Експерт назвав десять трендів у фінтеку та банківських технологіях

26 листопада 2024 9 хвилин читання

Бернард Марр — всесвітньо відомий футуролог, інфлюенсер та лідер думок у сфері бізнесу та технологій. Він автор понад 20 бестселерів, на його сторінки у соціальних мережах та в інформаційних бюлетенях підписано 4 млн людей, а за версією LinkedIn він увійшов до п’ятірки найвпливовіших бізнес-лідерів світу. 

Бернард Марр. Фото: bernardmarr.com

У своєму блозі Бернард Марр ділиться баченням розвитку банківських та фінансових технологій у найближчі роки. SPEKA публікує адаптований переклад статті експерта.

Оскільки технологічні прориви та економічна невизначеність продовжують змінювати фінансовий ландшафт, а також поведінку споживачів і регуляторні вимоги, 2025 рік обіцяє бути складним і кон’юнктурним для банківських та фінансових послуг.

У середині десятиліття усталені установи стикаються з безпрецедентним тиском з боку фінтех-стартапів, які намагаються впроваджувати рішення на основі штучного інтелекту та покращувати клієнтський досвід.

Нижче десять найважливіших тенденцій, які банки та фінансові компанії повинні враховувати та використовувати для збереження своїх конкурентних переваг.

1. Штучний інтелект у бек-офісі стає дедалі складнішим

У 2025 році автоматизація повсякденних завдань, як-от оброблення транзакцій, звірка, введення даних, дотримання нормативних вимог і виявлення шахрайства, стане рутиною. Підвищення ефективності та зменшення кількості людських помилок призведе до значного зниження операційних витрат. Опанувавши ці початкові варіанти використання, банки та інші фінансові організації, які досягли достатнього рівня впровадження ШІ, прагнуть до більш просунутих розгортань, що передбачають повністю автономне ухвалення рішень та оцінювання ризиків у реальному часі. Правильне вирішення цього завдання приведе до подальшого підвищення ефективності, а також передбачає вирішення більш складних проблем, пов’язаних із захистом даних клієнтів, конфіденційністю та етичністю використання ШІ.

2. Чатботи та асистенти із штучним інтелектом в обслуговуванні клієнтів

Підписуйтеся на наші соцмережі

Автономні чатботи швидко стають незамінними в обслуговуванні клієнтів, пропонуючи підтримку 24/7 і здатні справлятися з дедалі складнішою взаємодією. У 2025 році ми побачимо, як ці боти почнуть еволюціонувати в агентів, здатних виконувати завдання, що потребують декількох дій і набагато складніших навичок вирішення проблем. Ці автоматизовані агенти з обслуговування клієнтів будуть здатні пропонувати проактивну підтримку, передбачати потреби клієнтів і створювати набагато більш персоналізований і безперебійний клієнтський досвід.

3. Генеративне фінансове планування та консультування

Ще однією сферою, де ми побачимо, як генеративний ШІ обробляє більш складні взаємодії, буде сфера фінансового планування та консультування. Поєднуючи здатність глибоко занурюватися у поведінкові дані клієнтів з останніми розробками в галузі оброблення природної мови (NLP), агенти ШІ надаватимуть клієнтам поради щодо найкращого способу зробити так, щоб їхні заощадження, пенсії та інвестиції працювали на них. Ці поради будуть адаптовані до їхніх індивідуальних потреб, а ШІ виступатиме в ролі віртуального фінансового консультанта.

4. Сталі фінансові продукти та етичні інвестиції

У 2025 році клієнти дедалі більше потребуватимуть стійких та етичних фінансових продуктів. Це означає можливість інвестувати в ініціативи з відновлюваної енергетики та інвестиційні фонди, орієнтовані на ESG (принципи інвестування, які надають приоритет екологічним, соціальним ініціативам та корпоративному управлінню. — Ред.).

Очікується, що банки та інші установи будуть прозорими щодо таких даних, як використання енергії та викиди вуглецю в результаті транзакцій, допомагаючи клієнтам ухвалювати обґрунтовані рішення про те, як їхній фінансовий вибір впливає на довкілля. Банки та фінансові організації, які матимуть таке право, позиціонуватимуть себе як надзвичайно цінні партнери, що сприяють власним клієнтам на шляху до сталого розвитку та декарбонізації, створюючи багато можливостей для нового бізнесу.

5. Цифрові валюти центральних банків

Уявіть собі, що безпечні криптовалюти з державною підтримкою — електронні гроші, розроблені, щоб дозволити центральним банкам скористатися зручністю та корисністю мереж транзакцій на основі блокчейну без ризику, волатильності та вразливості до шахрайства, які наразі притаманні криптовалютам. У 2025 році юрисдикції, як-от Китай з його цифровим юанем, єврозона, Бразилія, Таїланд та багато інших, продовжать свої експерименти з CBDC, що відображає рух до більш цифрової світової фінансової системи.

6. Квантові фінанси

Застосування квантових обчислень до реальних робочих процесів у сфері фінансових послуг натепер є експериментальним. Але зі зрослим інтересом та інвестиціями, чи може 2025-й стати роком, коли ми побачимо деякі перші операційні розгортання? Квантові обчислення передбачають використання дивних здібностей квантових комп’ютерів, як-от заплутаність і суперпозиція, щоб певні обчислювальні операції виконувалися у мільйони разів швидше. Потенційні сфери застосування у фінансах охоплюють аналіз ризиків, виявлення шахрайства, автоматизовану торгівлю, кредитний скоринг, кібербезпеку та розроблення перспективного шифрування.

7. Банківські послуги нового покоління та суперзастосунки

Зручність управління фінансовими справами за допомогою централізованих застосунків і цифрових платформ дедалі більше віддаляє клієнтів від традиційних фінансових установ. Цей процес пришвидшується завдяки постійному зростанню кількості фінтехстартапів, а також суперзастосунків, як-от WeChat або PayTm. Вони пропонують платіжні та фінансові послуги, а також комунікаційні функції, як-от спільні поїздки та електронна комерція.

8. Регулювання, нагляд і прозорість у сфері ШІ

Компанії, що пропонують фінансові послуги, активно використовують штучний інтелект. Однак їм доводиться боротися з посиленням нагляду регуляторів. У 2025 році з’являться нові правила, оскільки законодавці запропонують рамки, покликані сприяти підвищенню довіри і прозорості, усуваючи при цьому небезпеку упередженості та неетичності ШІ. Орієнтуватися у цьому мінливому правовому ландшафті буде критично важливим завданням для банків, фінустанов та фінтехстартапів у 2025-му та у наступні роки.

9. Майбутні робочі місця та вирішення кризи технологічних талантів

Робочі місця змінюються, і типи робочих місць, які потрібні фінансовим організаціям, також змінюються. Ключова частина цього виклику полягає в тому, щоб точно визначити, які нові ролі будуть потрібні — від інженерів з генерації підказок на основі штучного інтелекту до аналітиків з кібербезпеки та стратегів цифрової трансформації. Подолання розриву в навичках, який заважає багатьом організаціям скористатися можливостями ШІ, стане ключовим викликом у 2025 році, що передбачає підвищення кваліфікації та перекваліфікацію, заохочення різноманітності в ініціативах з найму та формування освітніх партнерств для створення можливостей навчання впродовж усього життя.

10. Кібербезпека та стійкість у непевні часи

В умовах посилення загрози кібератак, геополітичної напруженості та економічної невизначеності банки та фінансові установи повинні спрямовувати дедалі більше ресурсів на забезпечення операційної стійкості. Це передбачає створення надійних планів на випадок непередбачуваних ситуацій для забезпечення безперервності бізнесу в умовах порушення ланцюжка постачань і зміни поведінки клієнтів, спричиненої війною, глобальними пандеміями, кліматичними змінами або будь-якою іншою загрозою. Демонстрація стійкості до невизначеності має вирішальне значення для побудови довіри споживачів, а також для виживання в умовах різноманітних потенційно екзистенційних загроз, що постануть перед організаціями, які надають фінансові послуги, у 2025 році.

Індустрія фінансових послуг завжди ґрунтувалася на довірі, безпеці та сервісі. У 2025 році зміниться те, як ці основні принципи будуть реалізовані. Банки, які досягнуть успіху, не просто впроваджують нові технології, а фундаментально переосмислюють те, що означає банківська справа в цифрову епоху. На думку Бернарда Марра, майбутнє банківської справи не просто цифрове, а інтелектуальне, стійке і більш людяне, ніж будь-коли.

Підписуйтеся на наші соцмережі