Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як війна вплинула на те, якою мовою гуглять українці

Марія Скрипник
Марія Скрипник Контент маркетолог в Serpstat
28 червня 2022 11 хвилин читання

Багато українців звикли гуглити російською, українці також генерували більшість контенту саме російською. Ці два факти взаємопов'язані. Але чи змінюється ситуація зараз? Чи почали українці більше гуглити українською? Команда Serpstat зацікавилася цими питаннями та провела ще одне дослідження. 

У статті його результати та флешмоб, який ми запустили, щоб збільшити кількість української в інтернеті.

Якою мовою шукають інформацію українці зараз?

Ключове питання для аналізу: якими мовами гуглять інформацію українці. Спочатку поговоримо про те, звідки взагалі можна отримати таку інформацію. Щороку Google публікує узагальнену статистику за найпопулярнішими запитами. Інформація розбивається за країнами та регіонами. Інформація про найпопулярніші пошукові запити в Україні протягом 2021 року доступна за посиланням

Як бачимо, серед найпопулярніших запитів переважали російськомовні. Одна з причин такої ситуації, ймовірно, у тому, що пошукові підказки Google подає саме російською. І на один з варіантів клікають користувачі для зручності. 

У звіті Serpstat з пошуковими підказками також можна побачити чимало фраз російською. 

Звіт «Пошукові підказки у Serpstat» Звіт «Пошукові підказки у Serpstat»

Інші причини русифікації українського сегменту Google слід шукати у самій історії компанії

До названих чинників додамо і те, що дуже довго у більшості браузерів та операційних систем взагалі не було українських локалізацій. Це створювало російськомовне середовище онлайн і гальмувало просування української мови. 

А тепер подивімося, чи змінилася ситуація. 

Статистика за пошуковими запитами у 2021 та 2022 роках: порівняльний аналіз 

А зараз трохи про методологію та інструменти аналізу. Розповімо, як у Serpstat досліджували тренди пошукової поведінки українців. 

Для першої частини дослідження обрали групу запитів побутової тематики. На цій стадії просто порівнювали частотність українського та російського варіанта. Також підрахували відсоткове вираження зміни. 

Підбираючи фрази для дослідження, не зважали на запити з вираженою сезонністю, пов'язані з війною та іншими важливими подіями. Більшість фраз, що потрапили до вибірки, інформаційні. Отже, відібрали такі запити: 

  • 1
    купити ліки онлайн — купить лекарства онлайн;
  • 2
    відстежити посилку — отследить посылку;
  • 3
    дивитись футбол — смотреть футбол;
  • 4
    курси англійської мови — курсы английского языка;
  • 5
    новини — новости;
  • 6
    перекладач — переводчик;
  • 7
    нова пошта — новая почта;
  • 8
    рецепти — рецепты.

Для вивчення використали метод ретроспективного аналізу. Дані отримали завдяки інструменту парсингу частотності від Serpstat. Для парсингу ввели одразу всі запити та вказали регіон, статистику за яким необхідно отримати. 

Дослідження та аналіз статистики показали таку динаміку в частотності пошукових запитів: 

 Помітно, що новини тепер шукають та читають здебільшого українською. Ймовірно, для багатьох це стало ще й способом підтягнути рівень володіння мовою.

 А от інтерес до футболу помітно впав. Це пов'язано із зупинкою національного чемпіонату на невизначений термін та тим, що велика кількість чоловіків перебуває на фронті й не може стежити за новинами у спортивній сфері. 

 Інформацію, що пов'язана з повсякденними потребами та побутовими справами, дедалі частіше шукають саме українською.

 Такий самий тренд помітний і під час аналізу запиту «купити ліки онлайн». 

 Щоправда, є запити, на яких ця тенденція помітна не настільки яскраво: 

Дослідивши цей масив даних, важко казати про те, що збільшується частотність пошукових запитів українською. У випадку з кожним окремим запитом чи тематикою ситуація суттєво відрізняється і для її вивчення потрібне окреме дослідження. У цьому матеріалі ми можемо лише виявити тренди. 

Важливо зрозуміти, що аналіз частотності обраних запитів показує не всю картину. Висновки все ж сильно залежать від того, які саме запити ми обрали для дослідження. Тому вирішено було доповнити інформацію, вивчивши трендові запити. 

Трендові запити. Що змінилось після початку повномасштабної війни? 

Ситуація в нашому сегменті Google змінюється щодня. Для її вивчення став у нагоді інструмент трендові запити від Serpstat. Він збирає і сортує запити, частотність яких стрімко зростає. Інформація оновлюється щодня кілька разів. 

Для репрезентативності аналізу відібрано дві групи запитів. Також окреслено однакові часові межі до та після 24 лютого.

   Після обробки зібраних даних отримали такі результати. 

 Цікаво побачити, як змінювалось співвідношення запитів російською та українською щодня. Аналіз показав такі результати: 

Проміжний висновок: до початку повномасштабного вторгення рф три чверті трендових запитів були російською мовою. На день дослідження частка україномовних запитів збільшилась на 10% і скала 35%. 

Варто відзначити, що це дуже високий темп зростання показника. Українська мова швидко набирає популярність. Новина дуже приємна для всіх, хто створює україномовний контент чи планує це робити. 

Ми радимо SEO-спеціалістам, контент-маркетологам та підприємцям враховувати цей тренд при роботі з сайтами. 

Якою мовою відображаються результати пошуку? 

Ми з'ясували, якими мовами гуглять українці. Від цього важливого питання перейдемо до іншого. Якою мовою відображаються результати видачі для українців? Тут не все очевидно. Щоб відповісти, необхідно обробити досить значний обсяг інформації. 

Для дослідження питання використали інструмент парсинг топу від Serpstat. Збирали дані про мову сніппетів з топ-100 видачі. Після цього виділили всі представлені у видачі мови та підрахували співвідношення кількості результатів. 

Як працює інструмент парсингу? 

Інструмент для парсингу топу від Serpstat фіксує стан видачі в режимі реального часу. Інформація збирається за конкретним запитом у заданому регіоні. Враховується і мова запиту, який аналізують. 

Такі ж «чисті» результати ви побачите, використавши режим Інкогніто в браузері. Однак, очевидно, що автоматизований парсинг заощаджує багато часу і дозволяє завантажити результати в зручному для аналізу та обробки форматі. 

Якщо не вказати параметр мови, парсер за замовчування використає державну мову обраної країни чи території. 

З допомогою інструмента вдалось швидко підрахувати відсоткове співвідношення мов у результатах видачі.

Помітно, що україномовні сторінки переважають російськомовні результати. Проте, російськомовний контент все ж ранжується за україномовними запитами. 

Чому круто і важливо гуглити українською? Запускаємо флешмоб #гуглю_українською

Результати дослідження наводять на оптимістичні думки. Однак, частотність російськомовних запитів досі вища, у нашій видачі досі багато російського контенту. Відповідно, бізнес орієнтується на запит аудиторії та створює контент обома мовами. 

Щоб змінити ситуацію та прискорити українізацію нашого сегменту інтернету, команда Serpstat придумала флешмоб #гуглю_українською. Він допоможе нам всім зробити ще кілька хороших справ: 

  • Підтримати бізнес, який вже зараз орієнтується на україномовну аудиторію. Ці компанії отримають помітно більше трафіку та замовлень. 
  • Сприяти створенню якіснішого україномовного контенту. Будемо чесні, в багатьох темах його досі майже нема. І ми можемо це змінити разом! 

Якщо ви підтримуєте нашу ідею, читайте далі про те, як взяти участь у флешмобі. 

Для цього потрібно зробити три прості речі: 

  • 1
    Гугліть тільки українською. 
  • 2
    Налаштуйте ваш пошук так, щоб в ньому не відображались російськомовні сайти.
  • 3
    Поширте інформацію про цей флешмоб. 

З першим кроком все очевидно. Далі трохи детальніше про два інших. 

Як прибрати з видачі російськомовний контент? 

Мало хто замислювався над тим, що можна налаштовувати ваш Google. Зараз ми розповімо кілька лайфхаків, які допоможуть не читати російськомовний контент навіть випадково!

1. Обираємо мову результатів видачі. Зробити це просто. Перейдіть до меню Інструменти та оберіть в ньому опцію «Шукати результати такою мовою: українська»

2. Робимо те ж саме, але з головної сторінки Google. Перейдіть в меню Налаштування, пункт Налаштування пошуку. На вкладці оберіть потрібні опції та збережіть їх. 

 3. Змінюємо налаштування Google аккаунту.

Оберіть українську мовою за замовчуванням. Це дозволить отримувати релевантні результати. Щоб зробити це, перейдіть до вкладки особисті налаштування. Далі скрольте до розділу «Загальні налаштування в інтернеті»

Тут видаліть російську з розділу меню мова

 Також вимкніть функцію автоматичного додавання мов. 

 Ймовірно, що зміна налаштувань спрацює не одразу. В такому випадку необхідно почистити кеш браузера і видалити файли cookies

Як поширити інформацію про флешмоб #гуглю_українською?

А тепер про те, як ви можете інформаційно підтримати флешмоб, прискорити лагідну та розумну українізацію. 

Це можна зробити за допомогою Instagram:

  • Просто опублікуйте цей допис акаунту Serpstat у ваших Stories. При цьому обов'язково додайте тематичний хештег #гуглю_українською. Це потрібно, щоб поширити заклик та основну ідею флешмобу серед вашої аудиторії. 
  • Погугліть потрібну вам інформацію українською. Далі зробіть скрін видачі та поширте його в Stories із тим же хештегом #гуглю_українською. Це обов'язково надихне інших приєднатись до фшлешмобу!

Також можна взяти участь і через Facebook:

  • Перепостіть цей допис Serpstat собі у вашу стрічку з хештегом #гуглю_українською.
  • Просто знайдіть необхідну інформацію українською. Далі, як і для Instagram, зробіть скрін видачі. Поширте його з хештегом #гуглю_українською.

Додаткова порада! Щоб підсилити інтерес, додайте лінк на це дослідження та наведіть кілька фактів зі статті. Ваші читачі обов'язково захочуть дізнатись більше, хтось із них теж приєднається до флешмобу. 

Приєднуйтесь до нашої кампанії за лагідну та розумну українізацію!

Висновок

Дослідження показало, що частка української в онлайн-просторі зростає. Контент-маркетологи, журналісти та блогери створюватимуть дедалі більше якісного контенту українською. А ми з вами можемо підтримати та прискорити ці зміни! Тож, приєднуйтесь і гугліть українською!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 1 липня 2024 08:25

Google Translate навчився кримськотатарської

Олеся Дерзська 27 червня 2024 16:26

TikTok розробляє можливість пошуку по фото

Владислав Паливода 24 червня 2024 21:30

ШІ-інструменти в смартфонах збиратимуть більше даних користувачів

Олеся Дерзська 24 червня 2024 17:57

Android 15 вийшов в третій беті

Олеся Дерзська 19 червня 2024 17:11