Розроблення власної LMS чи пошук готового продукту для організації навчання: що треба враховувати перед ухваленням рішення

16 серпня 2023 11 хвилин читання

Багато бізнесів хоч раз замислювалися над самостійним створенням системи навчання, яка задовольнить усі потреби тих, хто навчається, і тих, хто навчає. Команда SkillzRun стикалася з багатьма представниками освітніх бізнесів та компаній з корпоративним навчанням, які вагаються: братися за розроблення власної LMS (learning management system) чи продовжувати пошуки готового рішення на ринку.

Наскільки це довго, дорого та ресурсовитратно? Які ймовірні проблеми очікують? Як організувати процес? Чи варто воно того? Які існують альтернативи? Хочу допомогти відповісти на ці запитання у статті з порадами на основі досвіду створення mobile LMS SkillzRun.

Я проходив цей процес з боку IT-компанії, яка об’єдналася з освітянами та вирішила створити LMS з метою подальшої комерціалізації. Розуміючи, що більшість читачів підходитимуть до цього питання, аби закрити потреби власного бізнесу, спробую розкрити цю тему з двох боків.

Шість кроків, які треба зробити спочатку

Спочатку перерахую необхідні кроки, які треба зробити перед ухваленням рішення.

Визначте вашу мотивацію

У 2014 році наша IT-компанія WeeTeam почала розробляти класичну LMS під клієнта за моделлю outsource. Це була мовна паризька школа Fassaha з 500+ студентами без мобільного застосунку, але з потужною мобільною версією. Під час роботи над LMS ми намагалися поставити користувача у центр навчального процесу, зробити ергономічний дизайн, інтерактивну взаємодію.

Інтерфейс школи Fassaha за першої розробки веб-LMS. VS-вигляд у мобільному застосунку тепер

Під час розроблення ми зрозуміли, що у мобільній версії браузера дуже важко якісно реалізувати деякі технологічні моменти можливостей LMS. Водночас ми хотіли зробити так, щоб учні могли навчатися через мобільні пристрої зручно, цікаво та із задоволенням, як це проходить у більшості навчальних застосунків, наприклад, лінгвістичних Duolingo чи Lingualeo.

Цей продукт не мав відставати від сучасних трендів та лідерів у мобiльному навчаннi, а також передбачати шляхи розвитку у бік новітніх технологій, наприклад, iнтеграцiя доповненої реальності. На нашому сайті ми докладно розповідали про цей кейс, який і змотивував нас створити SkillzRun.

Ваша мотивація щодо створення власної системи може бути пов’язана зі складністю знайти LMS саме з функціями під ваш навчальний процес або, навпаки, всі рішення для вас занадто «кремезні», мультифункціональні та дорогі, а вам необхідна проста, бюджетна та базова платформа для навчання.

Озирніться на ваш досвід

Команда WeeTeam мала приблизно три роки досвіду та десяток реалізованих проєктів в освітньому секторі EdTech. Від 2014-го ми зробили декілька дуже різних проєктів у сфері навчання: застосунки для навчання літніх людей (вправи на пам’ять, моторику, увагу), диджитал-рішення для навчання глухонімих, систему для навчання стажерів технічного обслуговування авіакомпанії та інше. 

Cаме досвід роботи зі школою Fassaha, про яку йшлося вище, був переломним та посприяв тому, що ми вирішили створити водночас технологічну та просту mobile LMS, яка мотивуватиме до навчання на мобільних пристроях. 

Проаналiзуйте, як ви можете використати ваш досвід в освіті або роботі з іншими навчальними диджитал-продуктами та подумайте про проведення додаткового дослідження ринку, аби підтвердити ваші гіпотези. Всі ці дії так чи інакше будуть корисними.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Подумайте про партнерів в IT 

Для створення будь-якого IT-продукту недостатньо мати експертизу лише в IT-сфері. Це майже завжди мiкс мiж технічними знаннями та експертністю в сфері навчання. Наприклад, бувши просто розробниками, навіть із досвідом в розробці LMS, але без щоденної допомоги освітян, у нас би не вийшло створити SkillzRun.

Ми розуміли, що розробка дійсно якісного продукту можлива тільки у партнерстві з експертами в онлайн- чи офлайн-навчанні та з доступом до освітнього закладу, бази учнів та викладачів для тестування гіпотез щодо функціонала. Цим партнером став Julien Dussause — засновник тієї самої мовної школи в Парижі. Після старту розробки до нас приєдналися ще декілька експертів з України, наприклад, засновниця школи англійської «Сі ю» Марина Афанасенко. Так до команди IT-фахівцiв додався міжнародний склад освітніх експертів.

Будучи з боку бізнесу, ваш найбільший челендж —  знайти програмістів для технічної реалізації «картинки», яка є у вас в голові. IT-студій ду-у-уже багато, фрилансерів ще більше, але як з них вибрати якісних виконавців, які зроблять робочу систему, доведуть проєкт до кiнця, закладуть перспективи розвитку — питання.

Секретного рецепта немає! Питайте рекомендації у колег та знайомих і намагайтеся входити з IT-командою у невелике партнерство. Звісно, перед цим їх варто перевірити певний час у роботі, і потім обговорювати частку або % у проєкті. Зазвичай ця схема тримається довго і приносить бажані результати.

Підготуйтеся до довгострокових інвестицій власного ресурсу, команди, партнерів

На момент ухвалення рішення щодо створення нового продукту у нас була досвідчена EdTech-команда full-time розробників та чітке розуміння, що потрібно мінімум два роки спільної роботи.

На старті ви маєте усвідомлювати, що розробка повноцінної LMS — це навряд місяці, а мінімум рік розробки 2–3 програмістами, менеджером проєктів, QA і т.д. Зрозуміло, що мова йде навіть не про десятки тисяч доларів.

Докладно дослідіть ринок LMS

У 2016 році ми провели аналіз ринку і зрозуміли, що проблему з мобільною версією, яка в нас стала руба під час розробки веб-LMS у 2015, мало хто вирішував, і навіть сьогодні подібна тенденція зберігається. Наявність нативних мобільних застосунків у LMS залишається рідкісним явищем, адже більшість — це веб-платформи, які технічно створювались під браузери комп’ютерів та телефонів, і тому на них складно якісно реалізувати інтерактивний навчальний досвід для користувачів мобільних пристроїв.

Ви маєте досить детально дослідити варіанти на ринку, і тільки якщо зрозумієте, що наявні продукти не можуть закрити ваші потреби, варто думати в бік створення власної LMS.

Визначте вашу ціль

У нашому випадку ми розуміли, що ця LMS створюється під комерціалізацію і ми продаватимемо її іншим компаніям. Тому основною метою було зробити максимально гнучку та унiверсальну архiтектуру, яка б могла адаптуватися для різних типів навчання та секторів бізнесу. Ми хотіли дати можливість кожному згенерувати власний мобільний застосунок під свої потреби.  

Якщо вам треба зробити LMS лише під свій бізнес або корпоративне навчання, тоді не варто перейматися про цю універсальність — все відбуватиметься швидше й легше.

Розробка власної LMS чи пошук готового продукту для організації навчання: що треба враховувати перед ухваленням рішення

Як створити власну LMS

SkillzRun — це був не перший досвід розробки власного продукту, але  найбільший та єдиний, який дійшов до етапу повноцінного виходу на ринок.  Аналізуючи його, можна сказати, що на 70% шлях був спланований, а 30% залишалося в зоні «непередбачуваності».

У нас було уявлення «ядра», що має бути обов’язковим на основі попереднього досвіду в EdTech. Тож якщо ви вирішите, що шлях створення власної LMS для вас, раджу також почитати цю статтю, де я описав цей процес поетапно та дав поради бізнесам.

Альтернатива —  готове рішення з можливістю доопрацювання  

Якщо ви вирішуєте братися за розробку власної LMS, то скоріше за все ви не знайшли на ринку нічого під ваші запити. У такому випадку я б порадив звернути увагу на ті продукти, які хоча б частково відповідають вашим вимогам, та запитати у їхніх представників щодо доробки функціонала під вас за додаткову плату. 

Наприклад, вам необхідно реалізувати специфічну подачу теоретичної / практичної частини, або мати глибинну статистику у бек-офісі, чи якісний мобільний застосунок, тому що навчання завжди проходить на ходу, або інший функціонал, якого немає ні у кого на ринку, але він вкрай критичний для вашого бізнесу. 

Досить велика ймовірність, що вони погодяться і запропонують варіанти рішень, терміни та орієнтовний бюджет. Таким чином ви отримаєте готову LMS + дороблені під вас функції, що незрівнянно швидше та дешевше ніж варіант, коли ви розробляєте все з нуля. Також ви отримаєте команду для технічної підтримки, що теж досить важливо. 

Розробка власної LMS чи пошук готового продукту для організації навчання: що треба враховувати перед ухваленням рішення

Наприклад, у співпраці з «Дія.Бізнес» в освітньому проєкті «Відважна» ми реалізували у їхньому мобільному застосунку завдання з QR-кодом, щоб поєднати офлайн- та онлайн-складову навчання за допомогою гейміфікації.

Звичайно, такі можливості зможе запропонувати не кожна компанія, але запитавши, ви точно знатимете усі альтернативи перед ухваленням важливого рішення щодо розробки власного продукту для навчання.

Другий момент, який потрібно враховувати під час пошуку готової LMS — є ймовірність, що той специфічний функціонал, який вам потрібен, вже є у плані  розробників, наприклад, на наступний рік. Раджу пошукати або спитати команду, як можна ознайомитися з планом розробок на найближчий час.

Ще є варіант обрати open source рішення (з відкритим кодом), накшталт Moodle, та програмістів, які спеціалізуються на ньому. Таким чином можна зробити досить персоналізовану LMS швидко та недорого. Мінусом буде те, що ви прив'язані до конкретного рішення, яке може обмежити вашi можливостi, адже ринок розробників під нього лімітований. 

Висновок

У підсумку хочу наголосити на найважливішому: створювати власну LMS спонукає її майбутня оригінальність. Перед розробкою ви маєте чітко визначити унікальний функціонал вашого майбутнього продукту та бути впевненими, що рішення, які є на ринку, не закривають ці запити навіть за додаткову плату. 

Процес створення LMS — дуже трудомісткий, навіть, якщо ви не думаєте про комерціалізацію. І буде шкода витраченого часу та грошей на те, що вже існує. 

Зі своїх досліджень, можу сказати, що зараз на українському та міжнародному ринку багато LMS, і я впевнений, що майже під будь-який запит можна знайти або доробити готові продукти за адекватні гроші та терміни. Немає одного ідеального рішення для кожного бізнесу, тому шукайте, тестуйте, порівнюйте й тiльки тоді вирішуйте.

Звичайно, ніщо й ніколи не замінить вашого власного бачення продукту від початку створеного під ваш навчальний кейс. Це і є відсутність меж у технологічному світі, тому бажаю вам успіху, якщо вирішите запускати нову EdTech-ракету в космос.

Підписуйтеся на наші соцмережі