Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Знайшли залишки Ендрю «Сенді» Ірвіна — першопрохідця на Еверест

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький Головний редактор SPEKA
14 жовтня 2024 7 хвилин читання

У червні 1924 року британський альпініст Джордж Лі Меллорі та студент-інженер Ендрю «Сенді» Ірвін вирушили на вершину Евересту і зникли безвісти. Тіло Меллорі знайшли у 1999 році, та лише нещодавно розшукали черевик і шкарпетку з ініціалами Ірвіна на меншій висоті, ніж там, де виявили тіло Меллорі. Таємничу історію розповідає видання Ars Technica.

Вершина Евересту уже забрала понад 300 життів. Меллорі та Ірвін були першими, хто вирішив підкорити її, але залишився там назавжди. До експедиції 1924 року Меллорі уже двічі побував на горі: один раз у 1921 році у складі розвідувальної експедиції для створення перших точних мап регіону та у 1922-му. 

Знайшли залишки Ендрю «Сенді» Ірвіна — першопрохідця на Еверест зображення 1 Сенді Ірвін (ліворуч) і Джордж Меллорі перед експедицією на Еверест 1924 року. Фото: The Telegraph

У 1924 році Меллорі долучився до фатальної експедиції на Еверест, яка забрала його життя у віці 37 років. Четвертого червня він разом із 22-річним Ірвіном покинув просунутий базовий табір. Вони досягли табору №5 6 червня і табору №6 наступного дня перед тим, як вирушити на вершину 8 червня. Член команди Ноель Оделл повідомив, що бачив двох чоловіків, які піднімалися приблизно о 13:00, перш ніж їх «знову огорнула хмара». Більше Меллорі та Ірвіна ніхто не бачив, хоча їхні використані кисневі балони знайшли трохи нижче Першої сходинки. У 1933 році альпіністи також знайшли льодоруб Ірвіна.

Пошуки зниклих альпіністів

Було кілька експедицій, які намагалися розшукати останки альпіністів. Альпініст Френк Смайт вважав, що помітив тіло у 1936 році трохи нижче того місця, де знайшли льодоруб Ірвіна, «саме в тій точці, де Меллорі та Ірвін впали б, якби котилися по  схилах», — писав він у листі, який виявили лише у 2013 році. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Китайський альпініст повідомив, що натрапив на «мертвого англійця» на висоті 8100 м у 1975 році, але чоловік загинув під лавиною наступного дня, перш ніж його повідомлення можна було перевірити. 

І ось цього року експедиція за керівництва дослідника National Geographic і професійного альпініста Джиммі Чина знайшла черевик і шкарпетку з ініціалами Ірвіна — все, що залишилось від першопрохідника.

Команда взяла зразок ДНК з останків, а члени сім'ї Ірвінів зголосилися порівняти результати тесту ДНК, щоб підтвердити ідентифікацію. «Це предмет, який належав йому, і в ньому є його частинка, — розповіла в інтерв'ю National Geographic двоюрідна племінниця Ірвіна Джулі Саммерс. 

Тіло Меллорі знайшли у 1999 році, коли експедиція, частково спонсорована компанією Nova та BBC, побачила останки на північному схилі гори на висоті 8157 м — трохи нижче того місця, де виявили сокиру Ірвіна. Команда вирішила, що це тіло Ірвіна, і сподівалася знайти фотоапарат, оскільки існував шанс знайти будь-які фотографії, щоб раз і назавжди визначити, чи досягли Меллорі та Ірвін вершини, і таким чином змінити історію альпінізму. Але на бирках з іменами на одязі було написано «Г. Лі Меллорі». Особисті артефакти підтвердили ідентичність: висотомір, кишеньковий ніж, снігові окуляри, лист і рахунок за альпіністське спорядження від лондонського постачальника.

Після цього захопливого відкриття продовжилися пошуки тіла Ірвіна (і камери) на основі неперевіреного свідчення 1975 року. Експедиція 2001 року знайшла останній табір чоловіків. Відомий історик Евересту Том Гольцель, чиї останні дослідження представлені у книзі «Загублені на Евересті», спирався на те, що у 2001 році китайський альпініст побачив тіло, яке лежало на спині у вузькій ущелині, а також на аерофотозйомку, щоб визначити найбільш імовірне місце пошуку: у регіоні, відомому як Жовта Смуга, на висоті 8425 м.

У 2019 році експедиція NatGeo спробувала знайти тіло Ірвіна і, сподіваючись на висновки Хольцеля, повернути його камеру. Їм це не вдалося, хоча експедиція була зафільмована і стала захопливим документальним фільмом 2020 року «Загублені на Евересті». Цього року експедиція Чина перейняла естафету полювання на останки Ірвіна.

У вересні команда Чина знайшла кисневий балон, коли спускалася центральним льодовиком Ронгбук, найімовірніше, з експедиції 1933 року, яка знайшла льодоруб Ірвіна на північно-східному хребті. Каністра впала з гори, і команда вирішила, що вона впала далі, ніж могло би впасти тіло, тому останки Ірвіна можуть бути лише за декілька сотень метрів вгору по льодовику. Тож вони зосередили свої пошуки на цій ділянці.

Зрештою вони помітили черевик, що виглядав з талого льоду: стара потріскана шкіра з шипованою підошвою і сталевими цвяхами, схожими на альпіністське спорядження 1920-х років. Всередині була шкарпетка з написом на етикетці A.C. IRVINE. 

Знайшли залишки Ендрю «Сенді» Ірвіна — першопрохідця на Еверест зображення 2 Ендрю Ірвін і черевик з вишитим на шкарпетці написом «A.C. Irvine». Фото: Джиммі Чин/ National Geographic/ PA

Часткові останки зараз зберігаються у Китайсько-Тибетській альпіністській асоціації. Офіційне підтвердження того, що це дійсно Ірвін, чекає на результати ДНК-експертизи. 

«Це був дуже емоційний момент для нас і всієї нашої команди, і ми сподіваємося, що це може нарешті принести спокій його родичам і альпіністському світу загалом», — сказав Чин в інтерв'ю National Geographic.

Знайшли залишки Ендрю «Сенді» Ірвіна — першопрохідця на Еверест зображення 3 Джиммі Чин з залишками свого колегі на Евересті. Фото: Джиммі Чин/ National Geographic/ PA

Цікаве про Еверест та сходження на нього

  • Верхня частина Евересту розташована у так званій зоні смерті — альпіністський термін, яким позначають висоти від приблизно 8000 м н. р. м. і вище або висоти, на яких атмосферний тиск нижче 35,6 кПа (267 мм рт. ст.) і рівень кисню недостатній для підтримання життя людини. На відміну від менших висот над рівнем моря, де людина ще може адаптуватися, акліматизуватися у зоні смерті зазвичай неможливо, тому що там організм швидше витрачає кисень, ніж поповнює потребу через подих. Тому тривале перебування там без кисневих приладів призводить до розладів різних функцій організму, втрати свідомості та врешті до смерті. 
  • Еверест як найвища вершина Азії й Землі входить до складу альпіністського проєкту «Сім вершин».
  • Налічується 15 маршрутів сходження.
  • 30 українських альпіністів підкорили Еверест.
  • У травні 2011 року непальський гуру Бхакта Кумар Рай встановив рекорд тривалості перебування на вершині Евересту — 32 години.
  • У 2001 року сходження на Еверест здійснив сліпий американець Ерік Вайгенмаєр.
  • Станом на 1 жовтня 2024 року Еверест продовжує зростати. Вчені з’ясували, що за останні 89 тисяч років Еверест виріс на 15-50 м.
  • Район Джомолунгми (інша назва Евересту) — це земля шерпів, етнічної групи, яка мігрувала з Тибету за 2000 км від їх нинішнього місця проживання у північно-східному Непалі приблизно 500 років тому. Вони вважають, що вершина є домівкою для духів і демонів.
  • 2008 року троє парашутистів приземлилися на вершину, вистрибнувши з літака, що летів на висоті трохи менш ніж 9000 м (на 142 м вище найвищої точки гори).
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як створити сімейний медіаплан — правила використання гаджетів для вашої родини

Сніжана Лепко 19 березня 2025 09:10

Секрети успішних публічних виступів: як подолати страх сцени?

Олеся Руденко 20 березня 2025 13:45

Як зацікавити роботодавця за 30 секунд: Elevator Pitch

Олеся Руденко 22 години тому

Знання — це нова валюта: як освічені співробітники приносять компанії більше клієнтів, грошей і можливостей

Богдан Данилко 19 березня 2025 11:58

Психологія війни: турбота про душу.

Юлія Доля 19 березня 2025 22:19