Криптовалюти: які бувають та як їх отримати

22 травня 2023 6 хвилин читання

Криптовалюти захопили фінансову сферу, пропонуючи свіжий погляд на цифрові активи та безмежні інвестиційні перспективи. Раніше я описував як вони працюють і чим відрізняються від традиційних фінансів. У цій колонці я опишу ключові види криптовалют та способи їх набуття.

Розбираємось з криптовалютами

Отже ще раз: на відміну від звичайних (фіатних валют), що контролюються центральними банками, криптовалюти базуються на технології блокчейн, що забезпечує їх децентралізацію, прозорість та незмінність. Серед криптовалют можна виділити кілька основних найменувань та типів:

Біткоїн (BTC)

Створений у 2009 році особою, відомою як Сатоші Накамото, біткоїн є першою криптовалютою, що залишається найціннішою та найбільш популярною. Він вперше вніс технологію блокчейн у наше життя і з тих пір славиться як «цифрове золото». Його кількість обмежена і відома всім бажаючим. Подумайте чи знаєте ви, або ще хтось, скільки зараз реально в обігу гривневих банкнот? А доларів чи євро?

Альткоїни

Це всі криптовалюти, що з’явились після біткоїна. Серед найвідоміших альткоїнів — Ethereum (ETH), який приніс у світ смарт-контракти та децентралізовані додатки (DApps), Litecoin (LTC), який часто вважають «сріблом» порівняно з «золотим» біткоїном, завдяки більш швидкому часу обробки транзакцій.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Стейблкоіни 

Мета цих криптовалют полягає в тому, щоб прив'язати їх ринкову вартість до певного зовнішнього референсу, — зазвичай, до резерву звичайної (фіатної) валюти, наприклад, долара США, щоб зменшити коливання ціни. В якості прикладів можна назвати Tether (USDT) та USD Coin (USDC), про які я писав раніше.

Токени 

Цей спеціальний вид криптовалюти зберігається в блокчейні та представляє собою актив або утиліту. Наприклад, Binance Coin (BNB) надає знижки на комісії платформи Binance, а токени Chainlink (LINK) використовуються в децентралізованій мережі оракулів Chainlink. Але на сьогодні це трохи менш популярно у широкому загалі, ніж валюти, які використовуються як засіб розрахунків.

Приватні монети

Ці криптовалюти зосереджені на забезпеченні безпечних і конфіденційних транзакцій. Monero (XMR) і Zcash (ZEC) є прикладами, що пропонують розширені функції конфіденційності, що приховують деталі транзакцій.

Отже, тепер ми розуміємо, що таке криптовалюти. Давайте переглянемо різні способи їх набуття.

Де взяти криптовалюти? 5+ способів

  • 1
    Купити на біржі. Криптовалютні біржі, такі як Coinbase, Binance, або Whitebit чи Kuna, дозволяють користувачам купувати, продавати та зберігати криптовалюти. Вони можуть обміняти свої долари, гривні чи іншу фіатну валюту на бажаний криптоактив і навпаки. Також біржі надають інструменти для трейдингу.
  • 2
    Намайнити. Деякі криптовалюти, наприклад, Bitcoin та Litecoin, можна майнити, або добувати. Майнінг (від англ. mining) — це використання обчислювальної потужності для вирішення складних математичних завдань. Перший майнер, який вирішує задачу, отримує відповідну криптовалюту в якості винагороди — цей механізм носить назву proof-of-work. Однак майнінг є енерговитратним та потребує певних технічних навичок для організації процесу.
  • 3
    Застейкати. Деякі криптовалюти, особливо ті, які використовують механізм Proof of Stake (PoS) чи його варіації, дозволяють вам отримувати винагороди шляхом стейкінгу — тримання та блокування певної кількості криптовалюти в гаманці на певний час для підтримки операцій мережі, таких як перевірка транзакцій.
  • 4
    Нафармити. В сфері децентралізованих фінансів (DeFi) фармінг доходів дозволяє користувачам заробляти токени в обмін на надання ліквідності (коштів) DeFi-протоколу. Також різні платформи пропонують отримання додаткових доходів від криптовалют, розміщених у їх гаманцях.
  • 5
    Почекати. Аірдропи та форки. Аірдропи передбачають роздачу безкоштовних токенів власникам певної криптовалюти, або інвесторам/раннім користувачам проекту. Аналогічно, коли блокчейн зазнає форку, власники оригінальної криптовалюти часто отримують пропорційну кількість нової криптовалюти.

Є ще кілька способів. Деякі веб-сайти, такі як Bitwage, дозволяють користувачам отримувати зарплату у криптовалюті. Декілька фріланс-платформ також пропонують можливість отримання платежів у криптовалютах. Або ж можна влаштуватись в блокчейн-компанію і отримувати ЗП в крипті (тільки нікому не кажіть).

Також є ініціальні пропозиції (ICO, IDO), пропозиції токенів безпеки (STO) та ініціальні пропозиції бірж (IEO). Ці методи залучення коштів дозволяють інвесторам придбати нові криптовалюти або токени у ранніх стадіях проекту, часто за нижчою ціною.

Для купівлі криптовалют важливо знати, що кожен із цих методів має свої ризики та можливості. Вивчайте що за проект стоїть за токеном, який ви хочете придбати, та репутацію тих хто стоїть за цим проектом. В світі крипто-фінансів здебільшого все тримається на репутації.

Короткий висновок

Криптовалюти відкрили новий світ цифрових активів, надаючи можливості для інвестування, торгівлі, заробітку та навіть заробітку на роботі. Аналіз фактів, вміння проводити власне дослідження та мислити критично — це навички які вам однозначно допоможуть у пізнанні світу крипто-фінансів. А от дивитись інстаграм та тікток канальчики, де тривожним голосом під тривожну музику хтось розповідає, що це все лохотрон і завтра крипта “лопне” точно не має сенсу.

В наступній статті розповім про безпечні та безризикові методи зберігання та інвестування криптовалют.

Підписуйтеся на наші соцмережі