У Києві відбулася перша у світі звана вечеря від штучного інтелекту та Євгена Клопотенка. Репортаж SPEKA
«Мені здається, що насправді ці ківі придумали штучний інтелект. От ви смієтеся, а завтра ківі нас з'їдять. Спершу почистять, як ми їх чистимо, і з'їдять», — розповідає український шеф-кухар Євген Клопотенко, викладаючи на тарілку страву, рецепт для якої написав ChatGPT4. Ківі потрапили під підозру недаремно, адже ШІ вперто додавав саме їх ледь не до кожної страви, запит щодо якої кидав йому шеф-кухар.
На тлі повсюдних розмов про те, як штучний інтелект скоро витіснить людей з майже усіх професій, Клопотенко вирішив протестувати, чи є йому чого боятися. І організував, мабуть, першу в світі звану вечерю, рецепти для якої згенерувало найпопулярніше у світі комбо ШІ: ChatGPT4 та Midjourney.
Євген Клопотенко готує страви, згенеровані ChatGPT. Фото: SPEKA
Оскільки ми у SPEKA завжди за експерименти і знаємо, як ChatGPT3 уявляє собі борщ (з «двома стаканами макарон» і без буряка), не ризикнути ми не змогли.
Тож увечері 29 березня ми озброїлися оптимізмом і відвагою та попрямували до червоного корпусу університету Шевченка, де в аудиторії 329 Клопотенко готувався частувати гостей стравами від ШІ.
Як Євген Клопотенко готувався до званої вечері від ChatGPT4
За його словами, тільки на першій страві, салаті з вугром та креветками, мовна модель зламалася девʼять разів.
Після суворих боїв і переходу на англійську Клопотенку все ж вдалося витиснути з ChatGPT сім страв, але результат шеф-кухаря не вразив: текстури виявилися базовими, поєднання — традиційними, а загальний результат, за його словами, більше нагадував домашню їжу, ніж ресторанну.
Згенеровані алгоритмами страви та розмови про місце ШІ у світі
Доки Євген та його команда готували і презентували страви від штучного інтелекту, запрошені експерти міркували про те, яким професіям через ChatGPT доведеться скрутно.
Про свої прогнози говорили ректор університету Шевченка Володимир Бугров, науковець та письменник Максим Яковлєв, а також представники найрізноманітніших сфер — від економістів до нейропсихологів.
У перервах між доповідями гостям приносили страви, а Клопотенко розповідав, як воював із ChatGPT за кожну з них, і намагався уникнути засилля ківі (чомусь він виявився улюбленим інгредієнтом ШІ).
Підписуйтеся на наші соцмережі
Звана вечеря від Євгена Клопотенка та ChatGPT. Фото: SPEKA
Окремої згадки заслуговує Ден, який вписав у список лобстера. Замість лобстера він отримав сома. До речі, це виявилася одна з найбільш вдалих страв від ШІ.
Як рецепти від ШІ побачив Midjourney та їхня реалізація
Гості запропонували Клопотенку набір інгредієнтів:
На виході шеф-кухар отримав рецепти семи страв: салату з вугрем та креветками, крем-супу з буряком, качкою та крутонами, салату з морквою, гранатом, кумкватом та ківі, котлет з ягнятини, гратену з печерицями та спаржею, сома (приготованого таким чином, щоб нагадувати лобстера — заради Дена, хто б він не був) та панакоти з вишнями.
1. Салат з вугрем та креветками
2. Буряковий крем-суп з качкою та крутонами
3. Салат з авокадо, морквою, кумкватом та гранатом
4. Картопляний гратен зі спаржею та грибами
5. Котлети з баранини
6. Лобстер з трюфелями*
*насправді сом
7. Панакота з вишнями
8. Бонус — коктейль від Midjourney
Чи смачно готує штучний інтелект?
Власне, головне питання, яке хвилювало редакцію і самого шеф-кухаря. Наш вердикт такий: ChatGPT може згенерувати вам рецепт на запит «у мене в холодильнику є курка, два яйця та спаржа, що можна з цього приготувати?», але страви високої кухні для нього поки що висота недосяжна.
ChatGPT мислить стереотипами: картоплю він погоджувався тільки запікати, попри всі намагання Клопотенка, ледь не до усіх страв намагався додати ківі, а фінальні страви вийшли доволі смачними, але завдяки майстерності шеф-кухаря та його команди, а не креативності ChatGPT.
Витіснити шеф-кухарів штучний інтелект зможе дуже нескоро.
Візуалізація страв — Midjourney за промтами Євгена Клопотенка. Фото — Марія Ільченко. Обкладинка та колаж — Олександр Шатов.