День, коли інтернет втратив невинність. Як студент запустив у мережу першого компʼютерного хробака

2 листопада 2023 3 хвилин читання

Саме 34 роки тому світ пережив першу DoS-атаку, винуватцем якої був компʼютерний хробак. У межах проєкту #cпекотнадата розповідаємо, як так вийшло і чим закінчилася історія, яку автор вірусу планував як просту інтелектуальну вправу.  

Звісно, хробак Морріса так не виглядав, а було б мило
  • Що сталося. О 8:30 2 листопада 1988 року аспірант Корнельського університету Роберт Теппен Морріс запустив у мережу хробака, який на 72 години паралізував роботу шести тисяч інтернет-вузлів у США. Щоб замести сліди, Морріс хакнув компʼютер у MIT і запустив вірус через нього. 
  • Чому це важливо. На той момент до інтернету були підключені лише 60 тис. компʼютерів, тож хробак поклав 10% мережі. Це перший компʼютерний хробак, який зажив такої уваги медіа і завдав таких великих збитків — $96,5 млн. 

Як працював хробак Морріса

Він був налаштований на виконання DoS-атаки. Ціллю Морріса були лише VAX-комп'ютери з операційними системами 4BSD і Sun 3. Але завдяки кросплатформному С-коду хробак вразив набагато ширшу мережу, ніж планував автор, а інтелектуальна вправа перетворилася на першу серйозну DoS-атаку в історії інтернету. 

Хто постраждав від хробака Морріса

Серед жертв опинилися Гарвард, Прінстон, Стенфорд, Університет Джона Гопкінса, NASA та Ліверморська національна лабораторія імені Лоуренса.

Чи було те, що зробив Морріс, взагалі злочином? 

У 1986 році Конгрес США ухвалив закон про комп'ютерне шахрайство та зловживання, який заборонив несанкціонований доступ до захищених комп'ютерів. Морріс став першим, кого засудили за цим законом. Він отримав штраф, умовний термін і 400 годин громадських робіт.

Що потім сталося з Моррісом? 

Зараз Роберт Теппен Морріс — успішний айтівець та підприємець. У 1995 році він заснував компанію Viaweb, яку згодом продав Yahoo! за $49 млн. У 2005 Морріс став одним зі співзасновників Y Combinator

Він також є співавтором мови програмування Arc, має велику кількість нагород і встиг побувати професором у MIT та Національній інженерній академії. Тож, гадаємо, червʼячок сумління його вже не точить. Хробак не точить так точно. 

А первинний код Великого хробака досі зберігається у Музеї компʼютерної історії. 

Код хробака Морріса