Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Зробити Google українським і great again

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
15 серпня 2022 4 хвилин читання

Чому Google видає українцям результати російських сайтів та як працюють алгоритми пошуку? Чим відрізняються запити українців і росіян та що не так із «Вікіпедією»? Розповідаємо про головні тези подкасту Сергія Петренка — підприємця та ексдиректора «Yandex Україна».  

Як працює Google та пошукові системи?

Коли ми задаємо пошукові запити однією мовою (наприклад, українською), а отримуємо видачу іншою (наприклад, російською), то це не баг, а фіча. Тобто  таку властивість видачі зробили зумисно

Якщо ви введете запит «White house», то, попри те що запит зроблений в Україні, вам видадуть сайт www.whitehouse.gov, тобто сайт Білого дому президента США. Якщо ви введете запит «президент», то Google та інші пошуковики намагатимуться надати вам локальну відповідь. Це локалізований запит, тобто в Україні ви найімовірніше першим рядком отримаєте офіційний сайт президента України. 

Є нелокалізовані запити. Наприклад, «Війна та мир» Толстого. Неважливо, звідки ви зробите запит, ви отримаєте приблизно однакову пошукову видачу, оскільки іншої такої книги немає. Або запит «рецепт піци» — нелокалізований, хоча запит «доставлення піци» — локалізований.

У будь-якому випадку у певних запитах ви будете отримувати відповіді не тією самою мовою. Особливо це стосується української та російської мов, оскільки інформаційне поле було надто взаємопроникне. 

Як гуглять українці?

Українці переважно білінгви. Навіть коли гуглять українською та отримують результати російською, зазвичай переходять по лінках. Отже, пошуковик вважає, що ця видача їх задовольняє. Є і зворотний процес. Якщо ви введете запит російською «закон о рекламе», то отримаєте першим рядком український «Закон про рекламу» на сайті Верховної Ради. 

Це теж зроблено навмисно. Фактично пошуковик видає найякісніший контент незалежно від того, якою мовою зробили запит. Але система аналізує, чи «бояться» (це такий термін) користувачі контенту іншою мовою. Українські користувачі не «бояться» видачі іншими мовами і клікають на неї. На відміну від росіян, які раніше часто ігнорували сайти англомовної видачі. У росії 15% користувачів, які переходять лише на сайти російською. В Україні таких менш ніж 1%. 

Тому видача, скомбінована з кількох мов, має сенс і мала б допомогти отримати кращі результати. 

Як вчинити, щоб Google став більш українським? 

Варто розуміти, що не весь російськомовний контент є російським. Наприклад, багато українських медіа лише пів року тому перейшли на державну мову, а весь контент, який вони створювали роками до цього, був російською. 

Також російськомовний сегмент інтернету поки що об'єктивно більший, тому частіше потрапляє у видачу. Також за нелокалізованого запиту відповідь на російськомовному сайті буде мати для пошукової системи більше ознак хорошої відповіді. До речі, коли ви вводите запити англійською, то отримуєте зазвичай американські сайти, а не британські. 

Пошукові системи аналізують поведінку користувача. Якщо він із Google переходить на сайти іншою мовою, то це показує, що його влаштовує така видача. Тобто це дає сигнал системі, що алгоритм працює. Тому уникання російських сайтів частково розв'яже проблему. 

Сайти російських доменів вже недоступні в Україні, але вони однаково у топі видачі. Варто схиляти пошуковики до того, щоб вони приховували такі сайти, а замість них  пропонували інші. 

А ще потрібно створювати власний контент. Російська версія «Вікіпедії» зазвичай вище у пошуку, ніж українська. Деякі статті енциклопедії російською мовою надто політизовані й відрізняються від української та англійської. Але статті російської «Вікіпедії» здебільшого мають повнішу відповідь, тому Google пропонує їх першими. Якщо український контент буде більш релевантним, то у топі видач опиниться саме він.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Щоб відчути атмосферу місця. Google суттєво оновлює пошукові алгоритми та мапи

Вадим Добровольський 29 вересня 2022 14:34

Закриті кордони для студентів-чоловіків, гра від штучного інтелекту та місячна ракета. Ранкова SPEKA

Юлія Даниленко 23 вересня 2022 08:49

У Фінляндії заарештували активи братів Ротенбергів та засновника Yandex

Вадим Добровольський 22 вересня 2022 16:10

3 млн євро на 5000 стипендій від Google для навчання українців

Вадим Добровольський 22 вересня 2022 13:05

Наш дорогий iPhone, тріумфальний лівий берег та бідний Google. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 20 вересня 2022 09:56