OLX та Нацполіція нагадали, як вберегтися від шахраїв в інтернеті

11 жовтня 2023 3 хвилин читання

Експерти Національної поліції України та платформи OLX розповіли про найпоширеніші способи шахрайства та надали рекомендації, як вберегтися від зловмисників.

За даними правоохоронців, від початку 2023 року до підрозділів НПУ надійшло понад 140 тис. звернень від громадян, які стали жертвами кіберзлочинців.

В OLX повідомили, що кожного місяця кількість скарг на шахрайство становить 86 тис. З них підтверджується 61% заявок, або понад 50 тис.

У випадку надходження скарги фахівці платформи проводять додаткову перевірку. У разі підтвердження оголошення видаляють, а його автора блокують без подальшої змоги розміщувати нові пропозиції.

Найпоширеніші види шахрайства

Найпоширенішим видом шахрайства на OLX є фішинг. Його використовують для викрадення особистої інформації (паролі, дані банківських карток тощо).

Зловмисники часто здійснюють атаку через електронну пошту, соцмережі або інші способи комунікації з жертвами.

За даними поліції, заяви щодо шахрайства можна поділити на «дзвінки з банку», недоставлення товару та прохання про допомогу (пожертвувати на благодійність, допомогти постраждалим тощо).

Кіберполіція спільно з НБУ та Держспецзв’язку розробили механізм для блокування доменних імен, які злочинці використовують для створення фішингових посилань. Завдяки цьому у 2023 році було заблоковано понад 30 тис. таких доменів. 

За останній рік збільшилась кількість осіб, притягнутих до відповідальності за шахрайські дії. За 8 місяців поточного року їхня кількість становила 591, а за 2022-й — 385. 

Як не стати жертвою кіберзлочинців

Щоб вберегтися від шахраїв, Національна поліція та OLX рекомендують дотримуватися наступних правил:

  • не розголошувати конфіденційну інформацію (логіни, паролі, дані кредитних карток тощо), особливо через ненадійні джерела комунікації;
  • не переходити за посиланнями від незнайомців та не завантажувати з листів чи повідомлень жодних файлів;
  • бути пильними під час онлайн-купівлі, ставитися з обережністю до «занадто вигідних» пропозицій та вимог здійснити передоплату;
  • переказувати гроші на благодійність лише тим фондам та ресурсам, яким довіряєте;
  • робити покупки лише на відомих та довірених вебсайтах;
  • дізнаватися більше інформації про продавця або компанію, читати відгуки інших користувачів, ознайомитися із політикою компанії чи продавця стосовно гарантій та повернення товару;
  • уникати покупок, де ціни значно нижчі за ринкові.

Раніше SPEKA писала про найпоширеніший вид шахрайства на OLX.