Повернення до класики RPG. Що допомогло Larian зробити Baldurs Gate III хітом
У вересні на PlayStation 5 нарешті вийшла довгоочікувана третя частина культової гри Baldur's Gate. Її розробник, студія Larian, випустила перший трейлер гри ще у 2020 році, а попередня частина, Baldur's Gate II: Shadows of Amn, вийшла у 2000 році.
Якщо не рахувати DLC Throne of Baal (2001) та оновлену версію другої частини (Baldur's Gate: Enhanced Edition), деякі фанати чекали цю гру більше двадцяти років. А деякі з тих, хто зараз грає у BGIII, на момент виходу попередньої частини ще і не народилися.
Гра запустилася гучно: одночасний онлайн в Steam – 500 тис. у день релізу, понад 800 тис.у перший вікенд продажів. Baldur's Gate III зайняла 8-ме місце за кількістю гравців в історії Steam.
Редакція SPEKA розпитала українських геймерів про різноманітні аспекти гри – від технічних вимог до якості української локалізації та улюбленого супутника у спробі визначити формулу, що дозволила Larian випустити головну RPG року.
Технічні вимоги, графіка та анімація
Системні вимоги у Baldur's Gate III високі – якщо не хочете грати на мінімалках і не оновлювали регулярно своє залізо, доведеться або обирати версію для PS5, або апдейтити свій компʼютер – ну чи купувати новий, якщо зовсім припекло. Серед наших співрозмовників «на древньому артефакті» грає лише один – Євген Белоусов, senior в IT-компанії. Інші грають на PS5 або інвестували в оновлення.
«На максималках трошки дьоргано, на середніх плавно йде», – пояснив Євген, персонаж – людина, клас – чарівник. Щоправда, зовсім без оновлень обійтися не вдалося: спеціально для BG3 він купив новий SSD. «На системний не лізло, а з жорсткого – жорстко».
Системні вимоги Baldur's Gate III
Windows
Mac OS
«Візуально гра чудова. І, мабуть, на голову вище за все, що було в жанрі до BG3. Вимоги по залізу, звичайно, високі, і це було однією з причин, чому я вирішив придбати ще й копію на PS5, – розповів SPEKA блогер Денис Гороховський, персонаж – людина, клас – варвар. – А враховуючи той факт, що на оптимізацію ігор розробили відверто забили вже давно, то жалітися через фрізи і стрибаючий фпс – це взагалі моветон».
«Навіть варто задуматися над оновленням комп’ютера, оскільки слабка машина не дозволить в повній мірі насолодитися проходженням кампанії. Графіка дуже красива, добре спрацьовують комбінації різних ефектів. Окремо можна відзначити круто промальований світ, локації, навіть якщо йдеться про темні ліси.
Відчувається, що кожен сантиметр простору був розроблений вручну. Художники постаралися. Велика деталізація інтер’єру, кожен елемент можна розглядати довго, а, головне, взаємодіяти з ним», – зазначив у коментарі SPEKA геймер Іван Підопригора, який проходить BGIII за дроу селдерина, клас – чаклун.
«Я купив собі 4070 під Diablо 4, Starfield та BG3», – зізнається ще один зі співрозмовників SPEKA.
Потекла слина від скрінів, але у вас Linux? На Linux теж можна пограти – запевняє вже знайомий вам Євген. Він навіть погодився поділитися своїми детальними характеристиками системи, щоб ви могли оцінити, запуститься у вас Baldur's Gate III чи ні.
Baldur's Gate III на Linux Mint
System: Host: besus-desktop Kernel: 5.15.0-82-generic x86_64 bits: 64 Desktop: Cinnamon 5.2.7 Distro: Linux Mint 20.3 Una
Machine: Type: Desktop Mobo: ASUSTeK model: SABERTOOTH 990FX R2.0 v: Rev 1.xx serial: <superuser/root required>
UEFI: American Megatrends v: 2901 date: 05/04/2016
CPU: Topology: 8-Core model: AMD FX-9590 bits: 64 type: MCP L2 cache: 2048 KiB
Speed: 4716 MHz min/max: N/A Core speeds (MHz): 1: 4716 2: 4716 3: 4716 4: 4716 5: 4716 6: 4716 7: 3102 8: 4716
Graphics: Device-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Polaris 20 XL [Radeon RX 580 2048SP] driver: amdgpu v: kernel
Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: amdgpu resolution: 1920x1080~60Hz, 1920x1080~60Hz, 1280x1024~60Hz
OpenGL: renderer: AMD Radeon RX 580 2048SP (polaris10 LLVM 15.0.7 DRM 3.42 5.15.0-82-generic)
v: 4.6 Mesa 23.1.7 — kisak-mesa PPA
Audio: Device-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] SBx00 Azalia driver: snd_hda_intel
Device-2: AMD Ellesmere HDMI Audio [Radeon RX 470/480 / 570/580/590] driver: snd_hda_intel
Device-3: A4Tech A4tech FHD 1080P PC Camera type: USB driver: snd-usb-audio,uvcvideo
Sound Server: ALSA v: k5.15.0-82-generic
Network: Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet driver: r8169
Device-2: TP-Link TL-WN722N v2 type: USB driver: r8188eu
Drives: Local Storage: total: 2.92 TiB used: 1.06 TiB (36.3%)
Підписуйтеся на наші соцмережі
Створення персонажа
«Відгуки такі: перші дві години гри – це створення персонажа», – ділиться зі мною друг-QA, який за Baldur's Gate III ще не сів, але вже встиг опитати колег, які для проходження культової гри взяли окремі вихідні. До речі, щодо вихідних – це не жарт. Авторка сама колись брала відпустку під вихід Pillars of Eternity, треба ж було знати, на що на Kickstarter донатила.
Повертаючись до створення персонажа – так, імовірно вас затягне на дві години мінімум. Тим паче, що зовнішність доведеться створити не лише своєму персонажеві чи персонажці, але й ще одному загадковому гостеві – але обійдемося без спойлерів, побачите самі.
У Baldurs Gate III ви можете обрати з 11 рас – від стандартної людини чи ельфа до екзотики на зразок гітʼянкі чи драконороджених (переклад в українській локалізації – драконичі – викликав неабиякі сварки в спільноті, разом з «бісинами»). Підвидів рас ще більше, і всі ці нюанси будуть помітно впливати на хід гри – тож забронюйте собі принаймні півгодинкина роздуми.
Також ви можете обрати з 12 класів та 46 підкласів. Вже відчуваєте легку нудоту від тягаря вибору – не хвилюйтеся, клас як собі, так і вашим компаньйонам можна змінити у будь-який момент гри. Звісно, якщо ви вже знаєте, хто такий Чахлик. Коштуватиме вам це недорого, але на думку авторки, дещо зменшує вагу першого вибору.
Хоча відверто програшних класів у цій грі немає – хіба що, як на мене, порівняно з іншими дещо програє мій улюблений шахрай.
Серед тих, кого ми опитали, гравці обирали варвара, чарівника, чаклуна (це різні класи), паладина та барда.
Класи у Baldur's Gate III
Найпопулярнішим класом одразу після виходу став паладин, та ще й з великим відривом. Найпопулярнішою расою – напівельф.
Попри опцію обрати «заготовки» персонажа і не страждати муками вибору дві години, 93% гравців обирали саме кастомізованого – тобто зібраного власноруч – персонажа.
Механіка бою у Baldur's Gate III
«Специфічна ларіанна, але цікаво, бо тактичних можливостей безліч. Учора я завалив босса, якого на ютубі грязними хаками били, причому я на левел молодше їх був», – розповідає Євген.
Українська локалізація Baldur's Gate III
Baldur's Gate III доступний 13 мовами, зокрема і українською. Якщо ви хоч трохи дотичні до ігрового комʼюніті, то не могли не чути про скандал з сиротами по шкірі. Іншими словами, підхід локалізаторів до перекладу сподобався не всім. Тим не менш, більшість геймерів, що ми опитали, грали саме українською. Хоча до самого перекладу питання були.
«Сам факт того, що в такому релізі є українська мова, не може не тішити. Тим паче, що вона була вже на релізі. Але, на жаль, сам переклад мені не сподобався. Якщо на помилки ще можна закрити очі, то на те, що в певних моментах було просто переіначено лор гри, вже ні. Крім того, локалізатори іноді дуже дивно підходили до пошуку синонімів, обираючи маловідомі, архаїчні варіанти, хоча в цьому немає жодної необхідності. А головне, це не було передбачено розробниками, якщо порівнювати оригінал і український переклад» – пояснює Гороховський.
«Граю українською. Переклад вразив. Не зі всім на початку погоджувався, але коли втягнувся, почав любити запропонований авторами переклад. Наприклад, ім’я однієї з персонажів — ShadowHeart, звучить абсолютно чудесно українською – Тінесерда. Оці всі «чарунки», «проказування» – спочатку видавались незрозумілими, але потім отримали новий сенс, і навіть додалися до мого побутового словничка», – висловлює діаметрально протилежну думку Підопригора.
«Дуже класно зробили кастомізацію персонажів, гра акторів озвучки — дуже вдала, відчувається рівень гарного кіно при діалогах, а не звичайну гру, явно не аматори робили озвучку та постановку сцен. Дуже сподобалось звукове оформлення тем — від персонажів, до тем ситуацій, локацій, ембієнтні — сильно доповнює занурення. Дуже сподобався сюжет, можливості бути як найдобрішим паладіном — через що ігра іноді буде навіть шуткувати над тобою, до найбрутальнішим тираном — тут гра навпаки буде питати мотивацію твоїх вчинків»
«Англійською, подобається оригінал для системи та описів, круто, що є українська» – лаконічно зазначає Олександр, програміст.
Баги у Baldur's Gate III
Баги у Baldur's Gate III – теж відома тема. Квести, що не закриваються, персонажі, що раптово зникають, або випадкові дії, що назавжди блокують вам можливість зустріти сюжетно важливого NPC або долучити до своєї команди супутника. Ми розпитали наших геймерів, зи вдалося їм вихопити ці баги у перше проходження гри.
«Мені щастило і з критичними багами не зіткався. Або ще не знаю про це», – розповідає Гороховський.
«Я серед тих людей, хто любить проходити ігри не так, як задумано авторами, а трохи всупереч логіці розробників. Тому деякі ситуації створювали певні баги. Наприклад, деякі квести відмовлялись завершуватись: ти начебто зробив все і навіть знищив ворожого персонажа, але мітка квесту досі висить. Або персонаж, якого я зустрів, і який з’явився у мене в таборі, – Воло – згодом пропав і більше ніколи не з’являвся», – пояснює Підопригора.
«Багів для гри такого рівня — дуже дуже мало, для моєї гри — взагалі не зустрічав». говорить Олександр. Євген згадує лише те, що гра кілька разів вилітала через перенавантаження.
Супутники у Baldur's Gate III
BG3 дозволяє вам залучити у команду до 10 супутників (хоча деякі з них за своїм світоглядом є взаємовиключними). Кожен з них має свою передісторію, персональні квести, і, за класикою RPG в декого з них ви можете навіть закохатися, а якщо правильно гратимете – навіть взаємно.
Ми розпитали наших гравців, до кого вони схиляються у грі, і отримали такі результати:
«У BG3 достатньо глибоко прописані всі супутники й гра вимагає комусь з них надавати перевагу, адже дехто буде мати суто протилежні погляди на принципові питання. Так, наприклад, суто з погляду на ефективність до варвара в команду гарно підходить Карлак. Але як персонаж, вона буде конфліктувати з іншими супутниками, які мені імпонували більше. Якщо ж суто за історією, то мій вибір – це Лей’зель», – ділиться Гороховський.
«На даному етапі гри – це Тінесерда», – зазначає Підопригора. З ним згоден Олександр: «Історія цього персонажу все-таки більш цікава інших, хоча у кожного теж дуже, дуже цікаві персональні лінії, які можна завершити багатьма шляхами. Трохи слабка на фоні інших історія Лей’зель».
Особисто авторці зайшла історія Астаріона, але маю списати це на любов до драми і готичний підлітковий період. Хоча попри поверхневу тему ельфа-вампіра, історія цього персонажа не така проста, як може здатися. Але знову ж, без спойлерів.
Чому варто пограти у Baldur's Gate III – і не один раз
У Baldur's Gate III студії Larian вдалося уникнути пошесті більшості сучасних RPG, або як я її називаю, синдрому Dragon Age II. Прагнення озвучити персонажа гравця та намагання зробити одночасно RPG і екшен для любителів MMO призвело до жахливого скорочення діалогових опцій і світів, де ваші рішення ніяк не впливають на хід гри. Не вірите? Спробуйте у DAII обрати спершу бік магів, а потім лицарів храму. Пошукайте хоч одну відмінність, а потім приходьте до мене, покричимо разом.
У Baldur's Gate III рішення мають наслідки, і це освіжає та радує – хоча варіанти фіналу і обмежені.
«Якщо мова про нелінійність історії, то вона досить умовна і приводить тебе до кількох варіантів фіналу. Але при цьому дуже класно реалізована варіативність проходження квестів тощо. Але в грі є певні моменти, коли вона ігнорує твої рішення і веде тебе туди, куди потрібно сюжету», – уточнює Гороховський.
«Поки що мої рішення впливають геть на все. Нелінійність сюжету дає мотивацію спробувати пройти гру ще кілька разів, щоб розкрити її повний потенціал. Наприклад, якщо я наважусь все ж на повторне проходження, я спробую відіграти роль злого персонажа – Темної Жаги. Але при цьому старатимусь поводити себе як good guy. Подивимось, що буде, якщо піти проти його сутності», – зазначає Підопригора. До речі, розвиток подій, що він вказав, на мою субʼєктивну думку – один з найцікавіших варіантів проходження.
Оскільки передісторія, рішення протягом гри та навіть порядок проходження квестів можуть принципово змінити ваш досвід, дуже радимо пройти гру не раз. Наші читачі вже це мають в планах:
«Планую добити проходження за доброго вара та пройти ще раз за якогось зовсім іншого персонажа. Щось типу дівчини-барда з дракононароджених», – ділиться Гороховський.