Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Мита на автомобілі повертаються. На що чекати авторинку?

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
21 червня 2022 4 хвилин читання

Верховна Рада повернула мита і ПДВ на імпортні товари та авто. Фактично це повернення до довоєнних правил розмитнення. Ми поговорили з директором Інституту дослідження авторинку Станіславом Бучацьким, щоб з'ясувати, як це вплине на ситуацію в країні та як оцінюють цей законопроєкт фахівці. 

Що змінює закон?

Наприкінці березня депутати скасували оподаткування для підприємців першої-третьої групи під час ввезення товару з-за кордону. За цією пільгою за місяць бюджет втрачає приблизно 3 млрд грн ввізного мита. За час безмитного ввезення імпортували, наприклад, телефонів на 270 млн грн, а одягу — на 850 млн грн. Тепер платежі планують повернути, як і мито на автомобілі.

Щодо автомобілів, то їх за цей період завезли 119 тис., а бюджет недоотримав 13 млрд грн. 

Закон ухвалила Верховна Рада, він має запрацювати з 1 липня, якщо його підпише президент. 

Які наслідки матиме повернення мит?

Повертаються всі платежі на імпорт усіх товарів, окрім пального. Якщо говорити про автомобілі, то ми отримуємо повернення мита, ПДВ та акцизу. Але купівельна спроможність українців упала, а автомобілі за кордоном подорожчали через дефіцит. Якщо сьогодні за місяць імпортують 30-50 тис. автомобілів, то після набуття законом сили це буде щонайбільше кілька тисяч. Імпорт фактично зупиниться.

Чи є винятки?

Є кілька категорій автомобілів, які не підлягатимуть розмитненню. Наприклад, автомобілі на потреби Збройних Сил України, які оформлені як гуманітарна допомога. Без мита для приватного користування можна оформити електромобіль. Вони ще від 2018 року були звільнені від мита та ПДВ. Сплачувався лише акциз, який залежав від батареї (зазвичай до 150 євро) та збір до пенсійного фонду у розмірі 3-5% від митної вартості. Але, за новим законом, збору до пенсійного фонду не буде, якщо стати на перший облік.  

Що думають про цей закон експерти?

Закон незбалансований, некомплексний і некомпромісний. До того ж у країні є дефіцит авто через втрати під час бойових дій.

Компромісним могло би бути рішення про повернення мит, але водночас запровадження розпіареного розмитнення у «Дії». Була би чітка формула, яка не залежить від митної вартості, і не було б корупції, коли на митних постах вартість автомобіля занижують. А зараз ми не лише повертаємось до старих платежів, а й до старих схем.

Розмитнення у «Дії». Як це має працювати?

Розмитнення у «Дії» — концептуальна пропозиція. Кабмін запропонував цей проєкт, але депутати ще мають його ухвалити.

Сама філософія розмитнення авто у смартфоні буде. Бо є політична воля, була заява президента. Мінцифри пропонує, щоб за VIN-кодом можна було підтягнути дані про автомобіль і розрахувати платіж залежно від характеристик автомобілів. У цьому є кілька позитивних моментів. Платіж не буде залежати від митної вартості, що нівелює корупційний ризик. Також не потрібно нікуди ходити, шукати брокерів, підписувати папірці. Також пропонують оформити у застосунку номерні знаки й зареєструвати машину. Глобально ця ідея дуже хороша, але швидше б вона з ідеї стала реальністю. Але коли це станеться, поки що невідомо. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Без суб'єктивної оцінки митника: як працюватиме послуга розмитнення авто через «Дію»

Наталія Миронова 15 червня 2022 17:09

Українці обрали ескіз марки «Доброго вечора, ми з України»

Наталія Миронова 15 червня 2022 11:07

Нова марка від «Укрпошти»: розпочалось голосування за дизайн

Наталія Миронова 9 червня 2022 18:22

Популярний Chrome та невід'ємна «Дія»: якими застосунками найчастіше користуються українці

Наталія Миронова 4 червня 2022 15:18

Понад 1,7 млн українців взяли участь в опитуванні у «Дії» щодо володіння зброєю

Наталія Миронова 1 червня 2022 15:47