Виклики для операторів зв’язку: головне з інтерв’ю президента «Київстар»
26 червня Олександр Комаров, президент найбільшого українського оператора зв’язку «Київстар», дав інтерв’ю інформаційній агенції «Інтерфакс-Україна», у якому розповів про виклики індустрії зв’язку під час війни, розвиток хмарних сервісів і під’єднання України до європейського роумінгу. SPEKA обрала ключові тези.
Як почуваються бізнес-абоненти «Київстар»
За словами Олександра Комарова, B2B-сегмент у компанії почувається гірше, ніж роздрібний сегмент. Ключовий чинник стагнації B2B-сектора у «Київстар» — зменшення активних бізнесів на тлі війни, а отже, скорочення клієнтської бази. За даними дослідження корпоративних клієнтів «Київстар», 17% із них призупинили свою діяльність, 23% працюють з обмеженнями і тільки 60% працюють «майже на повну».
Так, у Сумській та Чернігівській областях зменшилася кількість активних зареєстрованих бізнесів. Натепер понад третина бізнесу сконцентрована у Києві.
Водночас заморожені бізнеси планують відновлювати свою діяльність. Олександр Комаров сподівається до початку 2024 року повернутися на рівень ринку 2021 року у гривні.
Навіщо «Київстар» розвивати хмарні сервіси
Підписуйтеся на наші соцмережі
База клієнтів, які користуються хмарними сервісами, зростає, але це не впливає на збільшення доходу компанії. Однак «Київстар» продовжить вкладати у хмари більше. Зокрема, компанія планує розширювати співпрацю з хайперскейлерами — великими провайдерами хмарних сервісів, які домінують на ринку хмарних послуг.
Наразі «Київстар» співпрацює з Microsoft, Amazon, Google. Також компанія розвиває послугу Private cloud для великих бізнес-замовників, яким надає ізольоване середовище як сервіс. Послуга найбільше підходить банкам та державному сектору.
Як у 2022-му «Київстар» збільшив покриття LTE
За три роки до повномасштабної війни ринок зростав приблизно на 15% щороку. Основні вектори були спрямовані на побудову та залучення клієнтів до сучасних LTE- і 4G-послуг.
У 2022 році ринок зріс на 5%. При цьому споживання високошвидкісного зв’язку LTE збільшилося майже на 30%, хоча база клієнтів LTE зросла тільки на 4%. Тобто споживання є основним чинником зростання ринку: людям потрібно більше мобільного інтернету.
Чи готова Україна до європейського роумінгу RLAH
«Роумінг як вдома» будувався з орієнтацією на нормальний тренд споживання: споживач витрачав щонайбільше 5-10% від свого місячного об’єму даних або хвилин за кордоном.
Однак натепер 1,3 млн активних абонентів протягом всього місяця перебувають за кордоном і понад 2 млн — щокварталу. Тож впроваджувати послугу роумінгу зараз буде неправильно: індустрія втратить приблизно 50 млн євро експортної виручки, що вплине і на валютний дохід України.
Очікується, що Україна приєднається до RLAH 2024 року. Враховуючи надмірне користування роумінгом, законодавство потрібно переглянути і, можливо, імплементувати не на 100%, щоб мобільні оператори буквально не збанкрутіли.
Інвестиції «Київстар» у регіональні центри на заході України і не тільки
«Київстар» багато інвестував і продовжує інвестувати у безпеку і ризики. Так, компанія побудувала на Західній Україні національний корсайт (великий сайт, що здатен частково замінити інші сайти у випадку їхньої втрати. — Ред.). Також «Київстар» зробив рехоумінг, частково перенісши вісім регіональних сайтів до Центральної та Західної України.
Цього року компанія планує інвестувати 18-20%, зокрема у програму облаштування сайтів батареями, які розв’язують проблему тимчасових відключень на 90%.
На другий рік повномасштабного вторгнення ситуація у компанії стабілізувалась на рівні -10% від активної бази абонентів, що була 24 лютого. Проте компанія очікує, що після повернення окупованих територій вона знову зростатиме.