Вчені знайшли на Марсі сліди нещодавньої вулканічної активності

23 грудня 2023 2 хвилин читання

Вчені з Університету Арізони (США) виявили сліди вулканічної активності на Марсі, яким лише мільйон років. Раніше вважалося, що в геологічному плані планета померла набагато раніше — мільярди років тому. Про це пише Agupubs.

Автори нового дослідження вказують на розломи в кратері Цербера (Cerberus Fossae), розташованого на широкій рівнині Елізій (Elysium Planitia). Вони виглядають досить свіжими за марсіанськими мірками.

Марс

Приблизно мільйон років тому з тріщин вивергалася лава, яка потім взаємодіяла з водою чи льодом на поверхні, що призводило до великих повеней та утворення глибоких каналів.

Таких висновків дослідники дійшли після об'єднання нових даних з георадарів на Марсі і кадрів з орбітальних космічних апаратів. Їм вдалося виявити понад 40 великих вулканічних вивержень та реконструювати у тримірному зображенні кожен окремий потік лави на цій рівнині.

Розломи у кратері Цербера
«Наше дослідження — це найкраща оцінка вулканічної активності Марса приблизно за останні 120 мільйонів років, що відповідає часу, коли динозаври вешталися по Землі і були на піку свого розвитку».
Планетолог з Університету Арізони Крістофер Гамільтон

Долина Елізій — це наймолодша вулканічна місцевість на Марсі. Автори цієї роботи не виключають, що навіть сьогодні вона може бути вулканічно живою. Тим не менш, дані з NASA InSight, що реєструє землетруси на планеті в період з 2018 по 2022 рік, показують, що зараз під її поверхнею немає жодних збудників. Інакше кажучи, вона мертва як зовні, і зсередини.