Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Безпека скління в умовах війни: технології, що захищають

Аліса Трушина
Аліса Трушина Chief Executive Officer в SKLО
11 листопада 2024 7 хвилин читання

Вітаю! Я Аліса Трушина, Chief Executive Officer у SKLО. У попередній статті ми вже говорили про те, як війна змінила ринок скління. Тепер хочу докладніше розповісти про безпеку скління у часи постійних обстрілів. 

Через повномасштабне вторгнення питання безпеки та надійності скляних конструкцій стало надто актуальними. Будівельники та архітектори шукають нові рішення, щоб захистити людей та інфраструктуру. Яке скло більш безпечне, які нові тенденції з'являються на українському ринку і як можна зменшити ризики пошкоджень скляних конструкцій? Про це далі.

Про виклики війни для безпеки скління

Озирніться довкола: нас оточує скло. Це вікна, двері, перегородки у квартирі, офіси, скляні фасади. Війна — це ризики пошкодження й серйозних травмувань. Не хочу вдаватися у страшні подробиці, але ми всі розуміємо контекст, у якому знаходимось. 

Звідси й ключові виклики для архітекторів та дизайнерів. Перш за все, це безпека людини. Далі — комфорт.

Тому важливо вже зараз думати, що ми можемо зробити для убезпечення людей, де б вони не жили чи не працювали. 

Які технології застосовують для підвищення безпеки скління

Війна поставила багато викликів, але відповіді на них лишились традиційними. В Україні ми працюємо з чотирма основними видами безпечного скла — загартоване, броньоване, плівка та триплекс. Розкажу про них трохи детальніше.

  • Загартоване скло.Існують два типи скла: звичайне (сире) та загартоване. І є норма, відповідно до якої скло у приміщеннях має бути загартованим. Сире скло при ударі розбивається на гострі уламки, що можуть бути вкрай небезпечні для людини. Загартоване скло при ударі розбивається на дрібні круглі шматочки, що значно знижує ризик серйозних травм у порівнянні з уламками сирого скла. Звісно, воно може й порізати, але ступінь захищеності значно вище, ніж із сирим склом. Воно травмобезпечне, більш міцне. 

Завод у Дубно, з яким ми співпрацюємо, зазначає, що загартоване скло має ударну міцність у 5-10 разів вищу та стійкість до вигину у 2-3 рази більшу порівняно зі звичайним склом.

  • Броньоване скло. Використовується в банках, державних установах, приміщеннях підвищеної небезпеки. Воно захищає не тільки від ударів, але й від пострілів. Заводи, що його виготовляють, тестують таке скло на постріли різних калібрів. Воно, звісно, суттєво дорожче за звичайне, але й ефективніше.

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • Плівка. Під час війни люди все частіше стали встановлювати броньовану плівку. Вона захищає від пострілів, уламків тощо. Навіть якщо вибух стався досить близько, скло лишається на плівці, не розлітається по приміщенню. Це також досить коштовно, але якщо ми розуміємо, що така технологія може зберегти життя — воно того варте. Вартість — приблизно 20-25 доларів за квадратний метр.
  • Скло триплекс, або ламіноване скло. Тут між собою склеюються два скла, а всередину поміщається плівка. Коли стається вибух, таке скло не розлітається по приміщенню.

Цунамі та землетруси: як оберігають домівки за кордоном

У країнах, де поширені небезпечні природні явища, турбуються перш за все про самі будівлі. Є технології платформ, що повторюють сейсмічні рухи. Плюс там будівлі зводять із доволі дешевих матеріалів, які потім легко відновити. Це, наприклад, гіпсокартон.

По склу — це загартоване скло, скло триплекс. 

Також у таких країнах є програми, що дозволяють впоратися з наслідками катаклізмів — субсидії, швидкі відбудови тощо. 

Про вартість безпечного скління

Звичайний сирий склопакет — доволі доступна річ, ціни у різних виробників в середньому починаються від 1300 грн за квадратний метр. Загалом більш безпечне скління на 30-60% дорожче за звичайне. 

Звісно, все залежить від розміру та ширини скла — 4, 6, 8 мм. Нещодавно почали працювати із новим замовленням із загартованого скла. Розміром склопакету  пʼять на три метри. Це, напевно, наше перше таке масштабне замовлення. Уявіть, одне вікно коштуватиме пів мільйона гривень. 

Як зменшити ризики пошкодження зі склом

Плівка. Це 100% те, що можна зробити тут і зараз для вікон, що вже встановлені. Якщо тільки планується ремонт — то це загартоване скло плюс плівка. 

Закордоном доволі поширені захисні ролети. Їх можна встановлювати і всередині приміщення, і зовні. Так, ми працюємо з ортодонтичною клінікою в одному з житлових комплексів. Там доволі вартісне обладнання і є потреба в захисті. 

Також ролети працюють для вітрин магазинів: є тривога, зачиняємо ролети, і є змога вберегти людей та майно від можливих пошкоджень.

Штучний інтелект та скління 

Штучний інтелект (ШІ) активно використовується в сфері скління для підвищення ефективності, безпеки та якості конструкцій. Ось ключові сфери, де корисний ШІ:

  • Оптимізація дизайну. ШІ аналізує дані, щоб пропонувати оптимальні варіанти дизайну, включаючи вибір типу і товщини скла. 
  • Прогнозування пошкоджень. Машинне навчання допомагає передбачати потенційні пошкодження, що дозволяє планувати ремонт або заміну. 
  • Автоматизація виробництва. Роботи з ШІ виконують точні операції, як-от різання та монтаж, зменшуючи кількість дефектів. 
  • Розумне скло. ШІ керує властивостями скла, змінюючи його прозорість або колір залежно від умов, підвищуючи комфорт і енергоефективність будівель. 

Усі ці технології сприяють створенню більш надійних та інноваційних скляних конструкцій.

Про світові інновації у сфері скління

Ми завжди тримаємо руку на пульсі інновацій, що пропонують у сфері скління за кордоном. Розкажу про такі:

  • Енергоефективне скло. Воно не пропускає тепло та холод, таким чином дозволяючи зберегти комфортну температуру приміщення. Плюс, звісно, заощаджує енергоспоживання у будівлях. 
  • Скло з підігрівом. Дозволяє додатково обігрівати приміщення і теж впливає на енергоефективність будівель.
  • Смарт скло. Це не настільки нова технологія. Воно змінює колір при натисканні. 

Звісно ж, треба навчати персонал користуватися новими технологіями. Завжди треба читати, навчатися, аби бути в контексті. І локальному, і світовому. Але знову ж таки, кардинально щось нового на ринку скління немає — тому ми в більшості вже знаємо, як працювати з наявним склом. 

Давно маю думку: а що далі? Які матеріали, які інновації будуть за три, пʼять років? Навіть у випадку з війною (а зараз 26 країн у світі перебувають у стані війни) — все одно використовується скло. 

Війна триває вже понад 10 років, і все, що нам залишається, — це адаптуватись. Знову ж таки, точно не нехтуємо повітряною тривогою й спускаємось в укриття. А тим, хто планує робити ремонт або просто убезпечити свою оселю, раджу звернути увагу на плівку або загартоване скло, про які розповіла вище. 

Тримаємось разом і будьмо в безпеці. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Hardware for Recovery | Lviv Hackathon: стартапи, що надихають та сприяють відновленню України

Неля Збишко 26 листопада 2024 14:30

Professionals4Ukraine зберуть в Києві фахівців з 7 країн 28 серпня

Вікторія Рудзінська 19 серпня 2024 21:54

Мільйони нових вікон: як ринок скління живе у війну

Аліса Трушина 24 липня 2024 12:29

Відкрили реєстрацію на хататон з диджиталізації культурної спадщини

Вікторія Рудзінська 9 травня 2024 11:13

Франція виділить €756 тис. на відновлення зв’язку на прифронтових територіях

Владислав Паливода 11 квітня 2024 07:36