Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вісім уроків за вісім років навчання дітей та підлітків ІТ: поради від GoITeens

Вячеслав Поліновський
Вячеслав Поліновський СЕО GoITeens
18 травня 2023 11 хвилин читання

25 квітня 2023 року онлайн ІТ-академія для дітей та підлітків GoITeens відзначила восьмий день народження із дня заснування. Уся наша команда неймовірно захоплена тим, що вже цілих вісім років ми навчаємо дітей досягати успіху в ІТ, але водночас я розумію, що не лише ми вчимо наших дітей, а й ми в процесі вчимося. Тому сьогодні розкажу вісім головних уроків, що виніс за цей час.

1. Адаптуйте бізнес-модель до потреб ринку

GoITeens був заснований у 2015 році як офлайн-проєкт. У 2018 році у нас були філії в Києві, Львові, Вінниці та Харкові. Однак компанія не мала єдиного центру ухвалення рішень – ми буквально були окремими філіями й у кожній панувало своє відношення до навчання: різна кількість занять, освітні напрями, не було єдиної програми на спільних курсах – усе залежало від викладачів. 

З початком пандемії COVID-19 викликом стало не просто поєднати команди шкіл в онлайн-просторі, а й поєднати програми та підхід до освітнього процесу. 2021 ми присвятили тому, аби зібрати найкращі практики з усіх чотирьох філіалів і об'єднати їх в єдину спільну систему. 

Більше того у 2021 році ми вже рік працювали онлайн, а продовжували набирати студентів як офлайн-компанія – збирали групу з умовно 15 дітей, розповідали про викладача, проводили вебінар. Тобто освітній процес починався з 2-3 вступних занять і для того, аби спробувати продукт, треба було чекати кілька тижнів, поки збереться група. 

Тоді ми зрозуміли, що це стопор для бізнесу, і розробили окремі сценарії пробних безоплатних занять, які б ми проводили незалежно від старту груп. Згодом ми створили команду менеджерів для індивідуальних консультацій, аби допомогти клієнтам розібратись у бажаннях своїх дітей та виборі курсу.

2. Забезпечуй якість послуг через навчання співробітників

У 2015 році ми починали як крафтова освіта – одні й ті самі люди розроблювали освітні програми, викладали студентам, проводили зустрічі з батьками і робили все, до чого могли дотягнутися. Але коли справа доходить до масштабування, це не найкраща ідея.

Рік тому ми запустили програми для навчання наших спеціалістів. Ми працюємо з кожним співробітником, навчаючи його перед взаємодією з дітьми. Менеджери повинні вміти виявити здібності дитини, спеціалісти з продажу повинні досконально знати продукт і розуміти нашу місію – дати дітям інструмент для побудови успішного майбутнього. Викладачі також навчаються, зокрема, м'яким навичкам роботи з дітьми.

Тімліди освітнього відділу на сумісному навчанні в Києві у 2023 році Тімліди освітнього відділу на сумісному навчанні в Києві у 2023 році

Ми прагнемо підбирати кожного спеціаліста під наші цінності, адаптувати їх під цілі та місію, прищепити розуміння, що ми не любимо посереднього результату і прагнемо надавати вау-сервіс та вау-продукт. Зізнаюся чесно – ми вимогливі. Про це свідчить показник доходимості навчальної програми – 50% людей, які бажають стати спеціалістами, складають фінальний іспит. І я тішуся тому, що вони роблять усе, аби бути максимально корисними для наших студентів.

3. Щоб зацікавити дітей, створюй цікаву програму та став перед ними виклик

Освітня програма GoITeens починалася з адаптації дорослої програми GoIT для підлітків 11-16 років. З часом ми додали курси з Python та Digital Design, а також створили програму для дітей 7-11 років.

У 2019 році ми включили проєкт Minecraft Education для вивчення блокового програмування дітьми з 8 років. Початково цей курс включав лише математичні задачі та проєкти, але він зацікавив виключно дітей, які вже були фанатами Minecraft. Для інших у програмі не було цікавого гачка. А ми ж взяли за мету витягти дітей з ігор і перетягнути їх у світ computer science. Так команда методистів знайшла елегантне рішення і додала до цієї програми… сторітелінг.

Стела на Майдані Незалежності, яку за допомогою блокового програмування побудували Олександр Касʼян та Олександр Доленко. В основі стели ведуть перемовини Володимир Зеленський та Джо Байден за кілька місяців до того, як це стало правдою ;) Стела на Майдані Незалежності, яку за допомогою блокового програмування побудували Олександр Касʼян та Олександр Доленко. В основі стели ведуть перемовини Володимир Зеленський та Джо Байден за кілька місяців до того, як це стало правдою ;)

Методисти обʼєднали всі завдання в історії, будівництва проєктів розділили за тематиками і стався фурор. Цей підхід спрацював, і Minecraft Education став одним з провідних курсів. Насправді 100% випускників цього курсу переходять до інших напрямів програмування. Діти, котрі опанували JavaScript, часто вибирають або вивчати мову Lua в Roblox для створення власних ігор, або розробку вебсайтів на курсі Frontend. 

І тим самим ми досягли мети: витягли дітей з ігор і перетягнули їх у світ computer science.

4. Будуй довіру до майбутніх клієнтів, щедро ділячись своєю експертизою

GoITeens максимально орієнтується на створення цікавих проєктів для дітей. Ми проводимо зустрічі, лекції, марафони, що спрямовані на широку аудиторію з самого початку створення компанії – наприклад, на фото момент зустрічі у бучанській школі на тему «Безпечний інтернет». Нещодавно ми організували марафон, де діти створювали персонажів для гри Brawl Stars у Minecraft Education. Це був виклик – створити освітню подію, орієнтовану на найменших учасників.

У кожний такий проєкт ми вкладаємо багато зусиль – в матеріалі про те, як діти будували Україну майбутньогоя детальніше писав, як готується марафон «Будуємо Україну в Roblox». 3-4 тижні розробки, від двох тижнів супроводу, місяць розсилання подарунків. Все заради того, аби діти за 3-5 днів відчули себе розробниками. Ми витрачаємо багато зусиль на кожен проєкт, оскільки вони дають дітям можливість відчути смак computer science.

Саме тому ми не плануємо зупинятися. Наприклад, щоліта ми проводимо Game of Teens – хакатон для тих, хто вивчає ІТ, де діти створюють проєкти та змагаються в освітніх напрямах.

5. Фокусуйтеся на досягненні успіху клієнтів

В GoITeens ми віримо, що практика – це ключ до успішного навчання. Незалежно від кількості теоретичних знань, вони мають реальну цінність лише тоді, коли використовуються на практиці. Тому ми фокусуємося на проєктах студентів – від пробного уроку до фінального проєкту. 

Ми створили GoITeens Club, щоб студенти могли ділитися своїми проєктами, знаходити друзів за інтересами, шукати менторів або ставати ними. Вважаємо, що це може допомогти їм знайти свою першу роботу і зробити перший крок до успіху.

Успіх виглядає по-різному для кожного студента. Наприклад, один з наших випускників, Дмитро Лопушанський, отримав інвестиції $500 000 для стартапу Harmix, який він розвиває як СТО. Інші студенти презентували свої перші ігри в рамках випускних проєктів з GameDev, а проєкт 12-річного Ростислава Кузнецова, реалізований в Minecraft, був згаданий у офіційному блозі Microsoft. Кожна з цих історій важлива й унікальна.

6. Відносини з клієнтами базуються на довірі

Під час війни багато наших клієнтів опинились у скрутному фінансовому становищі і розділилися на два типи. Перший: платити взагалі не знаємо як і забираємо дитину з навчання. Допустити цього ми не могли, бо наша місія – надати якісну освіту дітям та допомогти створити власну історію успіху. Замість цього ми запропонували їм продовжити навчання за принципом «заплатите, коли зможете». Усі вони змогли повернутися до оплат послуг за 3-4 місяці і за цей час ми не втратили жодного студента.

Другий тип клієнтів, які боялися собі дозволити витрачати зайве, але зрозуміли, що вони хочуть платити за послуги і продовжувати дитяче навчання. Для них ми створили тариф «Руский корабль», за яким студенти платили стільки, скільки могли.

Викладачка Тетяна Тарасович разом з дітьми на занятті у таборі Gen.Ukraine Викладачка Тетяна Тарасович разом з дітьми на занятті у таборі Gen.Ukraine

Зараз ми часто співпрацюємо з благодійними фондами, такими як «СОС Дитячі Містечка України» та «Із добрим серцем», які залучають нас для навчання дітей, аби відволікти їх від стресу. Ми віримо, що це важливо, особливо для дітей на прифронтових територіях. Тому наші викладачі також долучились до проєкту Gen.Ukraine, де вони ведуть заняття з диджитал-дисциплін в таборі дитячої психологічної реабілітації.

7. Навчання допомагає зняти стрес

Коли 24 лютого 2022 року почалося повномасштабне вторгнення, ми домовилися, що заняття не відбуватимуться, бо варто подумати про нашу безпеку і безпеку студентів. Вже на 2-3 день люди, які перебували у відносно безпечних місцях, почали говорити, що нам потрібно продовжувати навчання з тими дітьми і викладачами, які можуть це робити. Уявіть моє здивування, коли на третій день війни нам почали писати про це самі батьки. Вони питали, коли відновляться заняття, бо дитина хоче займатися. Це було вау. Тому ми дійсно швидко повернулися до роботи, бо всі несподівано зійшлися в думці, що навіть попри такі обставини освіту не варто зупиняти. 

Ми запустили безоплатні вебінари для дітей по всій Україні, а також організували марафон з дизайну «Ми з України». Діти малювали листівки ЗСУ, найчастіше зображали свої міста, і це було дуже зворушливо, коли ми отримували домашні завдання від дітей з окупованих міст. Ми проводимо марафони багато років, але у цей період я щиро не очікував, що ми зберемо так багато учасників, а приєдналося понад 7 тисяч дітей і ми 24/7 спілкувалися з ними. Це був неймовірний досвід.

Листівки, що надсилали діти на початку повномасштабного вторгення Листівки, що надсилали діти на початку повномасштабного вторгення

З огляду на великий інтерес дітей, ми розробили додаткові безоплатні марафони з дизайну та Frontend, які включали популярні персонажі Пса Патрона і Бандерогусака. Понад 25 тисяч дітей взяли участь в цих програмах, які продовжують існувати як автоматизовані продукти. А про марафон Roblox ви вже й так в курсі – ми досі отримуємо фідбек про те, як дітям подобається запускати ракету на кремль. Особливо в контексті нещодавніх новин це відчувалося як пророцтво.

І якщо раптом я хоч на секунду сумніваюся в цінності того, що роблю, згадую осінньо-зимові дні, коли ми всі потерпали від важких обстрілів та страшних вибухів, сиділи без світла, води та інтернету. І як крізь всі ці безпросвітні обставини пробивалися дзвінки від батьків, що вони готові під'єднатися до заняття, якщо викладачі у безпеці і можуть їх провести. Тому ми провели 99% усіх занять за планом – бо в нас була ось така мотивація.

8. Якісна онлайн-освіта може дати потужніший результат, ніж офлайн

Під час пандемії та воєнних дій ми прокачали по максимуму якість надання освітніх послуг онлайн. Ми буквально створили умови, аби надавати найкращих викладачів з усього світу, гнучкий графік для клієнтів та навчальні матеріали, які ми швидко актуалізуємо під потреби ринку.

Показники відвідуваності, здачі домашніх завдань, якості проєктів – всі вони стали значно кращими, ніж при офлайн-навчанні, і рівень задоволеності клієнтів теж зріс. Наша команда та студенти знаходяться у різних країнах, від Аляски до Індонезії, допомагаючи максимальній кількості дітей отримати доступ до ІТ-освіти. Нещодавно одна зі студенток надіслала відео, як вона навчається дизайну на Мальдівах. Ми маємо представництво в Польщі, Туреччині, Арабських Еміратах і все це заради того, аби якомога більше дітей могли отримати доступ до ІТ-освіти змалку.

Так, наприклад, виглядає урок з дизайну на Мальдівах, погодження квартальних ОКР відділу маркетингу міжнародного формату Іспанія-Україна та розробка програми безоплатного марафону з Італії Так, наприклад, виглядає урок з дизайну на Мальдівах, погодження квартальних ОКР відділу маркетингу міжнародного формату Іспанія-Україна та розробка програми безоплатного марафону з Італії

Я гордий нашою роботою та отриманим досвідом. Впевнений, що ми активно сприяємо розвитку ІТ-сфери України, надаючи дітям та підліткам якісні знання та можливості для професійного зростання.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Майбутнє ChatGPT у копірайтингу, ШІ в українських датацентрах та управління проєктами з RASCI: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 6 годин тому

Як не зганьбитися під час публічного інтерв'ю: розбираємо на прикладі СЕО Twitter Лінди Яккаріно

Владислав Миронович 10 годин тому

Як будувати власну компанію, спілкуватись з інвесторами та розвивати продуктову культуру. Builders в IT

Єлизавета Гогілашвілі 30 вересня 2023 08:00

Платіжні сервіси для підприємців: додаткові витрати чи економія?

Владислав Миронович 29 вересня 2023 18:45

Як впровадити продуктовий майндсет і що він змінить на рівні команди та компанії

Владислав Миронович 29 вересня 2023 14:45