Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Зображення їжі, створені ШІ, викликають тривожність: дослідження

1
1 березня 2025 2 хвилин читання

Штучний інтелект все частіше використовується для створення реалістичних зображень їжі, але нове дослідження показує, що такі зображення можуть викликати у людей дискомфорт. Вчені пояснюють це ефектом «зловісної долини» і харчовою неофобією, пише журнал Appetite.

Як люди сприймають їжу, створену ШІ

Дослідження виявило, що зображення їжі, згенеровані ШІ, сприймаються як менш приємні й більш тривожні, ніж реальні фото або мультяшні ілюстрації. Особливо сильно цей ефект проявляється, якщо картинка прагне до фотореалізму, але має незначні спотворення.

Вчені припускають, що така реакція пов’язана не з огидою до їжі, яка може бути зіпсованою, а з харчовою неофобією — природною настороженістю перед незнайомими продуктами.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Зображення їжі, створені ШІ, викликають тривожність: дослідження зображення 1 Зображення їжі, згенероване ШІ. Фото: Ukr Agro Consult

Як проходив експеримент

Дослідники провели два етапи експерименту:

  • Пілотне дослідження серед 12 студентів, яким показали 99 зображень їжі, створених ШІ. Учасники оцінювали їх за критеріями приємності, моторошності, фотореалістичності й художньої якості.
  • Основне дослідження за участю 95 осіб, яким демонстрували 38 зображень — від реалістичних до мультяшних, а також фотографії зіпсованої їжі. Учасники оцінювали їх за рівнем моторошності, теплоти й реалізму, а також проходили тест на рівень харчової неофобії.

Ключові висновки експерименту 

  • Фотореалістичні, але спотворені зображення їжі, створені ШІ, викликають ефект «зловісної долини», тоді як мультяшні зображення такого ефекту не спричиняють.
  • Люди з вищим рівнем харчової неофобії сприймають такі зображення з більшою тривожністю.
  • Індекс маси тіла (ІМТ) впливає на сприйняття: люди з вищим ІМТ виявляли менше занепокоєння при перегляді таких зображень.

Вчені планують продовжити дослідження, щоб з’ясувати, як культурні особливості та звикання до ШІ-зображень впливатимуть на зміну цієї реакції у майбутньому. Можливо, із розвитком технологій люди почнуть сприймати такі зображення як звичні й комфортні.

1
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як підібрати КВЕД для ФОП бізнес-тренера, який надає послуги з коучингу?

Inna Sharova 13 червня 2025 16:30

Майбутнє рекрутингу: як штучний інтелект трансформує залучення талантів

Володимир Білик 21 годину тому

Друга хвиля схрещування з неандертальцями відбувалася в Ірані

Taras Satov 16 годин тому

Як створити криптобіржу мрії: формула успіху для інвесторів і партнерів

Владислав Гринів 13 червня 2025 13:14

Як працює WE Finance Code в Руанді та інших 26 країнах? Тепер — черга України!

Марина Саприкіна 13 червня 2025 15:00