Мозковий імплант допоміг американці позбутися епілепсії та ОКР одночасно — фото

5 лютого 2024 2 хвилин читання

Вчені вперше продемонстрували ефективність мозкового імплантату для контролю двох захворювань одночасно на прикладі 34-річної американки Ембер Пірсон. 

Про це повідомляє AFP.

У Пірсон діагностували епілепсію та обсесивно-компульсивний розлад (ОКР). Через нав’язливі думки жінка постійно мила руки до крові та витрачала до 9 годин щодня на ритуали.

У 2019 році їй вживили 32-мм мозковий імплант для лікування епілепсії. За пропозицією Пірсон, лікарі також налаштували його для боротьби з ОКР.

Це була її ідея сказати: «Що ж, ви входите у мій мозок і ставите цей дріт, а у мене є ОКР, тож чи не могли б ви просто поставити дріт для ОКР?»
нейрохірург Ахмед Раслан, який проводив процедуру в Орегонському університеті здоров’я і науки

Перед цим лікарі проаналізували мозкову активність Пірсон, щоб виявити тригери нав’язливих ідей. Методика передбачала вплив на неї відомих стресових чинників і запис електричних маркерів.

Так вони змогли ефективно ізолювати мозкову активність, пов'язану з її ОКР. Після цього вони запрограмували імплантат так, щоб він реагував на цей специфічний сигнал.

Доктор Ахмед Раслан демонструє розміщення мозкового імплантату

Результати вживлення імпланту у мозок людини

Через вісім місяців після операції прояви ОКР у Пірсон почали зменшуватися. Тривалість нав'язливих ритуалів скоротилася з 8-9 годин до 30 хвилин на день.

Я знову щаслива і охоче виходжу на вулицю, живу, спілкуюся з друзями та сім'єю.
Ембер Пірсон

Пристрій відстежує специфічну активність мозку, пов'язану з обома хворобами, і надсилає електричні імпульси для їхнього придушення. Це перший у світі імплантат для лікування двох розладів одночасно, стверджують вчені.

Раслан назвав результати Пірсон справжнім проривом, який стався завдяки ініціативі самої пацієнтки. Зараз тривають дослідження можливості застосування методики для 2,5 млн американців з ОКР.

Раніше SPEKA писала, що Neuralink Ілона Маска вперше вживила чип у мозок людини.