Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Хто перемагає в інформаційній війні між росією та Україною — професор Пол Бейнс

Пол Бейнс
Пол Бейнс Професор Лестерського університету
3 червня 2022 6 хвилин читання

Країна може програти війну попри перевагу у людській силі, якщо противнику вдасться перемогти на інформаційному фронті. Саме таким чином в'єтнамський генерал Джап у 1970-х роках подолав США: коли рівень втрат серед американських солдатів став неприйнятним для суспільства, США були змушені вийти з В'єтнаму через масові протести. Чи може росія так само програти в Україні? Можливо. 

Росія пережила свій власний В'єтнам, коли через 11 років війни була змушена вийти з Афганістану, визнавши, що втратила понад 13 310 солдатів. Кремль не розкриває, скільки його військових убили у нинішній війні, але українська сторона повідомляє про 30 тис. загиблих російських солдатів. За оцінками Міністерства оборони Великої Британії, росія вже втратила одну третину своїх наземних сил вторгнення. За три місяці — удвічі більше, ніж за 11 років в Афганістані. 

Невдоволення перебігом бойових дій пояснюється тим, що росія змінила стратегію і намагається окопатися на Донбасі, а також створити «коридор» до Криму та Придністров'я. Ці плани в інтерв'ю російському Державному агентству новин ТАСС розкрив генерал-майор Рустам Міннекаєв. На підтримку цієї стратегії спрямовані і російські інформаційні операції, розпалювання заворушень і заохочення українців голосувати за відділення на незаконних референдумах, як у 2014 році в Криму.

Така недолугість росіян у поточному конфлікті дивує, адже у попередніх вони демонстрували значно кращі здібності. Анексію Криму провели більш делікатно: росія використовувала війська та техніку, які не мали розпізнавальних знаків, а також стверджувала, що референдум був локальною ініціативою, а не наслідком вторгнення росії. Ця стратегія, а потім і фейковий референдум захопили Україну та Захід зненацька, тож вони не змогли адекватно відповісти росії. 

Зараз росія використовує цензуру та поліцейські репресії для придушення внутрішніх протестів і називає війну «спеціальною військовою операцією». Наратив Кремля про «денацифікацію» має заспокоїти росіян і демотивувати їх проти проявів невдоволення, але дехто все-таки виходить на протести. 

Росія хотіла приховати свій намір вторгнутися в Україну, пояснюючи нагромадження військ на російсько-українському та білорусько-українському кордонах проведенням військових навчань. Але цей хід провалився: західні спецслужби викрили справжні наміри Кремля, публічно оприлюднивши оцінки своєї розвідки.

Яка причина успіхів України

Інформаційна стратегія України, навпаки, виявилася ефективною. Ранні зусилля відрізати росіян від інформації про місця влучань та пересування українських військ (у відкритих джерелах). Відповідальність для порушників. Створення кіберармії, здатної і на наступальні, і на захисні операції, за керівництва міністра цифрової політики Михайла Федорова.

Ключовим елементом стратегії України є дипломатичні зусилля, спрямовані на отримання від Заходу зброї, даних розвідки, фінансової підтримки, дипломатичної підтримки та допомоги біженцям. Цей підхід спрацював: країнам НАТО, особливо Німеччині, довелося надати Україні допомогу через публічний тиск. ФРН спочатку оголосила, що не дозволить відправляти в Україну зброю, вироблену в Німеччині, і не надасть Україні танки. Відтоді вона радикально змінила свою позицію і погодилася постачати танки, попри початкові страхи, що це може спровокувати росію на Третю світову. 

#БрендЗеленського

Успіху України частково посприяв і її президент. Як колишній актор, що вміє правильно подавати себе, він усіляко наголошує, що протистояння України та набагато сильнішої росії — це бій Давида та Голіафа. Британський PR Week оголосив президента Зеленського глобальним комунікатором року. Путін у своїй провоєнній промові на футбольному стадіоні «Лужники» у Москві був одягнений у куртку Loro Piana за 10 тис. фунтів стерлінгів — Зеленський носить звичайний одяг кольору хакі, а звернення до українських громадян часто записує просто на мобільний. 

Це дозволило створити ефект аутсайдера, який максимізував підтримку Зеленського на Заході, особливо у Великій Британії. Kalush Orchestra на Євробаченні отримав величезну підтримку саме під час народного голосування. Коли Зеленський вимагав додаткової зброї та підтримки в окремих парламентах країн НАТО, йому аплодували за героїзм його країни та народу. І військова підтримка не забарилася. До його закликів впровадити ембарго на нафту і газ з росії дослухалися навіть у ЄС, дуже від них залежному. ЄС оголосив про часткову заборону російської нафти на початку цього місяця. Значне падіння державних доходів вплине на здатність росії продовжувати війну. 

Темп війни змінився, оскільки росія змістила свої цілі з повалення української влади на спробу відгризти частину півдня та сходу України. Україна також коригує свою комунікаційну стратегію. Вона спрямована на збереження інтересу Заходу в постачанні Україні військової техніки, необхідної для артилерійських атак на великі відстані, постійну дипломатичну підтримку для продовження ізоляції росії у міжнародній торгівлі та політиці, а також на те, щоб переконати росіян не підтримувати війну, яка ведеться у чужих інтересах і забирає дедалі більше життів.

Матеріал опубліковано у співпраці з ГО «Львівський медіафорум» за підтримки Міністерства закордонних справ, у справах Співдружності та розвитку Великої Британії (British Embassy Kyiv).

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Україна несе ядерну загрозу: росіяни розганяють черговий фейк

Владислав Паливода 25 червня 2024 20:01

росія активно використовує Telegram для поширення пропаганди проти підтримки України

Владислав Паливода 28 травня 2024 20:21

Війська рф втратили 500 тис. солдатів — Генштаб ЗСУ

Максим Красіков 25 травня 2024 11:01

Як Естонія готується протистояти росії у можливій війні

Кіра Іванова 24 травня 2024 18:50

Російських пропагандистів обмежать у TikTok

Владислав Паливода 23 травня 2024 18:11