NASA показала політ через Стовпи Творіння

29 червня 2024 2 хвилин читання

Одним із найвідоміших знімків далекого космосу є легендарне зображення туманності Стовпи Творіння, зроблене «Габблом» 1995 року. Тепер до вивчення цієї впізнаваної газопилової хмари, де народжуються зірки, долучився телескоп «Джеймс Вебб». Астрономи об'єднали дані, зібрані обома обсерваторіями, і створили вражальну 3D-візуалізацію туманності. Про це пише NASA.

Стовпи Творіння складаються переважно з молекулярного водню і пилу. Вони деформуються під впливом ультрафіолетового випромінювання молодих гарячих зірок, які і є «скульпторами» цієї туманності, що розташована за 6500 світлових років від нас.

Нам шкода, але цей блок не підтримується в AMP версії, перейдіть за посиланням,щоб побачити повну версію.

Ефектний ролик відправляє глядача у подорож будовою складної газопилової хмари, всі деталі якої відтворено точно на підставі зібраних спостережень. Візуалізація дає зрозуміти, який вигляд має туманність у різних діапазонах хвиль. «Габбл» показав Стовпи Творіння у видимому світлі, а «Джеймс Вебб» — в інфрачервоному.

Фото Стовпів Творіння від «Габбла» (лівоуч) і «Джеймса Вебба» (праворуч). Джерело: NASA

Ролик також допомагає зрозуміти, як проходять усі етапи зореутворення. Наприклад, на вершині центрального стовпа можна побачити молоду протозірку. У верхній частині лівого видно діагональний струмінь речовини, викинутої новонародженою зіркою. Саму її не видно, але викид видає присутність світила. Крім того, навколо хмар газу і пилу розсипані зірки, що вже сформувалися.