Не у всіх українців буде ПТСР після війни. Чому не варто залякувати психічними розладами

17 серпня 2022 3 хвилин читання

Немає такого дня, щоб я не наштовхнулася на зітхання про те, що всі ми будемо хворі після війни. Що кожному з нас знадобляться психіатри та психотерапевти. І це невідворотньо. Адже яка психіка може витримати війну?

Особливо люблять ці чотири літери: ПТСР. Посттравматичний стресовий розлад.

Не у всіх людей, які зазнали травматичних подій, будуть взагалі психічні розлади.

Наша психіка стійкіша, ніж ми можемо собі уявити. Крім того, на розвиток розладів впливає чимало інших факторів: тривалість та інтенсивність травмуючої події, попередній досвід розладів, чи мала людина підтримуюче середовище…Купа, купа різних факторів може впливати на те, як людина переживе травматичний досвід та взаємодіятиме з ним далі.

Я з допомогою своїх колег з Психічне здоров'я для України трохи порилася в дослідженнях і знайшла цікаву статистику. З опитаних 5692 людей 82,7% відсотка зазнали важких і потенційно травматичних подій. З них лише у 8,3% діагностували ПТСР упродовж життя.

Ще одне дослідження показує, що 65% пацієнтів клініки первинної медичної допомоги повідомили про випадки негативного впливу потенційно травмуючих подій. Але лише у 12% з них розвинувся ПТСР. Є ще дослідження молоді 18 років. Всього 31% з них мали хоча б одну травматичну подію у своєму житті, але трохи менше 7% мали симптоми посттравматичного стресового розладу.

Ризик розвитку ПТСР вищий у ветеранів бойових дій. Тобто військові матимуть ПТСР значно частіше. Маємо тільки показове американське дослідження, яке свідчить, що у майже 13% ветеранів США було виявлено ПТСР. Хоча 87% ветеранів мали досвід щонайменше однієї травматичної події. Ще одне американське дослідження виявило ПТСР у 15 % чоловіків-учасників бойових дій. Серед жінок-учасниць боцових дій таких було 8,5%. Серед тих, хто брав участь у високоінтенсивних боях, ПТСР фіксували у 35,8 % чоловіків та 17,5 % жінок.

Чому я все це пишу? Бо узагальнення небезпечні. Залякування людей невідворотністю психічних розладів теж не приносять користі.

Не всі українці матимуть ПТСР. Давайте будемо про це пам'ятати.