Усе про мову програмування Python

12 лютого 2024 5 хвилин читання

Створювати ігри, вебсайти, будувати прогнози і тренувати нейромережі — усе це можна робити на Python. SPEKA розповідає про одну з найпопулярніших мов програмування та способи її застосування. А також пропонує добірку ресурсів, де її вивчати.  

Python: що це, хто створив і де використовується 

Що таке Python

Python — це високорівнева, інтерпретована мова програмування, яка підтримує кілька парадигм програмування. 

Мова розроблена з акцентом на читабельності коду та ефективності розробки, що досягається внаслідок її чіткого синтаксису та використання відступів. Python — надзвичайно універсальна мова, яка використовується у веброзробленні, наукових дослідженнях, штучному інтелекті, аналізі даних, автоматизації тощо. 

На Python створено багато сервісів, як-от Dropbox, Facebook, Instagram, Spotify, YouTube та Reddit.

Хто створив мову програмування Python

Python створив нідерландський програміст Гвідо ван Россум, який опублікував його у 1991 році. Розроблення Python розпочалося наприкінці 1980-х років як наступника мови ABC, яку ван Россум допомагав розробляти у Центрі для математики та інформатики (CWI) у Нідерландах.

Головним завданням було створення високорівневої мови, яка б спрощувала процес програмування завдяки своїй читабельності та легкості вивчення. Россум хотів, щоб Python дозволяв програмістам виражати концепції за меншу кількість рядків коду, порівняно з мовами C або Java, без втрати гнучкості та ефективності.

Python був названий на честь шоу «Летючий цирк Монті Пайтона», яке було улюбленим шоу Гвідо ван Россума. Це відображає легковажний підхід до процесу програмування, який мова заохочувала. З часом Python став однією з найпопулярніших мов програмування у світі.

Що можна робити на Python 

Коротка відповідь на запитання «Що пишуть на Python?» — майже все. Однак насамперед Python здатен працювати з даними: 87% data scientists використовують його для оброблення великого обсягу інформації.

Python має все, що потрібно для роботи з даними: багато бібліотек для аналізу та прогнозування, а також великий вибір інструментів для візуалізації. І з часом цих бібліотек стає дедалі більше, вони розвиваються відповідно до потреб бізнесу та ринку.

Python дуже гнучкий. З його допомогою можна обробляти дані, створювати моделі, робити вебсайти тощо. На відміну від R або Matlab, Python легко інтегрується з іншими проєктами, а не служить тільки для наукових цілей

Також Python можна використовувати для роботи з графікою: щоб графічно відобразити дані, потрібно підібрати бібліотеку, наприклад, Pandas Visualization або Plotly.

Крім машинного навчання, Python має попит і у фінтех-сфері. На Python можна побудувати бізнес-логіку та взаємодію з базою даних. Крім того, використовуючи Python, можна швидко написати MVP, а отже, швидко знайти ринок і клієнтів. 

Ну і, звісно, на Python пишуть серверну частину вебзастосунків. Зокрема, через те, що Python має багато фреймворків — наборів інструментів, які пришвидшують розроблення вебзастосунків. Це, наприклад, Django, Flask та Web2Py.

Де вивчати Python 

Напевно, немає IT-школи, яка не дає базових знань з Python та його використання у специфічному домені. 

Для тих, хто збирається освоїти цю мову програмування самостійно, — добірка книг, форумів та онлайн-курсів з програмування на Python. 

Онлайн курси з вивчення Python:

  • Coursera — пропонує курси Python від провідних університетів та коледжів, що покривають різні рівні від початківця до просунутого.
  • Udemy — має велику кількість курсів на будь-який смак та рівень знань — від основ програмування до спеціалізованих тем, як-от машинне навчання, веброзроблення, автоматизація і багато іншого.
  • Codecademy — пропонує інтерактивний курс Python, який веде студентів через основи мови з можливістю практикуватися у браузері.

Книги для програмування на Python:

  • «Python Crash Course» Еріка Метіса — чудовий вибір для початківців, що надає практичний вступ у програмування на Python.
  • «Automate the Boring Stuff with Python» Ала Свейгарта — підходить для тих, хто хоче використовувати Python для автоматизації повсякденних завдань.
  • «Fluent Python» Лучано Рамальо — для просунутих користувачів, які хочуть детальніше зануритися в особливості Python.

Форуми та спільноти для вивчення Python: 

Python.org Forums: офіційний форум на сайті Python.org є основним ком’юніті мови програмування. 

Stack Overflow: тут можна знайти відповіді чи не на будь-яке запитання, пов’язане з програмуванням на Python.

Reddit:

  • r/Python: основний субредіт для обговорення Python, де обмінюються новинами, проєктами, ідеями та різними аспектами програмування. 
  • r/learnpython: субредіт, зосереджений на навчанні Python. Це чудове місце для початківців, щоб ставити запитання та отримувати поради.

PySlackers: спільнота на Slack для розробників Python, яка пропонує зручний простір для швидкого обміну думками, кодом і порадами в режимі реального часу.