Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Супутник Юпітеру Io є найбільшим вулканічним тілом Сонячної системи майже 4,5 млрд років

Владислав Паливода
Владислав Паливода Новинар SPEKA
19 квітня 2024 3 хвилин читання

Найбільше вулканічне тіло сонячної системи, супутник Юпітер Io, перебував у неспокійному стані від початку свого народження. Це щонайменше 4,57 млрд років. 

Про це пише Space

Такі висновки зробила група вчених, які досліджували Io за допомогою великого міліметрового й субміліметрового радіотелескопа Atacama (ALMA). За його допомоги вчені відстежували вміст сірки та хлору в атмосфері супутника Юпітеру. 

Вчені зрозуміли, що гравітаційне перетягування канату між Юпітером і сусідніми супутниками Юпітера, Європою та Ганімедом породжує величезні приливні сили всередині Іо, які викликають її інтенсивний вулканізм. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Поверхня Іо дуже «молода», це означає, що потоки лави та відкладення вулканічного шлейфу приховують будь-які особливості, вік яких перевищує 1 млн років. Тому раніше не було можливості дізнатися що-небудь про вулканічну історію Іо за межами останнього мільйона років, який з геологічної точки зору є зовсім недавнім. Іо є великою загадкою, оскільки її поверхня не зберігає записів своєї історії так, як це роблять поверхні менш активних супутників.
Кетрін де Клер, керівниця групи та доцентка кафедри планетарних наук і астрономії Каліфорнійського технологічного інституту
Кілька фрактальних фільтрів, що показують IO у психоделічних кольорах. Джерело: NASA Кілька фрактальних фільтрів, що показують IO у психоделічних кольорах. Джерело: NASA

Надзвичайний вулканізм Іо залежить від точного розташування трьох супутників і ритмічного гравітаційного танцю, де вони обертаються навколо Юпітера. 

Гравітаційний поштовх і тяжіння Юпітеру, Європи та Ганімеда на Іо породжують приливні сили настільки інтенсивні, що вони можуть спричинити підняття та опускання поверхні Місяця на висоту до 330 футів (100 метрів). Це можна порівняти з тим, як поверхня Землі в Нью-Йорку раптово підскочить над вершиною статуї Свободи. 

Комп’ютерне моделювання, опубліковане протягом останніх 20 років, показало, що Іо, Європа та Ганімед могли бути захоплені в їх поточну резонансну орбітальну конфігурацію прямо під час їх формування. Цей резонанс є тим, що в кінцевому підсумку викликає вулканізм. Тому має сенс, що якби супутники були в такій конфігурації з моменту свого формування, Іо був би вулканічним протягом того самого періоду часу.
Кетрін де Клер, керівниця групи та доцентка кафедри планетарних наук і астрономії Каліфорнійського технологічного інституту
Юнона спостерігала супутник Юпітера Іо у видимому та інфрачервоному світлі під час прольоту 1 травня 2023 року. Зображення показує гарячі точки на поверхні найбільш вулканічно активного світу Сонячної системи. Джерело: NASA Юнона спостерігала супутник Юпітера Іо у видимому та інфрачервоному світлі під час прольоту 1 травня 2023 року. Зображення показує гарячі точки на поверхні найбільш вулканічно активного світу Сонячної системи. Джерело: NASA

Через те, що вчені не змогли зібрати повну інформацію про те, як довго Іо був високо вулканічним, де Клер і її колеги використали ALMA, масив із 66 радіоантен у пустелі Атакама на півночі Чилі, щоб відшукати підказки в його тонкій атмосфері. 

Професорка Каліфорнійського технологічного інституту сказала, що ще не закінчила з Юпітером Іо. Відповівши на запитання про вогняну природу місяця Юпітеру, вона хоче знати, чи був він колись холоднішим і чи був знищений його вулканізм.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Космічний апарат NASA Juno сфотографував супутник Юпітера — Іо: фото

Юлія Мирська 8 лютого 2024 13:52

NASA відправить імена охочих на супутник Юпітеру: як додати своє ім’я

Юлія Мирська 28 листопада 2023 11:52

Вчені виявили вуглекислий газ на поверхні Європи, супутника Юпітера

Артем Житкевич 21 вересня 2023 23:57

NASA вперше показала неймовірні фото вулканічного супутника Юпітера

Юлія Даниленко 21 травня 2023 08:59