У розкішному будинку в Римі знайшли 2300-річну мозаїку з мушель

6 січня 2024 2 хвилин читання

Італійські археологи розкопали на Палатинському пагорбі у Римі бенкетний зал, прикрашений яскравою настінною мозаїкою. Це приміщення було частиною великого аристократичного будинку, зведеного приблизно 2300 років тому. Про це повідомляє Livescience.

Давньоримська мозаїка з мушель

Розкішне житло було розташоване за кілька сотень метрів на південь від Римського форуму — стародавнього ринку та площі, які в ті часи вважалися серцем міста та відігравали ключову роль у політичному житті стародавньої республіки. Вчені вважають, що будинок належав сім’ї римського сенатора, який, можливо, також був воєначальником.

Давньоримська мозаїка з мушель

Бенкетний зал є specus aestivus — кімнатою, що імітує печеру. Її використовували у теплі літні дні, щоб сховатися від спеки. Приміщення було оснащене свинцевими трубами, якими подавалася вода для фонтанів.

Давньоримська мозаїка з мушель

Але найбільше дослідників зацікавила складна мозаїка на торцевій стіні, створена із фрагментів мушель, єгипетського синього пігменту, шматочків скла та кольорового мармуру. Виконана вона у рустикальному стилі, який також називають сільським.

Давньоримська мозаїка з мушель

Мозаїка, завдовжки понад 4,8 м, прикрашена зображеннями виноградної лози, листя лотоса, зброї, прибережних пейзажів та кораблів. Деякі з цих сцен натякають на подвійну перемогу на суші та на морі, здійснену власником будинку.

Давньоримська мозаїка з мушель

Археологи також розкопали прилеглу вітальню, розписану пейзажами та обставлену фігурами та декоративними архітектурними елементами. Будинок мав кілька поверхів. Його будували щонайменше у три етапи — найдавніша частина датується другою половиною ІІ ст. до н. е. А завершили будівництво лише наприкінці I ст. до н. е.