Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що таке FemTech. Стартапи, продукти, інвестиції

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
10 січня 2024 6 хвилин читання

FemTech (Female Technology) — це технології, продукти, послуги, застосунки, медичні пристрої, цифрові платформи і споживчі товари, призначені для покращення або підтримання жіночого здоров’я та добробуту. 

Термін запровадила Іда Тін, засновниця Clue (застосунку для відстеження менструальних циклів і фертильності), яка презентувала його інвесторам (переважно чоловікам) і майже випадково створила нову категорію.

Сам термін FemTech спричиняє дискусії, що він не є інклюзивним, чи є сексистським і чому виключає трансчоловіків. Тому вважається, що для опису цього ринку коректно акцентувати не на стилі життя жінок, а на технологічних досягненнях у галузі жіночого здоров’я. 

Ринок FemTech

У світі приблизно 37% ринку FemTech припадають на сектори «Вагітність і догляд» та «Репродуктивне здоров’я і контрацепція». Однак він не обмежується цими категоріями. Інші важливі підгалузі FemTech — менструальне здоров’я, сексуальне здоров’я, здоров’я жінок, менопаузи, довголіття, загальна охорона здоров’я та психічне здоров’я.

FemTech-сектор швидко розвивається. Ця сфера спрямована на принципову відкритість усіх тем, пов’язаних із життям жінки, навіть табуйованих у деяких країнах.

Наразі FemTech становить лише 2% усіх інвестицій у медичні технології. Але, за даними FemTech Analytics, розмір світового ринку FemTech у 2020 році становив $40,2 млрд і, за прогнозами, з 2020 до 2025 року зростатиме на 13,3%, у середньому до $75,1 млрд.

Dealroom повідомляє, що у 2023 році FemTech-компанії коштували понад $28 млрд, а наприкінці 2030-го ця галузь охопить $103 млрд.

Джерело: FemTech Analytics, (1) Arizton Advisory & Intelligence; (2) IHS Markit PM ; (3) Світовий банк Джерело: FemTech Analytics, (1) Arizton Advisory & Intelligence; (2) IHS Markit PM ; (3) Світовий банк

Дослідницька фірма Data Bridge прогнозує, що до 2026 року обсяг продажів глобальної індустрії фертильності сягне $41 млрд.

Перспективи FemTech пояснюються декількома чинниками. За даними Frost & Sullivan, жінки статистично кращі користувачі та споживачі цифрових рішень для здоров’я, ніж чоловіки:

  • 80% витрат домогосподарств на охорону здоров’я здійснюють жінки.
  • Жінки працездатного віку витрачають на охорону здоров’я на 29% більше на душу населення порівняно з чоловіками.
  • Жінки частіше є основними опікунами літніх людей і дітей.
  • Жінки на 75% частіше використовують цифрові інструменти для охорони здоров’я, ніж чоловіки.
  • 80% медичних працівників — це жінки, але більшість із них медсестри, менш ніж 40% обіймають керівні посади. Лише 4% генеральних директорів і 21% членів правлінь медичних компаній зі списку Fortune 500 є жінками.

США та Велика Британія є країнами з найбільшою кількістю FemTech-компаній. У Північній Америці зареєстровано 55% від загальної кількості компаній цього напряму, у Європі 25%.

Індустрія FemTech — це різноманітний ринок зі стартапами на ранніх стадіях, компаніями середнього рівня та публічними компаніями. 85% компаній FemTech отримують менше $10 млн щорічного доходу кожна.

Продукти та рішення

Сектор FemTech насамперед займається здоров’ям жінок, це переважно продукти та рішення, спрямовані на:

  • інноваційний догляд за жінками;
  • пристрої для сексуального та репродуктивного здоров’я;
  • програмне забезпечення та програми для догляду за вагітністю та годуванням, жіночого здоров’я, довголіття; 
  • народжуваність і контроль народжуваності;
  • грудне вигодовування;
  • продукти для менструального циклу.
Джерело: Healthcare Growth Partners (HGP) Джерело: Healthcare Growth Partners (HGP)

Типовий приклад FemTech-рішення представив 8 січня на виставці CES 2024 стартап Vivoo. Це оздоровчий застосунок, що пропонує персоналізовані рекомендації щодо харчування та способу життя на основі домашніх аналізів сечі. Цього разу він запропонував новий продукт для домашнього тестування на інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ). Застосунок  отримав нагороду CES 2024 Innovation Awards.

Тест працює дуже просто: користувачі мочаться на смужку та використовують застосунок Vivoo для негайного сканування та аналізу результатів. Далі можна оцифровувати результати тестів і ділитися ними з постачальниками медичних послуг через застосунок.

Або можна згадати компанію Volpara, виробника програмного забезпечення для виявлення раку молочної залози на основі штучного інтелекту. Лідер південнокорейського штучного інтелекту Lunit оголосив про свій намір придбати Volpara у грудні 2023 року за $193 млн. Мамографічні рішення Volpara працюють у понад 2000 медичних закладах США.

Стартап Jude шукає розв’язання проблеми зі здоров’ям сечового міхура, яка стосується кожної третьої жінки у Великій Британії.

Tia — застосунок, який об’єднує мережу закладів жіночого здоров’я, надає поради, має вбудовані чати, освітні програми, рекомендації лікарів.

Інвестори

Існують фонди венчурного капіталу, що спеціалізуються на галузях FemTech та Women's Health. Вони розташовані переважно у США.

Натепер відомо принаймні про сім FemTech-єдинорогів:

  • Ro Health оцінюють у $7 млрд;
  • Myovant Sciences — $2,7 млрд;
  • Progyny — $2,7 млрд;
  • Kindbody — $1,8 млрд;
  • Flo — $1 млрд;
  • Maven Clinic — $1,3 млрд;
  • LetsGetChecked —$1 млрд.

Венчурний бум 2021 року суттєво розігрів напрям FemTech-інвестицій, крім того певну роль зіграла пандемія ковіду, що змусила шукати рішення для віддаленої діагностики та медичного консультування. Також допоміг суспільний тренд на дестигматизацію й відвертість у питаннях жіночого здоров’я. 

Одна з умов подальшого розвитку FemTech-індустрії полягає у значній кількості новітніх досліджень про відмінності перебігу хвороб у чоловіків та жінок й особливості лікування з урахуванням того, що ці відмінності не стосуються лише репродуктивних функцій. Наприклад, перебіг певних недуг різниться у статей або більш характерний для однієї статі.

Відокремлення FemTech у спеціальну галузь схвалюють інвестори, які бачать у цьому великий перспективний ринок. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Проблеми IT інфраструктури та як Zabbix допомагає їх вирішувати

Артур Хачік'ян 26 червня 2024 11:43

В Україні пропонують 500 тис євро на розвиток стартапів

Владислав Паливода 19 червня 2024 13:31

НАТО виділяє $1,1 млрд на ШІ та космічні технології

Владислав Паливода 18 червня 2024 13:09

Як переселенцям отримати підтримку для розвитку бізнесу — проєкт «Ідеї»

Олеся Дерзська 15 червня 2024 08:16