Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Енергозабезпечення квартир і будинків: де шукати гроші, щоб було світло та тепло взимку

Дарина Ярошовець
Дарина Ярошовець Фахівчиня з енергетичної політики ГО "Центр екологічних ініціатив "Екодія"
7 січня 2025 6 хвилин читання

В умовах відключень через російські обстріли мешканці багатоквартирних будинків намагаються стати енергонезалежними, використовуючи всі доступні способи. Найочевидніше, але й недешеве рішення — генератор для забезпечення основних потреб будинку.

Однак дедалі більше уваги приділяють альтернативним джерелам, зокрема сонячним панелям. Розповідаємо, які програми підтримки доступні для багатоквартирних будинків, що планують встановити сонячну електростанцію, та які їх переваги. 

ОСББ у Вінниці першим скористалось пільговим кредитом за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9». Це не тільки допомагає їм знизити витрати на електроенергію у будинку, а й забезпечує стабільне гаряче водопостачання навіть під час відключень світла.   

«Ми отримали кредит у розмірі мільйона гривень на п’ять років під 7% річних з одноразовою комісією 1,5%. Це було важливим кроком для підвищення енергоефективності будинку та надання мешканцям надійного джерела енергії», — розповів Екодії голова ОСББ Андрій Калашніков.  

За його словами, інтерес до встановлення СЕС виник через часті відключення електроенергії, під час яких дахова котельня не могла забезпечувати будинок гарячою водою та опаленням. Крім того, будинок вже був утеплений, що знизило енергоспоживання та підвищило ефективність використання СЕС. Однак, фінансові можливості були обмежені, поки в липні не з'явилася можливість отримати пільговий кредит.  

СЕС має забезпечити роботу дахової котельні, ліфта та насосних станцій. Важливим компонентом є акумулятори, що забезпечать живлення вночі, під час планових та аварійних відключень електроенергії. Це дасть можливість до 10-12 годин підтримувати роботу загальнобудинкового обладнання, як-от котлів чи освітлення у під’їздах, без зовнішнього джерела електроенергії.  

ОСББ також подало заявку до Фонду енергоефективності на участь у програмі ГРІНдім, яка частково компенсує вартість СЕС. За умовами програми, фонд надає гранти до 70% вартості обладнання та енергоаудиту.  

Андрій Калашніков також скористався можливістю співфінансування від Вінницької міської ради. За його словами, загальна вартість проєкту – 1,4 мільйона гривень. З загальної вартості проєкту, місто профінансувало 556 тисяч гривень. А це значить, що мешканцям будинку не потрібно вкладати додаткові гроші. 

Цей приклад Вінницького ОСББ свідчить, що українські об'єднання співвласників багатоквартирних будинків можуть успішно переходити на відновлювані джерела енергії за підтримки державних та місцевих програм.  

У Вінниці мешканці багатоповерхівок можуть встановлювати сонячні панелі із частковою підтримкою міського бюджету, який покриває 40% вартості таких проєктів. Крім того, програма передбачає додаткову підтримку для соціально незахищених мешканців. Зокрема, місто частково компенсує витрати на придбання інверторів та акумуляторів для будинків, які беруть участь у проєкті. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Програми підтримки для термомодернізації та встановлення об’єктів відновлюваної енергетики (ВДЕ)  

Для ОСББ та домогосподарств, які хочуть наслідувати приклад вінницького будинку, є кілька програм підтримки, які надають фінансові та технічні можливості для впровадження відновлюваних джерел енергії та термомодернізації будівель.  

Ця програма спрямована на збільшення частки відновлюваної енергетики у виробництві електроенергії та тепла в Україні для ОСББ та житлово-будівельних кооперативів (ЖБК). За програмою можна отримати часткове відшкодування вартості прийнятного обладнання та матеріалів для встановлення, зокрема, теплових насосів чи сонячних станцій.  Грант може покрити до 70% їх вартості, однак не більше 1 млн грн для СЕС та 2 млн грн для теплових насосів. 

Ця програма призначена для ОСББ та ЖБК, які планують встановити генеруючі установки для виробництва електроенергії з альтернативних джерел, а також системи зберігання енергії.  

Сума кредиту може досягати 5 млн грн на термін до 5 років під 7% річних. Програма працює у поєднанні з програмою ГРІНдім, що дозволяє учасникам отримати компенсацію до 70% вартості проєкту після його втілення. 

Програма відшкодовує від 40% до 70% вартості енергомодернізації багатоповерхових будинків для ОСББ залежно від обраного пакету заходів («Легкого (А)» чи «Комплексного (Б)»). Проєкти можуть включати:: 

  • Проведення попереднього енергоаудиту. 
  • Розробку проєктної документації та її експертизу. 
  • Обстеження об'єкта або будівлі. 
  • Сертифікацію енергетичної ефективності після реалізації проєкту. 
  • Послуги з технічного та авторського нагляду. 

Гранти надаються через банки-партнери на суму до 2 млн грн. 

4. Безвідсоткові кредити на відновлювані джерела енергії (ВДЕ) для громадян та громадянок 

Фізичні особи можуть отримати кредити на встановлення сонячних панелей та вітрових установок до 10 кВт потужності терміном на 10 років. Сума кредиту може досягати 480 тисяч гривень, а держава компенсує відсоткову ставку, що робить цей кредит фактично безвідсотковим.  

Ці програми надають реальну можливість знизити витрати на енергію та підвищити енергоефективність. Приклад ОСББ у Вінниці свідчить, що впровадження СЕС може бути доступним та ефективним рішенням для забезпечення стабільного енергопостачання.  

Сонячні панелі встановлюють не лише на приватних будинках чи багатоповерхівках, а й на громадських будівлях, таких як навчальні заклади, шпиталі, водоканали. Наприклад, минулого року в рамках проєкту «Відновлювані джерела енергії для стійкої України» за фінансової підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH громадськими організаціями було побудовано сонячні станції у 16 громадах на лікарнях та школах.

І що дуже важливо, встановлення СЕС зробить українську енергосистему стійкішою до атак.  Адже щоб знищити тисячі маленьких електростанцій ворогу знадобляться десятки тисяч ракет. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Китай хоче побудувати гігантську сонячну електростанцію в космосі: що відомо

Владислав Паливода 25 січня 2025 10:00

Стало відомо, куди 15 січня цілили російські ракети

Владислав Паливода 15 січня 2025 08:36

В Україні запроваджують аварійні відключення світла 15 січня: яких регіонів стосується

Владислав Паливода 15 січня 2025 08:02

Чому ШІ споживає стільки електроенергії та що це означає для світу

Олександр Тартачний 10 січня 2025 19:00

Нові фізичні явища: що означають останні дослідження термоядерних реакцій

Олександр Тартачний 10 січня 2025 09:13