Цифровізація МСП в Україні: рекомендації від Kharkiv IT Cluster

4 червня 2024 3 хвилин читання

Цифровізація малого та середнього бізнесу (МСБ) є критично важливою для розвитку економіки України. На заході від OECD та GIZ — Digital Transformation of SMEs in Eastern Partnership Countries — було презентовано дослідження та дорожню мапу цифровізації МСБ. Kharkiv IT Cluster представив три кроки, що мають доповнити цю стратегію.

Основна ідея: залучити до цифровізації вітчизняних ІТ-гравців — українські технологічні компанії. Це інвестиція у власні сили та можливість для розвитку внутрішнього ринку ІТ. Подробиці — у статті.

Бар’єри на шляху до цифровізації МСП

Що ж заважає цифровізації МСП в Україні? На нашу думку, є три основні бар’єри:

  • 1
    Нерозуміння конкурентних переваг цифровізації. Багато підприємств не усвідомлюють, як диджиталізація може підвищити їхню ефективність та конкурентоспроможність порівняно з традиційними методами ведення бізнесу.
  • 2
    Відсутність фінансування. Процес цифровізації потребує значних інвестицій, і багато МСП не мають доступу до необхідних фінансових ресурсів.
  • 3
    Дефіцит кваліфікованих менеджерів. Для впровадження цифрових змін потрібні досвідчені менеджери проєктів, яких часто бракує в українських компаніях.

Три кроки до подолання бар’єрів

Як же можна подолати ці бар’єри? Kharkiv IT Cluster пропонує три кроки, які допоможуть МСП на шляху до цифровізації.

КРОК 1. Розвиток екосистеми цифровізації на національному та регіональному рівні

  • Підтримка ІТ-кластерів. ІТ-кластери можуть стати центрами розвитку та інновацій для місцевих підприємств, надаючи необхідні ресурси та експертну підтримку.
  • Міжрегіональна співпраця. Бізнеси з регіонів, де немає сильних кластерів, можуть співпрацювати із сусідніми областями для обміну ресурсами, зокрема, на базі EDIH — Європейських цифрових інноваційних хабів.

КРОК 2. Створення комплексної програми підтримки цифровізації МСП

  • Фінансування та персонал. Основою такої програми має бути забезпечення фінансування та підготовка кваліфікованих кадрів.
  • Інформаційна підтримка. Держава та донори повинні акцентувати на цифрових змінах для різних секторів економіки, щоб бізнеси зрозуміли переваги таких інвестицій.

КРОК 3. Сприяння використанню електронної комерції та виходу на міжнародні ринки

  • Інтеграція в європейський ринок. Побудова зв’язків із цифровим ринком ЄС допоможе українським підприємствам виходити на нові міжнародні ринки та розширювати свій бізнес.

Kharkiv IT Cluster, який уже дев’ять років розвиває екосистему для технологічного бізнесу, готовий координувати ці зусилля. Наша мета — побудувати внутрішній ринок для сталого розвитку ІТ-галузі. Реалізація дорожньої мапи з цифровізації стане важливим елементом його розбудови.