Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Індустріальні парки: потенціал для економічного розвитку України

Аліса Трушина
Аліса Трушина Chief Executive Officer в SKLО
16 грудня 2024 6 хвилин читання

Відновлення України після руйнівних наслідків війни — це не лише виклик, але й шанс на новий економічний старт. Як українка зі сходу та виконавча директорка компанії SKLO я відчуваю особливу відповідальність за тему відбудови. Індустріальні парки як один із інструментів економічного розвитку та підтримки бізнесу здаються мені надзвичайно важливими.

У попередніх матеріалах я ділилася своїм баченням того, як скло та інноваційні підходи можуть сприяти розвитку ринку і створенню безпечного середовища. Зокрема, ми говорили про скління під час війни та інноваційні технології безпеки.

Сьогодні ж пропоную обговорити індустріальні парки: чому вони важливі для української економіки та подальшого відновлення, як цей інструмент працює у світі та які виклики стоять перед його впровадженням у нашій країні.

Індустріальні парки: потенціал для економічного розвитку України зображення 1

Що таке індустріальний парк і чому це працює?

Індустріальний парк — це спеціально облаштована територія з готовою інфраструктурою для роботи компаній з різних галузей. Це не лише склади, виробничі приміщення та офіси, але й дороги, логістичні хаби, підведені газо- та водопостачання, а інколи навіть залізничні станції. Парк надає компаніям можливість орендувати приміщення та зосередитись на своєму основному бізнесі, залишивши питання інфраструктури адміністраторам території.

Наприклад, індустріальний парк «Біла Церква», який розпочав роботу у 2018 році, вже залучив таких резидентів, як «Нова пошта» та агрокомпанія «Волиця-Агро». Зокрема, «Волиця-Агро» придбала 4 га землі для будівництва логістичного комплексу зі зберігання та перероблення зернових, інвестувавши $12 млн та створивши приблизно 100 робочих місць. У його розвиток інвестували $40 млн, з них $10 млн спрямували на земельні ділянки й інфраструктуру, а решту — на будівництво об’єктів.

Якщо пояснювати на пальцях, це як коворкінг, але для виробництв: ти заїжджаєш, і майже все готове для роботи. Все, що тобі залишається зробити, це встановити своє обладнання.

Чому це важливо для України?

Підписуйтеся на наші соцмережі

Індустріальні парки можуть відіграти ключову роль у:

  • Релокації підприємств. Наприклад, на початку війни Мінекономіки отримало понад 1400 заявок на переміщення бізнесу, проте лише 67 компаній змогли відновити роботу через брак підготовлених приміщень.
  • Розвитку економіки. Парки створюють нові робочі місця, стимулюють ВВП і стають точками соціально-економічного зростання регіонів.
  • Залученні інвестицій. Внесення парку до державного реєстру забезпечує доступ до стимулів: компенсація до 50% витрат на підключення до мереж, податкові й митні пільги.
Індустріальні парки: потенціал для економічного розвитку України зображення 2

Польща: приклад інтеграції в європейську економіку

Польща — одна з країн, яка успішно використала модель індустріальних парків для економічного розвитку.

  • Завдяки сучасній інфраструктурі країна залучила міжнародних гігантів, таких як LG і Mercedes-Benz.
  • Польща також трансформувала старі промислові об’єкти, роблячи акцент на ефективному використанні ресурсів.
  • Економічний вплив: тисячі створених робочих місць, зменшення рівня безробіття в раніше депресивних регіонах.

Німеччина: інновації та сталість

У Німеччині індустріальні парки стали осередками інновацій і сталого розвитку:

  • Екологічність. Наприклад, Франкфуртський індустріальний парк Höchst живиться від відновлюваних джерел енергії.
  • Інновації. Багато парків надають компаніям лабораторії для досліджень і розробок, що стимулює розвиток нових технологій.
  • Державна підтримка. Податкові пільги та гранти дозволяють Німеччині залучати інвесторів і розвивати високотехнологічні галузі.

Майбутнє індустріальних парків в Україні

Попри складну ситуацію, індустріальні парки мають значний потенціал:

  • Реконструкція. Наприклад, парк «ВінІндастрі» отримав державне фінансування у 79 млн грн для будівництва доріг та електромереж.
  • Екологічність. Для успіху важливо інтегрувати стандарти сталого розвитку в проєкти.
  • Відбудова регіонів. У постраждалих регіонах індустріальні парки можуть стати драйверами економічного відновлення, і, відповідно, повернення громадян додому.

Попри значний потенціал, індустріальні парки мають і свої виклики. 

Китайський досвід демонструє, як індустріальні парки можуть стати основою економічного прориву, проте швидка урбанізація призвела до екологічних викликів, що підкреслює важливість впровадження сталих та енергоефективних рішень у розвиток таких парків в Україні.

Більшість українських парків — це так звані greenfield-проєкти, які є незабудованими територіями без базової інфраструктури, що значно ускладнює їхнє швидке використання. Інвесторам доводиться стикатися з високими витратами на запуск, тривалим терміном окупності та бюрократичними перешкодами. 

Історично в Україні бракувало належної державної підтримки, а багато парків залишаються недобудованими через проблеми з управлінням або недостатню довіру з боку бізнесу. 

Також безпека є важливим чинником: парки у небезпечних регіонах не здатні залучати компанії, а для тих, що працюють у тилу, критичною проблемою залишаються логістика та дефіцит кваліфікованих кадрів. Водночас зростальні інвестиції в інфраструктуру, грантові програми та досвід інших країн дають підстави для оптимізму щодо майбутнього цієї моделі в Україні.

Компанії, як SKLO, а також будівельна галузь України загалом вже є частиною цього процесу. Індустріальні парки створюють можливість для співпраці бізнесу, держави та міжнародних партнерів, що разом формують нову економічну екосистему. Я дуже вірю у цей підхід, й успіх залежить від того, як ми реалізуємо цей потенціал. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як створити сімейний медіаплан — правила використання гаджетів для вашої родини

Сніжана Лепко 19 березня 2025 09:10

Секрети успішних публічних виступів: як подолати страх сцени?

Олеся Руденко 20 березня 2025 13:45

Як зацікавити роботодавця за 30 секунд: Elevator Pitch

Олеся Руденко 23 години тому

Знання — це нова валюта: як освічені співробітники приносять компанії більше клієнтів, грошей і можливостей

Богдан Данилко 19 березня 2025 11:58

Психологія війни: турбота про душу.

Юлія Доля 19 березня 2025 22:19