Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
28 березня 2024 10 хвилин читання

Кіберспортивна незалежність: як український кіберспорт позбувся зв’язків із російським та білоруським

Одним з наслідків повномасштабного вторгнення росії в Україну стало те, що український кіберспорт нарешті позбувся зв’язків із так званим регіоном СНД, де домінувала росія, і став на шлях самостійного розвитку. Як це відбувалося і до яких наслідків призвело SPEKA разом із GGBET розповідають у партнерському матеріалі.

Партнер проєкту — ліцензійний букмекер GGBET. Компанія бере активну участь у розвитку кіберспорту та спорту в Україні та світі, є партнером легендарних команд NAVI та TEAM Vitality та підтримує світові турніри (Starladder, PGL, DPC Stage The International, BLAST Premier, ESL тощо). GGBET пропонує найширшу в Україні кіберспортивну лінію — користувачі мають можливість поставити на 30+ дисциплін. Компанія створює українськомовний контент на власному YouTube-каналі, активно допомагає нашим захисникам з Третьої окремої штурмової бригади та 93-ї ОМБР. 

Кіберспортивна євроінтеграція України

Одна з головних проблем українського кіберспорту щодо відносин із росіянами і білорусами до повномасштабного вторгнення — це саме приналежність до регіону СНД. З одного боку, це давало гроші та спонсорські контракти, але з іншого — знищувало ідентичність вітчизняного кіберспорту, робило його другорядним і повністю залежним від москви. В українських командах було засилля росіян, а левова частка кіберспортивного контенту в Україні створювалася російською мовою. Власне, ситуація схожа на ту, що була у багатьох інших галузях до 2022 року.

То що ж таке регіон СНД у кіберспорті? Якщо у політиці ця організація давно перетворилася на напівживий нафталіновий клуб російських сателітів, яку ніхто серйозно не сприймає у світі, то у кіберспорті все не так. СНД тут є цілком повноцінним регіоном, за яким проводять окремі змагання, а деякі команди навіть грають під прапором саме СНД.

Така ситуація склалася з кількох причин. Зокрема через те, що для онлайн-змагань потрібно, щоб у гравців був невеликий і приблизно однаковий пінг — час, за який пакети інформації йдуть між ігровим сервером та комп’ютером. А це визначається, зокрема, фізичною відстанню від комп’ютерів гравців до ігрового сервера. 

Тому країни, що колись входили до складу срср (за винятком держав Балтії), виокремилися у регіон СНД для проведення власних змагань. Ігрові сервери цього регіону розташовувалися зазвичай у москві, тож гравці отримували більш-менш однакові умови для гри.

До 2022 року і повномасштабного вторгнення Україна у кіберспорті асоціювалася саме з регіоном СНД. Організатори турнірів здебільшого не розрізняли глядачів з України, Казахстану, росії та білорусі, а просто називали їх СНД-спільнотою. У цих тонкощах нам допоможе розібратися Дмитро Вошкарін, СЕО GGBET.

Дмитро Вошкарін
Дмитро Вошкарін
СЕО GGBET
«Зараз це змінюється, бо майже вся геймерська Україна переїхала на центральноєвропейські сервери. Дуже багато наших гравців грають на варшавських та празьких серверах. Це таке дефолтне рішення», — пояснює Дмитро Вошкарін.

Ще одним аспектом популярності регіону СНД в Україні було мовне питання. Адже для успішної гри навіть на любительському рівні, не кажучи вже про професійний, необхідна комунікація із партнерами по команді. Багато українських гравців не знали англійської мови, тоді як російську знали всі, тож грати на московських серверах із росіянами було набагато легше в аспекті комунікації. Тепер ця ситуація також змінилася.

Дмитро Вошкарін
Дмитро Вошкарін
СЕО GGBET

Коли ми говоримо про змагальну гру, комунікація — це ключ до перемоги. Можу сказати зі свого досвіду та досвіду своїх колег і друзів, що зараз переважна більшість українських геймерів вже почали переїжджати на європейські сервери та вчити англійську мову, зокрема, завдяки іграм та спілкуванню в них.

Зазначимо ще такий цікавий факт. На відміну від традиційного спорту, у кіберспорті національна приналежність команд визначається не місцем походження, а громадянством гравців. Якщо, наприклад, у футболі київське «Динамо» завжди вважається українським клубом, незалежно від того, скільки у ньому грає хорватів чи бразильців, то у кіберспорті навпаки: українську команду, за яку грає більшість бразильців, можуть позначити саме бразильським прапором.

Дмитро Вошкарін
Дмитро Вошкарін
СЕО GGBET

У кіберспорті немає офіційного органу, якому підпорядковувалися б усі команди. І немає базової регуляції, яка б визначала національну приналежність команд. Є два провідні ресурси HLTV та Liquipedia, звідки організатори турнірів беруть інформацію. HLTV, наприклад, роблять так, що якщо у команді три з п’яти гравців представляють одну країну, то вони ставлять їм прапор цієї країни

Через це неодноразово ставалося так, що українські команди через засилля росіян у складі виступали під російським прапором на окремих змаганнях. Проте така ситуація не поодинока і стосується й інших команд з інших країн. Загалом ситуація з прапорами, під якими виступають команди у кіберспорті, набагато заплутаніша, ніж у традиційному спорті.

Дмитро Вошкарін
Дмитро Вошкарін
СЕО GGBET

Є, наприклад, команда Cloud9 — це історично північноамериканська організація і зазвичай там грали лише американці. Проте зараз у її складі з Counters-Strike четверо росіян, тому HLTV пише, що команда з росії. А Liquipedia пише, що організація зі Сполучених Штатів Америки, але команда з росії

Така ситуація створює ілюзію великої кількості російських команд у кіберспорті, хоча саме російських кіберспортивних організацій не так і багато. Також це створювало ілюзію приналежності України до пострадянського простору та орбіти впливу росії. Зараз, коли українські команди здебільшого грають у регіоні Центральної Європи або просто ЄС, таке сприйняття українських кіберспортсменів поступово зникає.

Розквіт українськомовного контенту

Відхід українського кіберспорту від регіону СНД спонукав до розвитку українськомовного контенту у цій сфері.

Вже у 2022 році дві великі студії — Maincast та WePlay — почали на регулярній основі робити українськомовні трансляції, хоча до повномасштабного вторгнення це для них було рідкістю. Зрозуміти це можна, адже велику частину їхньої аудиторії становили гравці з росії та білорусі. Проте після повномасштабного вторгнення вони переорієнтувалися саме на українських глядачів та українськомовний контент.

Разом із відмовою від російськомовного контенту зросла популярність українськомовного. За останній рік українськомовні трансляції в Україні не поступаються російськомовним за показниками переглядів, а щодо якості та інтерактивності іноді й перевершують їх. Зокрема, трансляція матчу між Monte та Natus Vincere на BLAST Paris Major 2023 від Maincast на піку дивилося 59 тис. глядачів. 

«Вітчизняний кіберспорт нарешті почав розвивати українськомовний контент. З’явилося багато людей, що перейшли на українську і створюють відповідний контент на YouTube, Twitch та інших платформах. І це правильна позиція, яка у перспективі кількох років змістить наш внутрішній ринок і ми будемо більше працювати з нашими локальними брендами та глобальними компаніями, що присутні на нашому ринку», — відзначав у своєму інтерв’ю для SPEKA Андрій Яценко, Senior Product Manager української кіберспортивної платформи StarLadder. 

Популярним став також українськомовний контент на ігрову тематику, зокрема трансляції на Twitch. У 2023 році українськомовний сегмент на цій платформі значно розширив свою аудиторію у порівнянні з попереднім роком. За даними аналітичної компанії Streams Charts, кількість активних українськомовних каналів зросла до 52,6 тис., що на 69,7% перевищує показники 2022 року. Загальна кількість переглядів за рік збільшилася з 13 млн до 39,7 млн, що становить зростання на 198,9%. Про це повідомила українська компанія Esports Charts, яка проаналізувала результати українського стримінгу за 2023 рік.

Дмитро Вошкарін
Дмитро Вошкарін
СЕО GGBET

Найбільш популярними українськомовними каналами на платформі Twitch у 2023 році були канали студії Maincast, що транслювали кіберспортивні турніри з ігор Dota 2 та Counter-Strike. Обидва канали набрали майже однакову кількість годин перегляду — 5,7 млн і 5,5 млн відповідно.

Серед українськомовних стримерів Twitch найпопулярнішим за підсумками року став блогер Лебіга (Leb1ga) — його трансляції зібрали 1,88 млн годин перегляду. До п’ятірки за кількістю годин перегляду також увійшли MrLABR, стример з World of Tanks, а також Ghostik, який коментує турніри з Dota 2. Активне зростання показав також канал ceh9 відомого стримера, який перейшов на українську і тепер коментує Counter-Strike.

Зважаючи на це, можна очікувати, що кількість ігрового та кіберспортивного контенту українською зростатиме й надалі.

Що очікує на український кіберспорт

До повномасштабного вторгнення Київ був одним із провідних східноєвропейських кіберспортивних хабів, де регулярно проходили змагання, зокрема турніри найвищого рівня — мейджори.

З початком великої війни це, звісно, припинилося, а кіберспортивна індустрія в Україні перебуває у кризі. І не тільки через відсутність змагань, а й через те, що до 24 лютого 2022 року багато українських організацій знаходили спонсорів і рекламні контракти саме у росії.

Після повномасштабного вторгнення більшість українських кіберспортивних організацій та турнірних операторів припинили всі відносини із російськими партнерами. Це стосується як рекламних угод, так і домовленостей щодо російськомовних трансляцій. Тож багато джерел фінансування для українських кіберспортивних організацій припинили своє існування, проте переорієнтація на європейський ринок має виправити цю ситуацію.

«Вихід із так званого СНД-регіону та російськомовного сегмента дасть довгостроковий кумулятивний ефект, що призведе до справжнього буму всередині країни та створення власної життєздатної бізнесової екосистеми у кіберспорті. Попри війну, я бачу великі перспективи розвитку галузі. В Україні є все необхідне, щоб стати одним із найбільших хабів кіберспорту в Європі! Тому можемо розраховувати, що після закінчення війни український кіберспорт буде розвиватися дуже швидкими темпами», — зазначав в одному з інтерв’ю для SPEKA Максим Беднарський, CEO кіберспортивного клубу IKLA.

Натепер багато українських кіберспортивних компаній шукають проєкти за кордоном. Наприклад, українська WePlay Studios у червні 2022 року відкрила кіберспортивну арену у Лос-Анджелесі, США, та стала офіційним технічним партнером шоу NFL Tuesday Night Gaming Season 1, в якому зірки National Football League та провідні инфлюенсери у галузі геймінгу змагаються між собою у популярних в Північній Америці кіберспортивних дисциплінах.

Українську кіберспортивну індустрію також активно підтримують спонсори. Саме завдяки їхній допомозі багато українських кіберспортивних команд продовжують не просто існувати, а й розвиватися та здобувати перемоги на міжнародних змаганнях.

Тож, попри всі труднощі, спричинені війною та розривом із російською кіберспортивною індустрією, який нарешті стався, український кіберспорт має чудові перспективи розвитку. Особливо після нашої перемоги.


GGBET здійснює діяльність відповідно до ліцензій від 23.08.2023 року, виданих відповідно до рішень КРАІЛ №128 та №129 від 08.08.2023. Брати участь в азартних іграх дозволено особам, старшим 21 року.

УЧАСТЬ В АЗАРТНИХ ІГРАХ МОЖЕ ВИКЛИКАТИ ІГРОВУ ЗАЛЕЖНІСТЬ. ДОТРИМУЙТЕСЯ ПРАВИЛ (ПРИНЦИПІВ) ВІДПОВІДАЛЬНОЇ ГРИ.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Геймери придбали ігри для ПК на $19 млрд і не грали в них

Олеся Дерзська 26 червня 2024 13:43

Community Watch з Counter-Strike у київському офісі NAVI: як це було

Владислав Миронович 20 червня 2024 15:00

МОК пропонує створити олімпіаду з кіберспорту

Олеся Дерзська 14 червня 2024 18:08

Відпочинок за містом: досвід SPEKA

Анна Сергієнко 6 червня 2024 14:54

Logitech випустив ігрову мишку G Pro X Superlight 2 для Windows

Олеся Дерзська 31 травня 2024 21:36