визнають церквами? 

Відповідь на це питання залежить від конфесії, про яку йдеться, та законів країни. У США процес сертифікації доступний, його легко знайти онлайн, а почати можна, як ми бачили у прикладі з Life.Church, просто у гаражі. 

Якщо коротко, алгоритм виглядає наступним чином: 

Онлайн-церква для початківців: інструкція

Для створення цифрової церкви знадобиться декілька важливих елементів: 

  • вебсайт для церкви та функціонал для проведення онлайн-зустрічей;
  • обладнання для стримінгу; 
  • доменне імʼя для вебсайту. 
  • спільнота чи план з її залучення: тут перевагу, звісно, матимуть церкви, що вже існують у фізичному просторі та мають власну паству.  
До речі, доменне імʼя .church на сайті GoDaddy можна придбати менш ніж за 800 грн.
Вигідна пропозиція, не жартую Вигідна пропозиція, не жартую

У США цифрову церкву можна також створити повністю під ключ: платформи на зразок The digital church пропонують  закрити усі організаційні питання, повʼязані з реєстрацією, організацією онлайн-служб і не тільки. 

То все-таки чи є цифрова церква справжньою церквою чи лише клубом за інтересами? 

Як ми вже говорили, у різних конфесій думки з цього приводу різняться. З джерел, що вивчила SPEKA (цього тижня ми відвідали багато, дуже багато церковних сайтів і не тільки) наразі загальний консенсус полягає в тому, що церква повинна все ж мати фізичний якір, навіть якщо спочатку це гараж. 

Хоча можливості VR, метавсесвіту і не тільки, схоже, скоро змінять ситуацію. 

Декілька церков, зокрема вже згадана Life.Church, мають свої опорні пункти у метавсесвіті, який, хоч і не є досконалим наразі, дає вірянам набагато більше можливостей до взаємодії з однодумцями, ніж звичайний онлайн. 

VR-церква у метавсесвіті

Віряни вже діляться досвідом відвідування таких церков: живі зустрічі мають перевагу, принаймні щодо графіки. 

За мною в ряду сиділа жінка з аватаром-блондинкою. Вона час від часу говорила «амінь». Я іноді піднімав власні віртуальні руки на знак схвалення або коли пастор просив церкву помолитися. Коли служба закінчилася, пастор представився групі, а потім поговорив з деякими людьми окремо. Ми коротко побалакали, і він запросив мене повернутися наступного тижня.
враження вірянина, що відвідав службу у метавсесвіті Life.Church

Щоправда, тут постає важливе питання верифікації осіб та безпеки вірян, особливо неповнолітніх, адже створення аватару має привʼязуватися до реальних даних особи, і це обіцяє стати великим головним болем для власників таких церков. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Розетка, ДТЕК Мережі, Аврора та ще 9 українських компаній здобули премію “Вчасно.Кращі Незламні” за цифровізацію бізнесу

Ольга Топольська 24 червня 2024 16:26

В Україні три пари вже уклали перші шлюби у «Дії»

Олеся Дерзська 24 червня 2024 15:45

Спека вбила понад 1000 мусульман під час хаджу до Саудівської Аравії

Вікторія Рудзінська 20 червня 2024 19:47

Благодійна конференція «Вчасно.Кращі Незламні» обʼєднає найкращі практики цифровізації бізнесу

Ольга Топольська 19 червня 2024 16:19

Цифровізація МСП в Україні: рекомендації від Kharkiv IT Cluster

Olga Sukhorukova 4 червня 2024 18:30