Експерти розповіли, чому ураження підводного човна «Ростов-на-Дону» — унікальна операція

13 вересня 2023 3 хвилин читання

Ураження підводного човна «Ростов-на-Дону» в бухті окупованого Севастополя у ніч на 13 вересня є унікальною операцією не тільки в українській, але й у світовій військовій історії. Про це пише Defense Express.

Підводний човен «Ростов-на-Дону»

За словами експертів, в України не має штатних можливостей для боротьби з підводними човнами. Зазвичай це потребує комплексу засобів, зокрема кораблів, авіації та власних субмарин.

Єдиний можливий варіант знищення російських підводних човнів — знищення у надводному положенні. Проте дизель-електричні субмарини завжди виконують походи під водою, тож єдине вікно можливостей — це ураження у бухті.

Як Україна уразила російський підводний човен «Ростов-на-Дону»

Експерти стверджують, що атака здійснювалась за допомогою авіації та крилатих ракет Storm Shadow. Це вперше в історії, коли подібну зброю застосували для ураження підводного човна.

Ймовірно, «Ростов-на-Дону» остаточно вийшов з ладу. Storm Shadow мають бойову частину вагою 450 кг, яка складається з двох окремих частин:

  • лідуючий кумулятивний заряд, який утворює у перешкоді отвір;
  • основна уламково-фугасна бойова частина.

Таким чином вибух відбувся у середині корпусу, що може призвести до критичних пошкоджень. Ситуацію погіршила масштабна пожежа, яка охопила сухий док.

Окрім «Ростова-на-Дону» ракета пошкодила великий десантний корабель «Минск». Військовий експерт Олександр Коваленко заявив, що судно знищено повністю і не підлягає відновленню.

Знищений ВДК «Минск» у сухих доках тимчасово окупованого Севастополя

Він припустив, що під час атаки були знищені й інші кораблі, а також особовий склад окупантів.

Що відомо про російський підводний човен «Ростов-на-Дону»

«Ростов-на-Дону» — це дизельно-електричний підводний човен, який є носієм ракет «Калібр». Субмарину спустили на воду у 2014 році, однак вже у 2020-му їй знадобився плановий ремонт.

У 2015 році човен брав участь у бомбардуванні бойовиків ІДІЛ у Сирії з акваторії Середземного моря.

За словами Коваленка, черговий ремонт субмарини пов’язаний зі зношенням вузлів. Така ситуація могла виникнути через активне використання човна у терорі українців, вважає він.

Коваленко також зазначив, що сухий док — ідеальна стаціонарна ціль для ураження.

Раніше SPEKA писала, що ГУР підтвердило ураження двох кораблів.