Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Блекаут не страшний. Як працює енергонезалежна базова станція на Одещині

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
14 червня 2023 4 хвилин читання

Напевне, всі пам’ятають, як восени та взимку під час ударів росіян по енергетичній інфраструктурі України разом з аварійними відключеннями електрики суттєво погіршувалася якість мобільного зв’язку

Чому? За відсутності живлення більшість базових станцій працюють від акумуляторів, запасу яких вистачає на кілька годин. Щойно вони розряджаються, станції вимикаються. Але в Україні вже зʼявилася одна базова станція, якій такі проблеми не страшні. Живлення вона отримує від сонячних панелей і працює без підключення до електричної мережі.

Пілотний проєкт повністю автономної базової станції запустила компанія lifecell. Вона розташована в одному із сіл Одеської області (у lifecell просять не розголошувати точне місце розташування об’єкта з міркувань безпеки). До цього села не підведена високовольтна мережа живлення, тому не можна було встановити там звичайну базову станцію. Тож цей пілотний проєкт вирішив питання якісного мобільного зв’язку: автономна базова станція гарантує покриття більш ніж 2 тис. мешканців не тільки у цьому селі, а й ще у трьох населених пунктах поблизу.

Що таке енергонезалежна базова станція 

Енергонезалежна базова станція — це звичайна станція мобільного зв’язку: тут є висока вежа, на якій розміщені антени, а також невелика будка з телекомунікаційним обладнанням. Єдине, що відрізняє її та одразу впадає в око, це сонячні панелі, які розташовані поруч. 

Як працює енергонезалежна базова станція на Одещині
Як працює енергонезалежна базова станція на Одещині
Як працює енергонезалежна базова станція на Одещині
Як працює енергонезалежна базова станція на Одещині

Їхня загальна площа — 84 кв. м. Панелі виробляють до 16 кВт енергії, що використовують для живлення обладнання. Цих обсягів цілком достатньо, щоб не тільки живити саму базову станцію, а й заряджати акумулятори. Цей запас використовують, коли бракує сонячного світла — вночі та у похмурі дні. Ємності акумуляторів вистачає на 36 годин автономної роботи. А оскільки сучасні фотогальванічні сонячні панелі генерують енергію навіть у похмурі зимові дні (хоч і зі значно меншою ефективністю), станція працює у режимі 24/7/365. 

«Ми спеціально розмістили панелі таким чином, щоб уранці працювали одні, а після обіду інші, — розповідає інженер lifecell Вадим Буряк. — З початком повномасштабного вторгнення тут залишилося мало людей. Потім з’явилися переселенці. Станція допомогла бути на зв’язку. Натепер вже й багато місцевих повернулося, тож їм також потрібен якісний зв’язок».

Станція оточена огорожею з колючим дротом — це захист від крадіїв. За словами Вадима Буряка, саме вони є головною небезпекою для станції.

«Обладнання базових станцій та батареї крадуть по всій країні. Ми поставили камери, зробили огорожу. Поки що інцидентів не було, та й місце тут тихе», — розповідає Вадим Буряк і додає, що одна з небезпек саме для цієї станції — це град, бо він може пошкодити сонячні панелі.

Пілотний проєкт розпочався у жовтні 2022 року (до повномасштабного вторгнення станцію планували облаштувати на острові Зміїний). Практика показала, що навіть взимку станція здатна працювати без перебоїв. Зараз інженери lifecell стежать за результатами та збирають необхідні для ухвалення подальших рішень дані. Якщо пілотний проєкт, що розрахований на рік, буде вдалим (а, схоже, так і буде), подібні станції можуть з’явитися у багатьох регіонах України, щоб забезпечувати надійний зв’язок навіть за умови можливих відключень електроенергії.  

За інформацією віцепрем’єра Михайла Федорова, в Україні серед 34 тис. базових станцій наразі понад 90% забезпечені акумуляторами, майже 10% — генераторами. Тож поява базових станцій на сонячних панелях допоможе збільшити стійкість українських мереж мобільного зв’язку.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 1 липня 2024 08:25

Мобільні оператори встановили майже 2300 нових базових станцій за пів року

Олеся Дерзська 28 червня 2024 17:33

«Завдяки 6G ми маємо очікувати наближення до повністю зв’язаного світу». Інтерв’ю з Костянтином Науменком

Владислав Миронович 21 червня 2024 19:10

Які бізнеси почали виробляти відновлювану енергію — інфографіка

Вікторія Рудзінська 20 червня 2024 20:40

lifecell підключила VoLTE в Канаді

Вікторія Рудзінська 19 червня 2024 20:40