Співпраця Netpeak із Telegram Ads. За чи проти?

24 січня 2024 5 хвилин читання

Учора група диджитал-агенцій Netpeak заявила, що від січня 2024 року є офіційним реселером Telegram Ads в Україні — платформи для розміщення реклами у Telegram-каналах. Повідомлення спричинило суперечки серед учасників ринку, що змусило засновника Netpeak Group Артема Бородатюка додатково роз’яснити позицію компанії.

Раніше український бізнес не міг розміщувати рекламу через Telegram Ads, цей ринок в Україні працює несистемно, про що ми розповідали у матеріалі «Як заробляють на телеграм-каналах в Україні».

У Netpeak зазначили, що сьогодні Telegram має 800 млн аудиторію у світі і є одним із найпопулярніших месенджерів в Україні:

  • Наприкінці 2023 року в Україні було зафіксовано понад 33 тис. активних каналів із загальною кількістю підписників 282,6 млн.
  • У середньому кожен користувач щодня приблизно 40 хвилин проводить у цьому месенджері.
  • Багато органів державної влади країни та високопосадовців мають офіційні канали у Telegram, зокрема ВРУ, СБУ, ГУР МО України, МВС, Володимир Зеленський, Денис Шмигаль тощо.

Останній пункт не стосується маркетингових показників аудиторії, тому це була радше спроба наголосити, що йдеться про співпрацю з підозрілою компанією, якою Telegram вважають деякі експерти. У Netpeak підкреслили, що в умовах жорсткої інформаційної війни рф проти України вони бачили високу ймовірність появи тіньового неукраїнського реселера, який буде неконтрольовано просувати у рекламі проросійські канали чи наративи країни-терориста. «Тому вкрай важливо мати саме українську компанію, яка буде серед іншого модерувати рекламний простір українського споживача у Telegram та викорінювати просочення проросійських наративів», — заявили у Netpeak. 

Netpeak також написав, що провів процедуру Know Your Client (KYC), аби довести, що Telegram не зареєстрований у рф чи інших підсанкційних країнах, не має там представництв та не є підсанкційною/забороненою в Україні (РНБО, НАЗК тощо), США та інших цивілізованих країнах. 

Netpeak пообіцяв до перемоги передавати весь прибуток від реселерства Telegram Ads в Україні благодійним фондам із публічною звітністю, що наближають перемогу. 

Попри такі превентивні застереження, новий реселер прогнозовано зіткнувся з негативом з боку ринку. 

Хтось зацікавився умовами співпраці, хтось обережно висловився щодо репутаційних ризиків, а хтось прямо назвав це зрадою.

Telegram в Україні має дивний статус. Навіть більшість серед тих, хто говорить про його коріння та можливі зв’язки з рф, продовжують ним користуватися. До того ж офіційно ніде не було жодних заборон, представники влади мають там свої канали, великі новинні канали викладають важливу інформацію, збирають величезні донати та повідомляють про тривоги. 

Засновник Netpeak Group Артем Бородатюк відреагував на чисельні коментарі постом у Facebook, де нагадав проукраїнську позицію компанії (з 24 лютого 2022 року група компаній Netpeak Group зібрала та передала ЗСУ, громадським організаціям, IT-армії понад 97 млн грн) та навів кілька аргументів:

1. Telegram — суперпопулярний месенджер, через який 72% українців дізнаються новини, тож треба дбати про інформаційну безпеку там, а це може робити тільки команда з України:

2. Telegram Ads може стати потужним інструментом для українських бізнесів:

Ми вважаємо, що в умовах виснаженої економіки дуже важливо надати українському бізнесу максимум інструментів для розвитку. Наша місія для нас не порожнє слово, вона про розвиток підприємництва, тому ми вважаємо, що заради розвитку українських бізнесів, ринку треба дати цей інструмент, і це аргумент номер два, чому має з’явитись реселер Telegram Ads в UA.
Артем Бородатюк

3. Telegram — поширений і прийнятний месенджер для комунікації з українцями офіційними органами та держустановами.

4. У межах ретельної процедури Know Your Client компанія перевірила, що Telegram не є російською компанією.

5. Від появи Telegram Ads буде ще більше користі нашій країні. 

Аргументи Артема Бородотюка задовольнили не всіх. Серед основних зауважень:

  • Ця співпраця мало чим відрізняється від історій тих українських «підприємців», які продовжують торгувати з рф через різні схеми.
  • Суспільству і владі треба поступово рухатись до відмови від Telegram .
  • Невідомо, куди підуть гроші, сплачені Telegram , де будуть витрачені податки тощо. Згідно з даними LinkedIn, в рф працюють понад 200 людей з команди Telegram.
  • Присутність Telegram потрібно зменшувати в українському просторі, а це значною мірою залежить від бізнесу.

Поділіться у коментарях, що ви думаєте з цього приводу?