Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
18 серпня 2022 4 хвилин читання

Звідки ви отримуєте інформацію онлайн і кому довіряєте? SPEKA опитала читачів

У межах проєкту SPEKcheck розпитали наших читачів, з яких джерел вони передусім  отримують інформацію, як часто читають новини та яким каналам довіряють. В опитуванні взяли участь 214 читачів SPEKA віком від 18 років, з них більшість — працівники медіасфери, маркетингу, ІТ-спеціалісти та власники бізнесів. Опитування тривало з 10 червня до 18 серпня 2022 року. 

Найпопулярнішими джерелами інформації виявилися соцмережі: 62,6% опитаних* отримують інформацію саме звідти. На другому місці опинилися блогери (на різних платформах): до них звертаються за новинами 57% читачів. 

Безпосередньо медіаресурси читають 49,1%, їхні соцмережі — 46,7% респондентів. 

*У цьому питанні читачі могли обрати одразу декілька варіантів відповіді *У цьому питанні читачі могли обрати одразу декілька варіантів відповіді

Війна вплинула на медіаспоживання українців: суттєвий відсоток опитаних зазначають, що стали більше читати новини. На хвилі потреби в оперативній інформації піднявся Telegram, офіційні канали посадовців та органів влади. 

Стало «більше інформації з телеграм-каналів і підписка на офіційний канал Зеленського (пробач мені, тверезий розум і агностичний бог)» — так говорить один з опитаних. Є й такі, на кого війна вплинула протилежним чином: дехто сказав, що відписалися від 90% блогерів, яких читали чи слухали, а також дозували своє споживання новин. 

30,3% читачів досі підписані на російських блогерів, 3,7% з них планують найближчим часом від них відписатися. Англомовних блогерів читають 60,3% респондентів. 

26,6% опитаних досі читають російські медіа або блогерів, зокрема, щоб краще розуміти ворога 26,6% опитаних досі читають російські медіа або блогерів, зокрема, щоб краще розуміти ворога

Серед російських медіа українці продовжують читати «Медиазону», «Медузу», vc.ru, «Дождь». Багато опитаних читають і російські пропагандистські ресурси, щоб краще розуміти ворога. Зі схожою мотивацією читають російських лібералів, «аби розуміти їхні наративи та вміти протидіяти у нашому інфополі». Деякі читають російські ресурси задля оперативного отримання інформації про чергову бавовну на росії, наприклад, «РИА новости», аби знати, що в них знову палає". 

Один із читачів зазначив, що досі читає російські Pafagor trade, Trader 80/20, оскільки українських ресурсів, які б закривали цю частину аналітики, ще не знайшов.

З російських блогерів читають чи слухають Стрєлкова, Собчак, Юрія Хованського, Максима Каца, Руслана Усачова, Фейгіна, Латиніну, Варламова, Невзорова, Навального, Зигаря, Дудя. 

З іноземних медіа опитані віддають перевагу CNN, Reuters, The NY Times, BBC, Wired, The Washington Post, Guardian, The Spectator, Forbes, TechCrunch, The Economist, MIT Technology Review, Cassandra Daily, The Spectator. Щодо блогерів та лідерів думок, то  читають Тома Купера, Енн Епплбаум, Хрісто Грозєва, Єна Бреммера. Звісно ж, стежать за президентом США Джо Байденом та іншими американськими високопосадовцями, а також офіційними особами Великої Британії та ЄС. А ще окремо за Борисом Джонсоном. 

*У цьому питанні читачі могли обрати одразу декілька варіантів відповіді *У цьому питанні читачі могли обрати одразу декілька варіантів відповіді

Читають медіа та блогерів зазвичай для того, щоб розуміти, що відбувається у країні та світі (74,8%*), знати найсвіжіші новини (63%), бути в курсі трендів (48,6%), вивчати нове і розвиватися (43%). 33,5% стежать за блогерами, щоб відволіктися. 

Страх під час читання новин відчувають лише 4,7% читачів  Страх під час читання новин відчувають лише 4,7% читачів 

Натепер більшість опитаних (78,5%) отримують від споживання контенту медіа відчуття поінформованості. 40,2% відчувають надію, 33,6% — тривожність, коли читають новини та інший контент медіа. 

Матеріал опубліковано у співпраці з ГО «Львівський медіафорум» за підтримки Міністерства закордонних справ, у справах Співдружності та розвитку Великої Британії (British Embassy Kyiv).

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чому росія бреше. Тімоті Снайдер про пропаганду та виживання путінського режиму

Юлія Даниленко 14 вересня 2022 18:15

Українська «Вікіпедія» та інформаційна війна. Колонка Юрія Пероганича

Роман Судольський 22 серпня 2022 16:44

#IStandWithPutin — говорив «індійський» Twitter після вторгнення, але чи справді це так?

Юлія Даниленко 21 серпня 2022 21:05

Газети проти ракет. Як росія намагається зашкодити постачанням зброї Україні і до чого тут FT

Kateryna Venzhyk 21 серпня 2022 14:15

Заручник власної пропаганди. Що може змусити Путіна визнати поразку

Юлія Даниленко 19 серпня 2022 20:44