Чи стане 2025 роком криптовалют? Шукаємо підказки в останніх подіях

27 листопада 2024 8 хвилин читання
Усі події четвертого кварталу 2024-го року, які проливають світло на стан ринку в 2025-му.

Перемога Трампа, численне оновлення історичних максимумів біткоїна, екстремально позитивні настрої на ринку — усе це інвестори побачили лише в четвертому кварталі 2024 року. Безумовно, цьогорічну осінь уже можна вважати історичним, поворотним моментом як для ринку, так і криптоіндустрії. Залишається єдине питання: як він вплине на крипторинок наступного року?

У цій статті ми розповімо про події, які проливають світло на перспективи криптовалют у 2025 році, а також про те, чого очікувати від кінця цього року. 


Регулювання та національний крипторезерв

Однією з причин пожвавлення крипторинку стала проактивна позиція новообраного президента Дональда Трампа щодо криптовалют. 

Якщо раніше Трамп висловлював скептицизм щодо криптовалют, то на конференції Bitcoin 2024 у Нешвіллі, штат Теннессі, він зайняв протилежну позицію. У своєму виступі на заході тогочасний кандидат у президенти виклав амбітні плани щодо криптовалюти, серед яких — формалізоване зберігання всіх біткоїнів, що перебувають у власності уряду, та створення національного криптовалютного резерву. Він також пообіцяв створити «президентську консультативну раду з питань біткоїна та криптовалют», щоб забезпечити сприятливе для галузі регулювання. 

Дональд Трам виступає на конференції Bitcoin 2024 27 липня 2024-го року. Джерело: CNBC

Невдовзі після цього сенаторка від Республіканської партії Синтія Ламміс представила законопроект, який передбачає поповнення наявних у країні криптозапасів до одного мільйона токенів, придбаних протягом п'яти років.

Сама ідея не нова, але її практична реалізація існує ще довше. Відомо, що значними запасами токенізованих активів володіють уряди США, Китаю, Німеччини та, зокрема, України, яка стоїть у пʼятірці світових лідерів за розміром крипторезервів. 

Імплементація стратегії залишалася забутою, доки перемога Трампа не відродила дебати про використання біткоїна як основного активу для стратегічного резерву США. Таке рішення стає більш реалістичним через про-криптовалютну більшість у Конгресі. 

«Адміністрація Трампа розуміє це, я думаю, що сенаторка Ламміс розуміє це... тому це станеться», —
вважає Майкл Сейлор, виконавчий голова MicroStrategy і відомий прихильник біткоїну. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Національний криптовалютний резерв – це лише один з елементів, що відображає можливий курс адміністрації США на розробку крипторегулювання. На користь цього свідчить критика Трампа на адресу голови Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) Гері Генслера та його суворих заходів примусу до учасників криптовалютного ринку.

Американська система регулювання криптовалют може дати поштовх глобальному курсу, особливо в умовах, коли Європа знаходиться на шляху до впровадження законопроекту про регулювання ринків криптоактивів (MiCA) до кінця 2024 року. 

Публічні компанії, що втримують біткоїн. Джерело: River

Поки стратегічний біткоїн-резерв залишається скоріше обʼєктом планування, ніж реалізації, більше тисячі приватних компаній вже прийняли біткоїн-стратегію для своїх казначейств. Серед них 62 публічні компанії, як-от Reddit і Tesla.

Домінація Solana, Web3-технологій і ШІ-агентів

Увага до блокчейн-протоколів демонструє послідовне зростання з осені, в основному – завдяки Firedancer.

Цей прототип валідатора транзакцій на Solana викликав справжнє захоплення в спільноти, оскільки довів можливість обробляти понад 1 мільйон транзакцій в секунду. Та найголовніше, він став імпульсом для layer-1 протоколів і їхніх токенів, які й без того були досить “розігрітими” напередодні так званого “альтсезону” – періоду організованого зростання альткоїнів.

В результаті, загальна заблокована вартість (total value locked, TVL) Solana досягла свого піку в 8 мільярдів доларів. Окрім технологічних здобутків, однією з причин для цього стала популярність мемкоїнів. Згідно з даними CoinMarketCap, капіталізація екосистеми Solana зросла на 28% з початку 4-го кварталу, а капіталізація найбільших мемкоїнів на базі протоколу – в середньому на 300% з липня.

Ринкова капіталізація токенів екосистеми Solana. Джерело: CoinMarketCap

Посилення позицій Solana на ринку відкрило шлях нагору для інших Web3-продуктів. Блокчейн Sui досяг TVL у рекордних $1,5 млрд, у той час, як його нативний токен SUI виріс більш ніж на 110% у ціні з початку жовтня. Тим часом WBT — центральна монета мережі Whitechain — зросла майже вдвічі за 4-й квартал 2024-го року, забезпечивши ринкову капіталізацію в розмірі $3 млрд.

Окрім L1, штучний інтелект (ШІ) поступово виходить на перший план як провідна технологія на ринку. Зокрема, все більшим мають попит агенти штучного інтелекту.

Агенти штучного інтелекту (або ШІ-агенти) працюють з цілеспрямованою автономією та багатокроковим прийняттям рішень. Це дозволяє їм динамічно оцінювати умови, приймати більш помірковані рішення в комунікації та брати участь в економічних і соціальних взаємодіях на онлайн- і офлайн-платформах.

На думку Blockhead, така гнучкість робить ШІ-агентів особливо придатними для криптовалют — сфери, яка вимагає спритності та швидкого прийняття рішень через притаманну їй волатильність та децентралізованість.

Про це свідчать історії успіху таких ШІ-агентів, як Terminal of Truths та вибуховий ріст мемекоінів $GOAT і Centience ($CENTS), а тепер і венчурного проєкту на основі ШІ – ai16z. Останній піднявся в ціні на 694% всього за тиждень.

Останнє в 2024-му році засідання FOMC і “альтсезон”

Очікування від ринку наразі високі як ніколи – можливо, так само як і важливість грудневого засідання Федерального комітету з відкритих ринків США (Federal Open Market Committee (FOMC)). На ньому будуть не лише оголошена відсоткова ставка, але й визначено курс макроекономіки, а отже, і крипторинку на наступний рік. 

Голова Федеральної резервної системи (ФРС) США Джером Павелл проводить прес-конференцію за підсумками дводенного засідання FOMC 20 березня 2024 року. Джерело: CNN

Перспективи загалом позитивні, оскільки після історичного зниження ставок на 50 базисних пунктів (б.п.) у вересні, у листопаді їх знову знизили на 20 б.п. Така тенденція призвела до послідовного притоку ліквідності на світовий ринок криптовалют, а потенційний вплив грудневого зниження ставки може бути ще більш відчутним.

Цей приплив капіталу, який може принести останнє засідання FOMC у 2024 році, в поєднанні з більш сприятливим макроекономічним середовищем, може “розпалити” позитивні настрої на криптовалютному ринку. 

Якщо FOMC дасть сигнал про поворот до пом'якшення монетарної політики, це може каталізувати відновлення довіри до крипторинку, розблокувавши сплячий капітал і запустити тенденцію, подібну до попередніх економічних експансій. Таким чином, грудневе засідання стає не лише ключовим моментом для традиційних ринків, але й передвісником наступного великого стрибка криптовалют.

Що показово, більшість інвесторів очікують зниження ставки на 25 б.п. у грудні. 

Ймовірні цільові ставки після грудневого засідання FOMC. Джерело: CME FedWatch

У підсумку:

Четвертий квартал 2024-го року став ключовим для криптовалютного ринку. 

Від важливих регуляторних змін до макроекономічних подій, таких як потенційне зниження відсоткових ставок – створюються всі передумови для ринкового імпульсу, який може продовжитися аж до наступного року.

Чи переросте цей імпульс у тривале зростання, чи зіткнеться з новими викликами, значною мірою залежатиме від того, як спрацюють всі вищевказані каталізатори. 

Підписуйтеся на наші соцмережі