Понад половина українських ІТ-компаній не проводила релокацію бізнесу
У липні 2022 року Асоціація «IT Ukraine» та юридична фірма Sayenko Kharenko провели дослідження «Релокація. Новий ІТ-ландшафт України».
За підсумками дослідження виявилося, що понад 50% опитаних ІТ-компаній не проводили релокацію і перейшли на віддалену роботу. Частина компаній вже частково повернулася до роботи з офісу.
Серед ІТ-компаній, що проводили релокацію, переважає релокація в межах України (45%). За кордон частково релокувались 42% компаній, з них — лише 5% компаній із закриттям частини офісів в Україні. Жодна з опитаних ІТ-компаній не провела повну релокацію за кордон. Релокація значною мірою розглядається ІТ-компаніями як вимушений крок на період війни або принаймні її активної фази.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Серед опитаних ІТ-компаній жодна не має наміру повністю згортати бізнес в Україні. У перспективі до кінця 2022 року, більшість ІТ-компаній (63 %) не планують часткову або повну релокацію. Лише 14% опитаних розглядають часткову або повну релокацію за кордон до кінця року.
Частина компаній (23%) планує комбінувати релокацію за кордон та в межах України. Тобто у сукупності 37% компаній розглядають релокацію як можливу до кінця цього року. Якщо ж ситуація в країні суттєво не зміниться, можна очікувати, що зазначений показник зростатиме.
Результати опитування свідчать, що ІТ-компанії досить зважено підходять до питання релокації, аналізуючи та прораховуючи наслідки кожного варіанту, а також віддаючи перевагу тим країнам, в яких у них вже є офіси (43%), 22% покладаються на рекомендації юристів або податкових консультацій, ще 22% роблять вибір самостійно на основі оцінювання витрат на ведення бізнесу в країні потенційної релокації.
Основні стримувальні чинники для релокації:
- неможливість виїзду за кордон ІТ-спеціалістів;
- бажання ІТ-компаній платити податки в Україні;
- небажання більшої частини команди переїжджати;
- вищі витрати на ведення бізнесу за межами України.
Нагадаємо, обсяг експорту послуг IT-компаній за перше півріччя 2022 року становить $3,74 млрд, що на 23% більше, ніж за аналогічний період попереднього року.