Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що не так з українською стартап-екосистемою та як це виправити: деталі дослідження USF

Наталія Миронова
Наталія Миронова Випускова редакторка SPEKA
19 січня 2022 4 хвилин читання

Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB) разом з Українським фондом стартапів (УФС) та Варшавською фондовою біржею (WSE) опублікували дослідження про українську стартап-індустрію. Напередодні SPEKA опублікувала ключові тези, а тепер пропонуємо більш докладний огляд звіту.

Історична довідка

На початку 1990-х Україна та Польща мали схожі стартові позиції та  однакові проблеми. Проте сьогодні ВВП Польщі становить $594 млрд, а ВВП України майже вчетверо менший — $155 млрд.

В останньому звіті StartupBlink 1000 міст та 100 країн із найвищим стартап-потенціалом Україна посіла 34-те місце. Це на п'ять позицій нижче, ніж було 2020 року. У Києва перша сходинка серед українських мегаполісів та 48-ма у світовому рейтингу.

Головний капітал українських стартапів — талант їхніх засновників. Його цінують у багатьох закордонних компаніях, що спричиняє нову проблему — відтік талантів. Через поточну політичну ситуацію в українському держсекторі може банально не вистачити ресурсів для підтримки стартап-екосистеми.

Розвиток стартап-екосистеми

Розвиток українського ринку значною мірою залежить від іноземних інвестицій. У 2019 році в українські стартапи та ІТ-компанії інвестували $510 млн. Понад 80% з них — іноземний капітал.

За словами генеральної партнерки Sigma Software Labs Вероніки Корж, українська стартап-екосистема останніми роками переживає стадію гіперрозвитку. Зокрема це пояснюється:

  • запуском Українського фонду стартапів;
  • розвитком незалежних стартап-студій;
  • зростанням стартапів, створених у попередні роки.

Згідно з опитуванням PUSB, найбільша кількість стартапів з'явилася саме у 2021 році (27,2%), що на кілька відсотків більше, ніж роком раніше.

Ще до 2018-го в Україні не було жодного стартапу-єдинорога, а за останні три роки з'явилося не менше шести компаній з оціночною вартістю понад $1 млрд. 

«Ця тенденція свідчить про загальний розвиток стартап-екосистеми у країні та її потенційні необмежені перспективи», — резюмує Вероніка Корж.

На думку зовнішнього експерта та члена журі УФС Михайла Халецького, українська стартап-екосистема все ще знаходиться у колисці. 

«Як і раніше, бракує місцевих інвестицій для раннього зростання. Проте цю прогалину заповнює іноземний венчурний капітал», — додає він.

Основні цифри

У середньому два з трьох стартапів розташовані  у найбільших містах України з населенням понад 1 млн — Києві, Харкові та Одесі. 4,5% опитаних підприємств мають штаб-квартири у містах із населенням менше 100 тис. людей. 29,1% стартапів розташовані у містах з населенням від 101 тис. до 1 млн осіб.

Зазвичай українські стартапи реєструються як товариства з обмеженою відповідальністю або як індивідуальні підприємці.

В середньому країнський стартап користується послугами приблизно п'яти зовнішніх постачальників. У одного з опитаних їх було аж 50. 

Стартапи можуть фінансуватися з різних джерел:

  • 84,2% живуть на власні заощадження засновників;
  • для 39,2% — це єдине джерело фінансування;
  • кожна третя з опитаних компаній користується підтримкою Українського фонду стартапів;
  • 18% користується іншими державними грантами.

Шість зі 158 опитаних стартапів фінансувалися лише за рахунок державних грантів. Частка банківських кредитів серед джерел фінансування дуже мала.

Що далі

За якими напрямами планують розвиватися опитані стартапи: 

  • створення нових товарів і послуг (84,2%); 
  • створення конкурентних переваг на зовнішньому ринку та співпраця з бізнес-партнерами (81,6%);
  • розширення компетенцій команди завдяки найманню нових співробітників та пошуку зовнішнього фінансування проєктів (80,4%). 

Щодо бажаного напряму розширення компанії зазвичай обирають зовнішній ринок, ніж внутрішній.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Інвестори для МСБ в Україні. Частина 2: як їх захистити в умовах війни?

Дмитро Карпіловський 1 годину тому

В Україні з'явився видавничий стартап від айтішників

Тетяна Троян 17 годин тому

CEO криптовалютної біржі Сергій Жданов про принципи сучасного інвестування

Serhii Zhdanov 20 годин тому

Ще чотири корпорації покидають ринок рф

Олександр Тартачний 28 червня 2022 14:21

Венчурний фонд SID Venture Partners інвестував у стартапи Liki24.com та datuum.ai

Роман Судольський 27 червня 2022 18:12