Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи цікава Україна світовим інвестфондам?

SPEKA Media
30 жовтня 2021 4 хвилин читання

Після рекордного за кількістю угод та інвестицій в українські стартапи тижня керуючий партнер GR Capital Макс Філіппов пояснює, що мотивує, а що навпаки – відлякує інвесторів

З початку 2021 року сума венчурних угод в Європі становить 73,7 млрд євро. Більша частина — 73,6% — це інвестиції на пізніх стадіях, тобто у зрозумілі та масштабовані компанії. Це рекордні показники, що стали результатом поступової трансформації інвестиційного ринку у бік нової економіки та технологічних компаній. До венчурних фондів додалися традиційні інвестори: інвестбанки, приватні акціонерні товариства, хедж-фонди, пенсійні фонди, суверенні фонди добробуту.

Україна – відомий гравець на ринку інновацій, втім, найчастіше нашу країну згадують як батьківщину засновників де-факто зарубіжних компаній, як GitLab чи Revolut. Поточні успіхи українських інноваційних компаній — це результат загального зростання капіталовкладень фондів у нову економіку. Грубо кажучи, дають гроші всім, і українським компаніям теж перепадає.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ми бачимо позитивний тренд. Протягом 5-7 років останніх років відносної стабільності в Україні та світі наші компанії зміцніли та набули інвестиційної привабливості. Бізнес виріс і отримав можливість інтегруватися в міжнародні ринки, що спричинило інтерес міжнародних інвесторів.

Повільна, але поступальна інтеграція України у глобальний світ розпочалася з безвізом та збільшенням кількості лоукост-рейсів. Як би дивно це не звучало, але нова економіка все одно залежить від можливості якісної та швидкої комунікації офлайн. Стартапери стали частіше літати до країн ЄС, долучатися до їхнього ком'юніті, отримувати досвід у світових акселераторах. І світ дивимось, і себе показуємо.

Слід розуміти, що поточні новини про екзити та інвестиції українських та пов'язаних з українцями компаній — це крапля у морі, але важливе інтро для майбутніх великих інвестицій та продажів. Найбільша угода на українському IT-ринку, в якій американська компанія VistaPrint купила (https://t.me/spekamedia/131) розробника фотостоку DepositPhotos за $85 мільйонів, є не дуже масштабною на фоні вкладень у британський Revolut з українським співвласником — сума раунду необанку склала 672,9 млн. євро. Вклалися японський конгломерат SoftBank та американський хедж-фонд Tiger Global. У чому причина?

США та ЄС – традиційні флагмани нової економіки, які воліють вкладати кошти в компанії, що працюють у зрозумілих їм юрисдикціях. Україна для закордонних фондів є складною для розуміння. Як сюди заводити гроші? Як отримувати прибуток? Наскільки прозора судова система? Наскільки сильне ком'юніті? Які представництва міжнародних банків відкриті? І ще сотні питань щодо ведення бізнесу в нашій країні.

Український інноваційний бізнес можна поділити на дві категорії. Перша — бажають при першій нагоді переміститися до США, Берліна або хоча б Польщі.

Друга — здатні розвиватися в Україні, але поки вивчають принципи взаємовідносин між підприємцем та інвестором. Візьмемо приклад компанії Uklon, яка надихнула естонського підприємця на запуск сервісу Bolt. Українці не змогли масштабуватися за межі країни, а естонці в серпні 2021 залучили $713 млн інвестицій при оцінці $4,75 млрд. У раунді взяв участь легендарний фонд Sequoia, який свого часу інвестував у Apple, PayPal, Google, Oracle і LinkedIn.

Український інноваційний ринок ще молодий, але перспективний. Цілком точно, що на його успіх впливає загальний інвестиційний клімат у країні. Не можна бути нацією стартапів із проблемами у фундаментальних сферах, на кшталт судової чи правоохоронної.

При цьому ми розуміємо, що українські засновники компаній готові до інвестицій та виходів зі свого бізнесу. Це нормальний процес у комерційній діяльності. Вчасно створити продукт та вчасно з нього вийти.

Інвестори не є благодійниками. Вони вкладають кошти в надійні компанії, що працюють у державах, де право приватної власності є непорушним, а взаємини між інвестором, підприємцем та державою суворо регламентовані у правовому полі.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Акцент США на ШІ не допоможе здоровому розвитку, впевнені у Китаї

Владислав Паливода 2 липня 2024 09:42

Amazon витратить на хмарні технології у Німеччині $11 млрд

Владислав Паливода 20 червня 2024 08:35

Від зими до літа: що означає альтсезон для криптоінвесторів?

Сергій Жданов 18 червня 2024 18:30

Microsoft інвестує 6,69 млрд євро у нові центри оброблення даних в Арагоні, Іспанія

Вікторія Рудзінська 15 червня 2024 07:09

Amazon інвестує $230 млн у стартапи зі штучним інтелектом через кредити AWS

Вікторія Рудзінська 13 червня 2024 20:54